مرکز مشاوره دکترسلام {کلینیک رواشناسی دکترسلام}

کلینیک روانشناسی دکترسلام

اولین مرکز 24ساعته در ایران

مرکز مشاوره دکترسلام 02125917355
مشاوره تلفنی
مشاوره آنلاین
مشاوره حضوری
مشاوره 24ساعته

امکان دریافت مشاوره فوری در هر ساعت از شبانه روز

روانشناسان مجرب

اختصاص روانشناس متخصص در حیطه درخواستی

مشاوره سریع

دریافت مشاوره بدون نیاز به نوبت قبلی

تعرفه مصوب

دریافت مشاوره با تعرفه مصوب سازمان نظام روانشناسی

سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

مشاوره پارانوئید

مشاوره پارانوئید 24ساعته

فهرست مطالب

درمورد پارانوئید و درمان چیزی میدانید؟ آیا داشتن افکار پارانوئید طبیعی است؟ آیا پارانوئید قابل درمان است؟ ازدواج با اختلال شخصیت پارانوئید (ازدواج با افراد پارانوئید) مشکلساز است؟ پارانوئید و طلاق یا پارانوئید و وسواس چه ارتباطی دارند؟ چه زمانی اختلال پارانوئید نشان دهنده اختلال است؟ پاسخ همه این سوالات را میتوانید در مشاوره پارانوئید بگیرید.

اختلال شخصیت پارانوئید به نوعی احساس تهدید است. به عبارت دیگر، یک فرد پارانوئید ممکن است حتی اگر هیچ مدرکی دال بر صحت این موضوع وجود نداشته باشد، احساس کند اطرافیان او را تماشا می کنند یا علیه او عمل می کنند. اگرچه همه ما در مقطعی از این احساسات تجربه کرده باشیم، اما واقعیت این است که اگر این احساسات خیلی زیاد اتفاق بیفتد، می تواند نشانه ای از اختلال شخصیت پارانوئید باشد و برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر باید از خدمات مشاوره پارانوئید در کلینیک دکترسلام استفاده کرد.

مشاوره تخصصی درمان پارانوئید

اختلال شخصیت پارانوئید چیست؟

اختلال شخصیت پارانوئید را می توان به عنوان روشی از تفکر که شامل تجربه سوء ظن و بی اعتمادی مداوم و غیرمنطقی است تعریف کرد. این احساسات می تواند شامل احساس ناراحتی، عصبی بودن و ناراحتی، یا حتی افکار شدید و ناراحت کننده باشد که ممکن است بهزیستی روانی فرد مبتلا را به خطر بیندازد.

این غیر معمول نیست که افراد هر از گاهی حملات خفیف پارانوئید را تجربه کنند. اما برای افراد مبتلا به اختلالی مانند اختلال دوقطبی، این علائم اختلال شخصیت پارانوئید می تواند واقعاً پایدار باشد و در نهایت در زندگی آنها اختلال ایجاد کند.

درمان پارانوئید

درمورد پارانوئید و درمان، اگر میخواهید بدانید آیا پارانوئید قابل درمان است؟ همانطور که گفته شد افراد ممکن است در مقطعی خیلی کوتاه از زندگی خود شخصیت پارانوئید را تجربه کنند. اما اختلال پارانوئید به این معنی است که این افکار ثابت و تقریبا دائمی هستند و حتی در زندگی روزمره کسانی که از آن رنج می برند تداخل می کنند. بنابراین، افرادی که از اختلال پارانوئید رنج می برند اگر علائم زیر یا علائم دیگری دارند به درمان پارانوئید نیاز دارند:

 • استرس و اضطراب مداوم: افراد مبتلا به اختلال پارانوئید اغلب از استرس یا اضطراب به باورهایی که در مورد دیگران دارند مرتبط است.
 • بی اعتمادی: اکثر افراد مبتلا به اختلال پارانوئید نسبت به اعمال، رفتار یا گفتار دیگران احساس بی اعتمادی دائمی دارند. بنابراین، افراد پارانوئید در نهایت قادر به اعتماد به دیگران نیستند.
 • حالت تدافعی: یک فرد پارانوئید با کوچکترین نشانه واقعی یا تصوری از انتقاد دیگران در حالت تدافعی قرار می گیرد.
 • ناتوانی در آرامش: یک فرد پارانوئید معمولا همیشه و به خصوص در موقعیت های اجتماعی در حالت آماده باش است. به همین دلیل است که افراد با شخصیت پارانوئید معمولاً در آرامش با مشکلات زیادی روبرو هستند.
 • انزوا: با تجربه مداوم علائم پارانویا، طبیعی است که مبتلایان خود را منزوی کنند و از دیگران کناره گیری کنند.

اینها علائم اصلی اختلال پارانوئید و درمان هستند. هنگامی که فردی این علائم را نشان می دهد، ممکن است در روابط شخصی و حرفه ای خود دچار مشکل شود. به همین دلیل است که اگر فکر می کنید از اختلال پارانوئید رنج می برید، مهم است از مشاوره درمان پارانوئید استفاده کنید و نگران این نباشید که آیا پارانوئید قابل درمان است یا خیر. همچنین به دنبال راه های درمان گیاهی پارانوئید نباشید چرا مشکلات مغزی و روانی اینگونه درمان نمیشود و نیازمند رواندرمانی است.

درمان پارانوئید در کلینیک دکترسلام 02125917355

دکتر متخصص پارانوئید

درمان پارانوئید به دکتر متخصص پارانوئید (روانشناس و روان درمانگر) نیاز دارد و روند درمان به علت و شدت علائم بستگی دارد. بسته به این موضوع مشخص می شود که آیا دارودرمانی انجام شود یا نه. با این حال روان درمانی توسط دکتر متخصص پارانوئید، درمان اصلی اختلال پارانوئید است.

هدف اصلی این درمان کمک به افراد مبتلا به اختلال پارانوئید، برای توسعه مهارت های مقابله ای خود به منظور بهبود اجتماعی شدن و ارتباط با دیگران خواهد بود. اکثر افراد با شخصیت پارانوئید که به دکتر متخصص پارانوئید مراجعه می کنند، با صرف زمان و تلاش، نتیجه بسیار مثبتی خواهند داشت. در واقع مهم است که افراد مبتلا به پارانوئید تحت درمان قرار گیرند، زیرا این اختلال می تواند تمام زندگی را ویران کند.

مشاوره و درمان این اختلال با دکتر متخصص پارانوئید

ازدواج با افراد پارانوئید

اگرچه شخصیت پارانوئید برای هر فرد متفاوت است، اما واقعیت این است که ازدواج با افراد پارانوئید بسیار ممکن است آسیب زا و خطرناک باشد. باید با مشاوره قبل ازدواج، از اختلال شخصیت پارانوئید با دکتر متخصص پارانوئید صحبت کنید و درمورد میزان و شدت و درمان آن مشورت کنید. همانطور که در مطالب قبلی گفته شد افراد پارانوئید افکارهای مشکل سازی در زندگی مشترک دارند که برخی از رایج ترین افکار عبارتند از:

 • داشتن این باور که دولت، سازمان یا شخص خاصی از او جاسوسی یا تعقیب می کند.
 • این تصور که همه او را تماشا می کنند و یا درباره او صحبت می کنند.
 • تعبیر حرکات به عنوان نشانه هایی که به چیزی اشاره می کنند که از دید او پنهان است.
 • احساس اینکه مردم سعی دارند او را کنار بگذارند یا به او صدمه بزنند.
 • باور داشتن اینکه اطرافیان به او می خندند یا پشت سرشان از او انتقاد می کنند.
 • احساس اینکه کسی می تواند او را غارت کند، به او آسیب برساند یا حتی او را بکشد. حتی اگر هیچ نشانه ای از آن وجود نداشته باشد.

اختلال شخصیت پارانوئید و طلاق

متاسفانه بیماری پارانوئید و طلاق رابطه کاملا مستقیمی دارد. این موضوع به این دلیل است که خیلی از افراد متبلا به پارانوئید از مشاوره پارانوئید با دکتر متخصص پارانوئید استفاده نمیکنند. ما در کلینیک دکترسلام امکان مشاوره روانشناسی حضوری، تلفنی و آنلاین را فراهم کرده ایم تا بتوانید با کمترین هزینه و صرف انرژی به درمان پارانوئید بپردازید.

گفتیم اختلال شخصیت پارانوئید و طلاق رابطه مستقیم دارند. دلیل دیگر این موضوع این است که همزمان با این اختلال، مشکلات دیگری در افراد مبتلا وجود دارد که عبارت اند از:

 • اختلالات روانی: برخی از اختلالات پارانوئید همزمان با اختلال های دیگری مانند اختلال شخصیتی دوقطبی و اسکیزوفرنی وجود دارند.
 • اعتیاد به مواد مخدر: داروهایی مانند ماری جوانا، مواد توهم زا یا محرک ها می توانند عملکرد مغز را تغییر داده و منجر به شخصیت پارانوئیدی شوند.
 • اختلال شناختی: با افزایش سن، افراد ممکن است برخی از علائم زوال عقل مرتبط با افزایش سن را نشان دهند. این تغییرات می تواند به شروع اختلال شخصیت پارانوئید کمک کند.
 • فشاربیش از حد: وقتی فردی استرس بیش از حد را تجربه می کند، ممکن است به طور مکرر به دیگران مشکوک شود یا افکار پارانوئیدی داشته باشد.

پارانوئید و وسواس

وسواس فقط به شستشوی زیاد منجر نمی شود. وسواس، فکری مزاحم و تکراری است که باعث افزایش اضطراب و حتی بیماری پارانوئید می شود. افراد دارای شخصیت پارانوئید از محیط اطراف خود بسیار آگاه هستند. این افراد بی دلیل درباره اطرافیان خود افکار منفی دارند، بنابراین رفتار بدبینانه از ویژگی های آنهاست. آنها همچنین می توانند انگیزه های منفی را در روابط خود با دیگران از جمله همسر، فرزندان و دوستان خود تجربه کنند.

ممکن است به همسر خود مشکوک باشند. این افراد دائماً به اتفاق بدی فکر می کنند و بنابراین دائماً شریک زندگی خود را ارزیابی می کنند یا شک دارند که همه چیز را درست انجام می دهد. به عنوان مثال، آنها به طور مرتب تلفن، ایمیل و روابط عاطفی شریک زندگی خود را چک می کنند. بنابراین با نگاه به کوچکترین موضوع، تصور خیانت همسر در آنها بیشتر می شود و بیشتر به کنترل آن می پردازند که به همین دلیل مشکلات دیگری در محیط خانواده به وجود می آید. پارانوئیدها اغلب انگیزه های پنهانی، خیانت و عدم صداقت را در رفتار دیگران می یابند.

برخی از منابع این مطلب: wiki