مرکز مشاوره دکترسلام {کلینیک رواشناسی دکترسلام}

کلینیک روانشناسی دکترسلام

اولین مرکز 24ساعته در ایران

مرکز مشاوره دکترسلام 02125917355
مشاوره تلفنی
مشاوره آنلاین
مشاوره حضوری
مشاوره 24ساعته

امکان دریافت مشاوره فوری در هر ساعت از شبانه روز

روانشناسان مجرب

اختصاص روانشناس متخصص در حیطه درخواستی

مشاوره سریع

دریافت مشاوره بدون نیاز به نوبت قبلی

تعرفه مصوب

دریافت مشاوره با تعرفه مصوب سازمان نظام روانشناسی

سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

اختلال استرس پس از سانحه

اختلال استرس پس از سانحه

فهرست مطالب

اختلال ptsd یا اختلال استرس پس از سانحه افراد زیادی را به خود مشغول کرده است. اگر شما هم یکی از آنها هستید، پاسخ تمام سوالات خود را در اینجا بیابید. تقریباً همه قبلاً مجبور شده اند موقعیت خطرناکی را برای خود یا برای یکی از عزیزان خود تجربه کنند که به سختی از آن اجتناب شد. چنین موقعیتی می تواند منجر به سطح قابل توجهی از اضطراب شود که با احساس دائمی ترس مشخص می شود. این ترس یک واکنش فیزیکی نسبتاً قوی را به دنبال خواهد داشت که ناشی از ترشح آدرنالین است. بنابراین بدن به لطف این هورمون توانایی واکنش بسیار سریع در مواقع خطر را دارد.

این یک مکانیسم طبیعی است که می‌تواند به سرعت از بین برود ولی اما در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه اینگونه نیست. در واقع در افراد مبتلا به ptsd اختلال، مثل اولین باری که آن حادثه اتفاق افتاد، استرس تکرار می شود. زمانی که چنین فردی با موقعیتی کم و بیش مشابه مواجه شود، واکنش شدیدتر خواهد بود. عواقب اختلال اضطراب پس از سانحه می تواند کاملاً قابل توجه باشد و تسلط بر موضوع برای اقدام مهم است.

همه چیز درمورد علائم و درمان اختلال ptsd

اختلال استرس پس از سانحه چیست؟

استرس پس از سانحه مجموعه ای از علائم است که توسط فردی که دچار یک حادثه آسیب زا شده است ایجاد می شود. این استرس حاد نامیده می شود و این واکنش معمولا کمتر از یک ماه طول می کشد. این دوره می تواند در افراد حتی طولانی تر باشد و به یک مشکل واقعی در زندگی روزمره تبدیل شود. بنابراین آنها می توانند علائم فیزیکی و روانی پس از سانحه را ایجاد کنند که در نهایت آنها را آسیب پذیر می کند. در واقع فردی که از استرس پس از سانحه رنج می برد، تصور می کند که دوباره در واقعه ای که او را مشخص کرده، زندگی می کند.

اختلال پس از سانحه را می توان از طریق خاطرات، فلاش بک یا حتی رویاهایی که به طور غافلگیرکننده رخ می دهند، مشخص کرد. او نیز تحت نوعی بیهوشی و جداشدگی عاطفی قرار گرفته است. داشتن دائمی استرس بعد از حادثه یک اختلال اضطرابی شدید است که می تواند در هر سنی حتی در اوایل کودکی رخ دهد. ترس غیرمنطقی از خطر و احساس ناامنی ایجاد می شود. بسیاری از علائم می توانند با استرس پس از سانحه همراه باشند و شدت آنها می تواند با توجه به شرایط مختلف متفاوت باشد.

همه چیز درمورد: اختلال استرس پس از سانحه چیست

یک بو، یک مکان، یک صدا یا موارد دیگر مرتبط با درام تجربه شده بیش از حد کافی است که همه چیز را تحریک کند. برای محدود کردن اثرات اختلال اضطراب پس از سانحه بر سلامت جسمی و روانی، باید در اسرع وقت آن را با روانشناس مطرح کرد. در غیر اینصورت، قربانی در استرس های مکرر گرفتار می شود که به طور مداوم ناراحتی را افزایش می دهد.

علائم ptsd چیست (علائم استرس پس از سانحه)

دانستن علائم ptsd برای تشخیص بیماری و اقدام سریع، لازم است. به طور کلی اولین علائم در 3 ماه اول پس از تروما مشاهده می شود. با این حال ممکن است چندین ماه یا حتی سال ها طول بکشد تا علائم اختلال پس از سانحه ظاهر شوند. مجموعه ای از علائم و رفتارها وجود دارد که به طور دقیق وضعیت استرس پس از سانحه را نشان می دهد:

  1. ظهور نسبتاً مکرر رویداد آسیب زا (رویاها، افکار، فلاش بک ها و غیره)
  2. تغییرات شناختی و عاطفی
  3. فرار از فعالیت های مربوط به تروما، افراد، مکان ها
  4. فعالیت قابل توجه سیستم عصبی: استرس، عصبانیت، تحریک پذیری، اضطراب
  5. سایر اختلالات همزمان احتمالاً به این علائم اختلال پس از سانحه اضافه می شود. درد منتشر، حملات پانیک، فوبیا و اعتیاد در میان دیگران نیز قابل مشاهده است. همچنین هنگامی که این علائم مزمن می شوند، برای قربانی بسیار دشوار است که خود را از این زنجیره های مخرب رها کند.

درمان علائم ptsd (علائم اختلال استرس پس از سانحه) در کلینیک دکترسلام

درمان اختلال استرس پس از سانحه (درمان ptsd)

برای درمان اختلال استرس پس از سانحه میتوانید بصورت حضوری، تلفنی و آنلاین با روانشناسان کلینیک ما در ابتدا باشید. کلینیک دکترسلام با تیمی از روانشناسان مجرب خود، بصورت 24ساعته آماده خدمت رسانی می باشد.

اختلال اضطراب پس از سانحه، بیماری است که چندان شناخته شده نیست، اما قابل درمان است. تکنیک های زیادی برای درمان اختلال استرس پس از سانحه شناخته شده است. آنها به مبتلایان این امکان را می دهند که به سرعت کنترل زندگی خود را به دست آورند و به تجارت خود ادامه دهند. در بیشتر موارد، درمان ptsd به طور موثر با روان درمانی انجام می شود.

درمان اختلال استرس پس از سانحه (درمان ptsd) در کودکان و بزرگسالان

چندین روش برای درمان ptsd در بزرگسالان و درمان ptsd در کودکان وجود دارد و توسط متخصصان در اختلال استرس پس از سانحه توصیه می شود. آنها نتایج موثری ارائه می دهند و بنابراین خدمات زیادی ارائه می دهند. درمان شناختی رفتاری یکی از این موارد است. هدف آن تغییر افکار، بلکه رفتارهایی است که باعث ایجاد مشکل می شود. سپس با افکار و واکنش هایی که در واقع با واقعیت مطابقت دارند جایگزین می شوند. با این روشها در درمان استرس پس از سانحه، می توان به منشأ مشکل پی برد و در عین حال راه حل های مناسب را نیز یافت.

چه زمانی باید با روانشناس صحبت کرد؟

وضعیت اختلال استرس پس از سانحه به هیچ وجه نباید با توجه به عواقب احتمالی آن ساده گرفته شود. در اولین علائم باید در اسرع وقت با یک روانشناس برای کنترل سریع بیماری مشورت کنید. هر چه زودتر مشاوره انجام شود، احتمال بهبودی سریع بیشتر می شود.

روانشناس حتی می تواند درست بعد از رویداد مداخله کند تا از وقوع اختلال استرس پس از سانحه پیشگیری کند. بنابراین مراجعه به متخصص قبل از شروع اولین علائم نیز مفید خواهد بود. مهمتر از همه، منتظر نمانید تا نتوانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید. مراجعه یا تماس با روانشناس می تواند کمک بزرگی باشد. مشاوره با یک متخصص در موارد زیر ضروری است:

  1. اگر با حالت پریشان و پر از استرس زندگی می کنید
  2. اگر شما رویداد آسیب زا را به شدت بازبینی می کنید
  3. اگر احساس نیاز به فرار از هر یادآوری آن روز دارید
  4. اگر شما به طور مداوم در حالت آماده باش هستید

به لطف مشاوره، متخصص می تواند نتیجه بگیرد که آیا واقعاً یک اختلال اضطراب پس از سانحه است یا چیز دیگری. سپس او می تواند مناسب ترین برنامه درمانی را برای نیازهای شما پیشنهاد کند. افرادی که در شرایط استرس پس از سانحه قرار دارند را نباید تنها گذاشت. اعتماد کردن و کمک خواستن بدون شک اولین و گام به سوی درمان است.

What Are the Treatments for PTSD