مرکز مشاوره دکترسلام {کلینیک رواشناسی دکترسلام}

مرکز مشاوره دکترسلام

اولین کلینیک 24ساعته در ایران

کلینیک روانشناسی دکتر سلام (مرکز مشاوره دکترسلام)
مشاوره تلفنی
مشاوره آنلاین
مشاوره حضوری
سرعت و سهولت

فرآیند نوبت دهی در اسرع وقت صورت میگیرد و حداکثر طی 10دقیقه به تراپیست مجرب در حیطه درخواستی وصل میشوید.

تعرفه های مصوب

کلیه خدمات با تعرفه کمتر از تعرفه مصوب 1403 انجام میشود. همچنین تمامی مشاورین بیش از 10سال تجربه کاری دارند.

تایم کاری منعطف

شما در هر ساعت از شبانه روز و حتی در ایام تعطیل، میتوانید از خدمات مشاوره تلفنی، آنلاین و حضوری استفاده کنید.

سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

هورمون عشق: 7 اثر اکسی توسین در روابط ما

هورمون عشق یا هورمون اکسی توسین

فهرست مطالب

چرا اکسی توسین را هورمون عشق می نامند؟ این هورمون چگونه بر ما تأثیر می گذارد؟ ارتباط بین کیفیت روابط ما و اکسی توسین را میدانید؟ اکسی توسین که به عنوان هورمون عشق نیز شناخته می شود، هورمونی است که به عنوان یک هورمون انتقال دهنده عصبی نیز عمل می کند و با همدلی، اعتماد، میل جنسی و روابط ما مرتبط است. اما این “مولکول عشق ” چگونه بر ما تأثیر می گذارد؟

چرا اکسی توسین “هورمون عشق” نامیده می شود؟

اکسی توسین یک هورمون طبیعی است که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی در مغز ما عمل می کند. این توسط بدن ما در هیپوتالاموس و در غده هیپوفیز ترشح می شود. این هورمون نقش بسیار مهمی در روابط ما ایفا می کند، زیرا ثابت شده است که در تعاملات اجتماعی ما، چه روابط خانوادگی، چه روابط عاشقانه یا نگرش هایی که در روابط خود با دیگران اتخاذ می کنیم، نقش دارد.

این ماده به عنوان هورمون عشق یا هورمون لذت نیز شناخته می شود زیرا همانطور که گفته شد با پیوندهایی که در طول زندگی ایجاد می کنیم در ارتباط است. علاوه بر این، همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سطح اکسی توسین بعد از ارگاسم افزایش می یابد.

چرا اکسی توسین هورمون عشق نامیده می شود؟

اثرات اکسی توسین و هورمون عشق در روابط

7اثر اکسی توسین (هورمون عشق) در روابط عبارت اند از:

01 – روابط ما را بهبود می بخشد

تحقیقات روی اکسی توسین نشان می دهد که این هورمون عشق می تواند زوج ها را در مراحل اولیه دلبستگی عاشقانه تحت تاثیر قرار دهد. همچنین، این هورمون عشق در طول فعالیت جنسی آزاد می شود و با شدت ارگاسم مرتبط است. علاوه بر این تأثیرات هورمون دلبستگی و عشق نیز می تواند روابط ما را بهبود بخشد زیرا بر احساس امنیت در رابطه، اعتماد ما به دیگران، همدلی، وفاداری بیشتر، ارتباطات مثبت تر و غیره تأثیر می گذارد.

02 – کمک به زایمان

اکسی توسین همچنین نقش مهمی در تولید مثل دارد. در واقع این هورمون است که باعث زایمان و تولید شیر مادر می شود.

03 – با دوپامین و سروتونین مرتبط است

اکسی توسین، دوپامین وسروتونین اغلب با شادی همراه هستند. دلیل این ارتباط این است که وقتی احساس می کنید به شخص دیگری جذب می شوید، مغز شما دوپامین ترشح می کند که منجر به افزایش سطح سروتونین و تولید هورمون عشق می شود. این بدان معناست که با ترشح اکسی توسین، ممکن است موجی از احساسات مثبت را نیز تجربه کنید.

04 – بر رفتار شما تأثیر می گذارد

اکسی توسین همچنین می تواند به بدن ما کمک کند تا با موقعیت های مختلف احساسی و اجتماعی سازگار شود. دلیل این امر این است که به اصطلاح هورمون عشق یا لذت در بسیاری از موارد ما را ترغیب می کند که نسبت به دیگران همدلی بیشتری داشته باشیم.

05 – نقش مهمی در مادر شدن دارد

اکسی توسین علاوه بر ترویج زایمان، به دلیل اهمیتی که در عملکردهای خاص مربوط به مادری دارد، هورمون عشق و دلبستگی نامیده می شود. بنابراین نقش اساسی در پیوند بین مادر و کودک ایفا می کند زیرا زنان در دوران مادری دارای سطوح بالاتری از اکسی توسین هستند که بر برخی از نگرش های نزدیک تر آنها نسبت به نوزادشان تأثیر می گذارد. این اثرات تنها به این رفتارها در مادران بیولوژیک مربوط نمی شود، بلکه در مادران یا پدران فرزندخوانده نیز دیده می شود.

06 – تأثیر بر والدین

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد هورمون عشق در دوران نوزادی تا 4سالگی کودک بیشتر ترشح می شود.

07 – افزایش وفاداری

ارتباط بین اکسی توسین و وفاداری به این موضوع مربوط می شود که این هورمون عشق می تواند باعث شود مردان، شریک زندگی خود را جذاب تر از دیگران بدانند و وابستگی عاطفی داشته باشند. در واقع برخی تحقیقات نشان می دهد که “هورمون عشق” ممکن است باعث شود که مردان و زنان فاصله اجتماعی بیشتری با افراد جذاب حفظ کنند. این تأثیر ممکن است به دلیل تأثیر این هورمون جنسی یا عشق در مسیرهای پاداش ما باشد. این به این دلیل است که وقتی با شریک عاشقانه خود وارد یک رابطه جنسی می شویم، سطح اکسی توسین افزایش می یابد که می تواند چرخه ای از رفتار ایجاد کند که وفاداری را تشویق می کند. بنابراین هر چه زمان بیشتری را با شریک زندگی خود بگذرانید، سطح اکسی توسین شما بالاتر میرود و تمایل بیشتری به همسرتان خواهید داشت.

آیا می توان سطوح طبیعی اکسی توسین را افزایش داد؟

از نظر روانشناسی رابطه عاشقانه، با تمام مزایای اکسی توسین، طبیعی است که سوال کنیم که چگونه می توانیم سطح هورمون عشق را بهبود بخشیم. بهترین راه برای رسیدن به این هدف دقیقاً برقراری ارتباط بهتر با دیگران است. اگر در روابط خود مشکل دارید، مهم است به یک مشاور روانشناس مراجعه کنید زیرا همانطور که می بینید ارتباط ما با دیگران بر شادی ما تأثیر می گذارد. اکسی توسین نقش بسیار مهمی در چیزهای خوبی که ما در زندگی خود احساس و تجربه می کنیم ایفا می کند.

Oxytocin

error: شما قادر به کپی مطالب این سایت نیستید
پیمایش به بالا