مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکترسلام – سایت رسمی

عکس اول وبلاگ دکترسلام

(24ساعته + تعرفه مصوب) (حضوری، تلفنی، آنلاین) مشاوره خانواده؛ مشاوره زناشویی؛ مشاوره ازدواج؛ مشاوره فردی

تمامی مشکلات شما را در کوتاه ترین زمان ممکن توسط مشاوران مجرب و متخصص حل می‌شود

  • ارائه خدمات مشاوره حضوری / تلفنی یا آنلاین WhatsApp (از سراسر دنیا)
  • بدون نیاز به دریافت نوبت قبلی
  • فعالیت شبانه روزی و 24ساعته (حتی در روزهای تعطیل)
  • دارا بودن تیمی از بهترین روانشناسان تهران که همگی بیش از 10 سال تجربه کاری دارند 
  • امکان دریافت مشاوره فوری در هر ساعت از شبانه روز
  • اختصاص روانشناس متخصص در حیطه درخواستی
  • ارائه تعرفه های مصوب دولتی
سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

ارتباط سریع و 24ساعته
⇓ کافیست کلیک کنید ⇓
عکس دوم وبلاگ مرکز مشاوره دکتر سلام

اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی یا بیماری دو قطبی

فهرست مطالب

بیماری دوقطبی چیست؟ از بیماری اختلال دوقطبی چیزی شنیده اید؟ علائم، علت و درمان این مشکل چگونه است؟ در این مطلب پاسخ تمامی این سوالات برای شما نگارش شده است. وقتی صحبت از بیماری روانی می شود، کلیشه های زیادی در جریان است. به عنوان مثال تشخیص اختلالات خلقی دشوار است، به خصوص هنگامی که صحبت از علائم اختلال دوقطبی باشد. در واقع بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی می توانند علائم خود را به نوسانات خلقی، مشکلات در محل کار یا حتی خستگی نسبت دهند: مشاهده خدمات درمان اختلال شخصیت

بررسی کامل اختلال دو قطبی و بیماری دوقطبی

بیماری دو قطبی چیست

بیماری دو قطبی چیست؟ این طبق آمار رسمی نزدیک به شش میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است. همانطور که از نامش پیداست، با نوسانات خلقی متضاد مشخص می شود و به دلیل مشکلات مغزی، خلق و خوی فرد مدام بین دو حالت افسردگی و شیدایی تغییر می کند.برای مثال در یک لحظه احساس می کنید می توانید هر چیزی را تحمل کنید و لحظه بعد به سختی می توانید از رختخواب خارج شوید.

بیماری دو قطبی می تواند فرد را برای مدت طولانی یا حتی مادام العمر تحت تاثیر قرار دهد و در بین زنان و مردان به یک اندازه شایع است. سن شروع اختلال دوقطبی بین 25 تا 35 سالگی است و البته این بدان معنا نیست که کودکان از آن محروم هستند. همچنین مانند بسیاری از اختلالات روانی، بیماری دوقطبی، میتواند ژنتیکی باشد و بیش از یک یا چند نفر از اعضای خانواده ای آن را را تجربه کنند.

افراد مبتلا به بیماری اختلال دوقطبی ممکن است در انجام کارهای روزانه دچار مشکل شوند. این مشکل ممکن است محل کار، مدرسه یا روابط شخصی آنها را نیز تحت تأثیر قرار دهد. در واقع بیماری دو قطبی یک مشکل روانی است که با نوسانات خلقی شدید مشخص می شود. البته نوسانات خلقی یک امر طبیعی است اما گاهی اوقات غیرطبیعی می شود و به عنوان اختلالی در نظر گرفته می شود که عملکرد انسان را تحت تاثیر قرار می دهد!

مشاوره روانشناسی برای درمان علائم بیماری دوقطبی

علائم بیماری و اختلال دو قطبی چیست

طبیعی است که اگر مشکلات خلقی دارید یا یکی از نزدیکان شما این مشکلات را دارد، از خود می‌پرسید که علائم دو قطبی چیست؟ چگونه علائم دوقطبی در شدن این بیماری اثر میگذارند؟ قبل از اینکه بخواهید علائم بیماری دو قطبی را شناسایی کنید، باید بدانید که اختلال دوقطبی باعث تغییرات غیرعادی و شگرف در خلق و خوی افراد می شود که می تواند بر سطح انرژی تاثیر بگذارد. این بی ثباتی ذهنی که یک فرد دوقطبی تجربه می کند، می تواند انجام کارهای روزانه را با مشکل مواجه کند. در ادامه این مطلب علائم بیماری دوقطبی را بررسی میکنم.

01 – سرخوشی

اولین علائم اختلال دو قطبی با دوره های اوج و فرود شیدایی و افسردگی همراه است. در مرحله شیدایی، فرد دوقطبی حالت پر انرژی را تجربه می کند که در آن احساس سرخوشی می کند در مرحله افسردگی احساس بی انرژی بودن و بی انگیزگی میکند.

02 – ناتوانی در انجام وظایف

دومین علائم اختلال دوقطبی داشتن لیست بلندبالایی از پروژه های نیمه تمام است. یک فرد دوقطبی معمولاً این کارها را زمانی شروع می کند که در فاز شیدایی خود هستند زیرا در این حالت احساس می کنند بسیار سازنده هستند. اما این انرژی اضافی اغلب منجر به انجام چندین کار به طور همزمان و همچنین برنامه ریزی پروژه هایی می شود که بیش از حد ایده آل هستند. در نهایت حواسشان پرت می‌شود و کارهای زیادی را شروع می‌کنند که هرگز به پایان نمی‌رسند.

03 – زندگی جنسی پیچیده

سومین مورد از نشانه های دو قطبی می تواند تأثیر بسیار منفی بر زندگی جنسی فرد داشته باشد. دلیل این امر این است که مرحله شیدایی معمولاً شامل رفتارهای تکانشی است که می تواند منجر به روابط جنسی و زندگی پیچیده شود.

04 – افسردگی

چهارمین مورد از نشانه های اختلال دو قطبی در افسردگی بروز میکند. به عبارت دیگر یک فرد دوقطبی دارای علائمی مانند کمبود انرژی، تغییر در اشتها، مشکلات خواب و تمرکز و از دیگر علائم معمول افسردگی است.

05 – تحریک پذیری

برای تشخیص علائم دو قطبی، می توانیم به این موضوع نیز توجه کنیم که آیا علائم شیدایی و افسردگی را همزمان دارند. همزیستی این دو مرحله می تواند باعث ایجاد احساس ناامیدی و تحریک پذیری شود. برخلاف خلق و خوی بدی که همه ما در روزهای بد خود احساس می کنیم، یک مرد یا زن دوقطبی اغلب آنقدر تحریک پذیر است که در روابط آنها اختلال ایجاد می کند.

06 – تند صحبت کردن

برخی افراد به طور طبیعی بسیار پرحرف هستند، اما گفتار افراد دوقطبی بسیار مشخص است. بنابراین این نوع گفتار زمانی اتفاق می‌افتد که فرد یا در مکالمه دو طرفه نباشد و یا آنقدر سریع صحبت می‌کند که اجازه نمی‌دهد دیگران به او پاسخ دهند. همچنین هنگامی که هر یک از این علائم دوقطبی وجود دارد، معمولاً موضوع حرکت به سمت موضوعات مختلف است.

07 – مدیریت ضعیف زمان

یکی از راه‌های تشخیص علائم بیماری دوقطبی، بررسی مدیریت زمان اوست. در این موارد وقتی با علائم بیماری دوقطبی سروکار داریم، افراد به سمت مدیریت زمان بدی می روند. به حدی که در نهایت بر توانایی آنها برای پایبندی به یک برنامه یا رسیدن به قرار ملاقات های مختلف تأثیر می گذارد. این علائم اختلال دو قطبی اغلب تأثیر بسیار منفی بر روابط و شغل شخصی که از آن رنج می برد دارد.

08 – مشکلات در محل کار

یک فرد دوقطبی اغلب برای جا افتادن در محل کار خود مشکل زیادی دارد. دلیل این امر این است که بسیاری از علائم اختلال دوقطبی اغلب با توانایی کار و تعامل “عادی” با دیگران تداخل دارد.

09 – سوء مصرف الکل یا مواد مخدر

حدود 50 درصد از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی اغلب از مشکلات سوء مصرف مواد، به ویژه الکل رنج می برند. این علائم دوقطبی به این دلیل است که افراد اغلب در مرحله شیدایی برای آرام کردن خود یا سعی در بهبود خلق و خوی خود در مرحله شیدایی مصرف می کنند.

10 – رفتار نامنظم

هنگامی که افراد در مرحله شیدایی هستند، اغلب دارای عزت نفس متورم هستند. این شامل رفتار بیش از حد خود محور و تکانشی است. در واقع، در این مرحله، آنها تمایل دارند عواقب آنچه را که به آن فکر می کنند در نظر نگیرند. از سوی دیگر زمانی که آنها از مرحله علائم افسردگی دو قطبی رنج می برند، تمایل به نگرش غمگین همراه با ناامنی دارند. بنابراین رفتار نامنظم یکی از قابل تشخیص ترین نشانه های دوقطبی است.

11 – احساس عظمت

همه ما گاهی اوقات رویاهای بزرگی داریم. اما، نشانه های دو قطبی این است که اغلب احساس بزرگی و حتی هذیان دارند. این می تواند حواس آنها را از دستیابی به دستاوردهای ملموس منحرف کند.

12 – اختلالات خواب

یکی از شایع ترین نشانه های اختلال دو قطبی مشکل در داشتن خواب آرام است. در مرحله شیدایی، افراد تمایلی به خوابیدن ساعات لازم ندارند زیرا با استراحت کمی احساس درخشندگی خواهند داشت و از سوی دیگر در مرحله افسردگی، بیش از حد می‌خوابند و بیشتر اوقات احساس خستگی می‌کنند.

13 – فکر کردن خیلی سریع

در طول فاز شیدایی، یک فرد دوقطبی احساس می‌کند که ایده‌هایش از سرش خارج می‌شوند. این به این دلیل است که در طول این مرحله از دوقطبی، ذهن اغلب به تپش می افتد که به معنای ناتوانی در کنترل یا کند کردن این افکار است.

اینها راههای اصلی برای شناخت نحوه تشخیص یک فرد دوقطبی هستند. مهم است که اگر چندین مورد از این نشانه های دوقطبی را تشخیص دهید، شما به یک درمانگر متخصص در اختلال دوقطبی مراجعه کنید. خوشبختانه اختلال دوقطبی قابل درمان است.

مشاوره و درمان اختلال و بیماری دوقطبی

علت بیماری دو قطبی چیست؟

علت بیماری دو قطبی در نتیجه ی شرایط استرس زا و تنش های زندگی ایجاد نمی شود، اما این عوامل می توانند بر آشکار شدن یک بیماری نهفته در فرد تأثیر بگذارند. عوامل زیادی در ایجاد و علت بیماری دو قطبی نقش دارند. ولی ژنتیک و ساختار و عملکرد مغز میتواند از علت بیماری دوقطبی باشد.

بطور کلی هنوز بصورت دقیق، علت بیماری دو قطبی مشخص نشده است. اما محققان معتقدند عواملی که در ادامه ذکر میشود در شکل گیری چنین بیماری نقش دارند: تفاوت های بیولوژیکی: به این معنی که افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ساختار و شیمی مغز متفاوتی نسبت به دیگران دارند. ژنتیک: به این معنی که افرادی که در خانواده خود والدین یا خواهر و برادری مبتلا به اختلال دوقطبی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال هستند که همین میتواند یک علت بیماری دوقطبی باشد.

درمان اختلال و بیماری دو قطبی

بر اساس تحقیقات علمی، تاثیر روان درمانی بر درمان اختلال دو قطبی به اثبات رسیده است. همچنین راه های مختلفی برای درمان درمان اختلال دوقطبی یا افسردگی شیدایی وجود دارد. اختلال دوقطبی یک بیماری روانی است که تمام جنبه های زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. همانطور که بطور مفصل گفته شد، افزایش غیرعادی سطح انرژی، کاهش توجه و حواس پرتی، افزایش میل جنسی، عزت نفس و تغییرات رفتاری قابل توجه از علائم آن است. کیفیت زندگی یک فرد دچار تغییرات زیادی می شود.

روش درمان دوقطبی برای هر فرد بسته به شرایط کاملا متفاوت است. اگر هر چه زودتر برای درمان دو قطبی اقدام کنید، دوره درمان بیماری دو قطبی کوتاه‌تر و راحت‌تر به نتیجه می‌رسد. دارو به تنهایی برای درمان بیماری دوقطبی کافی نیست. موثرترین راه درمان دو قطبی بدون دارو، روان درمانی و در عین حال ایجاد تغییر در سبک زندگی و کمک و حمایت از اطرافیان است.

روان درمانی سعی دارد برای درمان اختلال دو قطبی بدون دارو از آموزش حل مسئله، عادات خودمراقبتی و انعطاف پذیری استفاده کند. در دسته بندی درمان افسردگی دوقطبی، درمان شناختی رفتاری از دیگر روش های مورد استفاده برای درمان افسردگی دو قطبی است. در این روش فرد روش های موثری را می آموزد تا خلق و خو و رفتار خود را به نحو مطلوب مدیریت کند. در مقوله دوقطبی بودن، باید توجه داشت که این راه درمان اختلال دو قطبی به افراد کمک می کند تا بر افکار و احساسات منفی خود غلبه کنند.

همانطور که گفتیم یک روانشناس یا روانپزشک حرفه ای که تجربه و تخصص در این زمینه دارد بهترین راه های درمان اختلال دو قطبی را ارائه می دهد. گروهی از متخصصان نیز می توانند در درمان اختلال دوقطبی مشارکت داشته باشند. که این تیم ممکن است شامل یک روانشناس، مددکار اجتماعی و روانپزشک باشد.

Bipolar disorder