مرکز مشاوره دکترسلام {کلینیک رواشناسی دکترسلام}

کلینیک روانشناسی دکترسلام

اولین مرکز 24ساعته در ایران

مرکز مشاوره دکترسلام 02125917355
مشاوره تلفنی
مشاوره آنلاین
مشاوره حضوری
مشاوره 24ساعته

امکان دریافت مشاوره فوری در هر ساعت از شبانه روز

روانشناسان مجرب

اختصاص روانشناس متخصص در حیطه درخواستی

مشاوره سریع

دریافت مشاوره بدون نیاز به نوبت قبلی

تعرفه مصوب

دریافت مشاوره با تعرفه مصوب سازمان نظام روانشناسی

سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

درماتوفاژی

مشاوره و درمان خودپوست خواری (درماتوفاژی)

فهرست مطالب

درماتوفاژی چیست و علل اصلی آن چیست؟ آیا درماتوفاژی می تواند نشانه یک اختلال روانی باشد؟ یاد بگیرید چگونه این رفتار را مدیریت کنید.

آیا عادت بد جویدن پوست انگشتان، ناخن ها یا لب هایتان را دارید؟ در این صورت احتمال ابتلا به درماتوفاژی، یک اختلال کنترل تکانه روانی که در صورت عدم درمان مناسب می تواند عواقب جدی داشته باشد، بسیار زیاد است. برای اینکه بدانید چگونه می توانید از گاز گرفتن پوست انگشتان یا لب ها یا این نوع نگرش خودداری کنید، لازم است دلایل این عادت بد را بدانید و بدانید که چگونه آن را برطرف کنید.

درماتوفاژی چیست؟

درماتوفاژی یک وضعیت روانی است که در آن فرد به طور اجباری پوست خود را گاز می گیرد، می جود یا می خورد. این رفتارها اغلب روی پوست اطراف انگشتان مبتلایان تأثیر می گذارد. این یک مفهوم نوظهور در تحقیقات سلامت روان است. به همین دلیل است که هنوز مطالعات کمی در مورد درماتوفاژی انجام شده است . در واقع برخی از متخصصان این وضعیت را در دسته بندی اختلال وسواس فکری عملی قرار می دهند زیرا افرادی که از آن رنج می برند افکار و رفتارهای مداوم، غیرقابل کنترل و تکرار شونده دارند.

انواع درماتوفاژی

به طور کلی درماتوفاژی مربوط به جویدن پوست به خصوص پوست کنار ناخن است. علاوه بر این ما می توانیم این رفتار را در اقدامات زیر شناسایی کنیم: گاز گرفتن و جویدن لب / جویدن ناخن (جویدن پوست اطراف ناخن) /گاز گرفتن پوست انگشت. طبیعی است که افراد در مقطعی از زندگی خود این رفتارهای پوستی خوردن را به دلیل یک فشار عصبی تجربه کرده باشند.با این حال مشکل زمانی ایجاد می شود که یک عادت ایجاد شود.

علائم درماتوفاژی

درماتوفاژی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. در واقع افراد مبتلا به این مشکل اغلب علائم زیر را تجربه می کنند:
01 – گاز گرفتن مکرر: علامت اصلی درماتوفاژی عادت به جویدن پوست اطراف ناخن ها یا لب ها و غیره است.
02 – قرمزی پوست: یکی دیگر از علائم معمول درماتوفاژی، قرمزی مداوم پوست در ناحیه آسیب دیده و در نتیجه خونریزی مکرر است.
03 – آسیب های پوستی: ایجاد این عادت در نهایت روی پوست تاثیر می گذارد به گونه ای که ممکن است جای زخم یا پینه ظاهر شود.
04 – افکار منفی: افراد مبتلا به درماتوفاژی اغلب احساس ناراحتی می کنند و آنها را وادار می کند تا از طریق این رفتارهای اجباری این افکار منفی را فرونشانند.
05 – اثرات اجتماعی: وقتی این عادت بد ایجاد می شود، افراد می توانند از نظر اجتماعی تحت تأثیر قرار گیرند.
اینها برخی از علائم مرتبط با درماتوفاژی هستند. اگر یکی از این رفتارها را شناسایی کنید، ممکن است از این اختلال رنج ببرید.

علل درماتوفاژی

اگرچه علل و علت درماتوفاژی در هر فردی متفاوت است ولی فرد مبتلا به این اختلال معمولاً هنگام گاز گرفتن پوست خود یا انجام سایر رفتارهای مرتبط با درماتوفاژی، لذت آرامش بخشی را تجربه می کند. این لذت در نهایت این عمل را تقویت می کند و باعث می شود افراد به طور مداوم این رفتار را تکرار کنند و آن را تبدیل به عادتی کند که ترک آن سخت است. این اولین مرحله که منجر به این اختلال می شود می تواند به دلایل زیر باشد:
01 – استرس: استرس شدید می تواند منجر به ایجاد شرایطی مانند درماتوفاژی شود زیرا فرد برای رهایی از تنش به این عادات متوسل می شود.
02 – عصبی بودن: افراد عصبی بیشتر احتمال دارد که به وسواس فکری مبتلا شوند زیرا برای هدایت این احساسات یا افکار منفی به اعمال تکراری و اجباری متوسل می شوند .
03 – افسردگی: این اختلال خلقی می تواند افراد را به روش های کاملا متفاوتی تحت تاثیر قرار دهد. در واقع یکی از راه هایی که می تواند بر افراد تأثیر بگذارد، دقیقاً از طریق نگرش های خودآزاری است. بنابراین درماتوفاژی می تواند نشانه ای از ابتلای فرد به این اختلال باشد.
04 – بی حوصلگی: بی انگیزگی می تواند با درماتوفاژی نیز مرتبط باشد.

درمان درماتوفاژی

چگونه در گاز گرفتن لب، جویدن ناخن و خودن انگشت را متوقف کنیم؟ درمان درماتوفاژی به عنوان یک عادت بد که به دلایل مختلف می تواند ایجاد شود دشوار است. به همین دلیل است که یکی از مؤثرترین راه‌ها برای مقابله با آن دقیقاً کمک روانشناس است. با این حال نکات زیر میتواند در درمان این مشکل کمک کننده باشد.
01 – محرک های خود را بیابید: بهترین راه برای متوقف کردن جویدن پوست اطراف ناخن ها یا لب ها این است که دقیقاً بدانید چه چیزی باعث این نوع واکنش می شود. بنابراین مهم است که قبل از انجام این رفتار تشخیص دهید که چه احساسی دارید.
02 – جایگزینی پیدا کنید: برای مقابله با این احساسات یا افکار منفی، ضروری است که سعی کنید این عمل را با یک عمل مشابه جایگزین کنید که آسیب فیزیکی به بدن شما وارد نمی کند.
03 – آگاه باشید: آگاهی بیشتر از بدنتان به شما کمک می کند این عادت بد مرتبط با درماتوفاژی را ترک کنید. به همین دلیل است که ما تمرین هایی مانند مدیتیشن یا تمرکز حواس را توصیه می کنیم.
04 – به خودتان پاداش بدهید: درمان درماتوفاژی یک فرآیند طولانی است که به تلاش زیاد و کار درونی نیاز دارد. بنابراین پاداش دادن به خود می تواند به شما انگیزه دهد تا به رفتار خود ادامه دهید.
05 – از دوستان و خانواده خود کمک بخواهید: اگر نمی توانید از این عادت بد اجتناب کنید، بهتر است ایده خوبی باشد که از عزیزانتان بخواهید در مورد آن به شما بگویند.

Dermatophagia