مرکز مشاوره دکترسلام {کلینیک رواشناسی دکترسلام}

کلینیک روانشناسی دکترسلام

اولین مرکز 24ساعته در ایران

کلینیک روانشناسی دکتر سلام (مرکز مشاوره دکترسلام)
مشاوره تلفنی
مشاوره آنلاین
مشاوره حضوری
سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

درمان افسردگی حاد

درمان افسردگی حاد

فهرست مطالب

افسردگی حاد یکی از اختلالات خلقی استکه شاهد افزایش ابتلا به آن در سراسر جهان هستیم. افسردگی حاد که ناشی از علل بیولوژیکی، ژنتیکی، روانی و محیطی است، اغلب با سایر بیماری ها یا صرفاً با یک دوره غم و اندوه اشتباه گرفته می شود. با چنین وضعیتی، تشخیص زودهنگام و اقدام برای درمان افسردگی حاد جهت جلوگیری از تأثیر جدی بر سلامت روانی و جسمی فردی که از آن رنج می برد، ضروری است.

افسردگی حاد چیزی فراتر از یک خلق بد گذرا است. افسردگی حاد، غم و اندوه مداوم، احساس ناامیدی، از دست دادن شوق نسبت به علایق گذشته، تغییرات شیمیایی و ادراک است و می‌تواند منجر به تغییرات اساسی در شخصیت و نحوه رفتار ما با عزیزانمان شود. همچنین افسردگی حاد می تواند منجر به تحریک پذیری و واکنش بیش از حد به استرس های کوچک شود. افسردگی حاد جدی است و می تواند حتی به افکار خودکشی منجر شود. به همین دلیل توصیه میشود در اسرع وقت از خدمات مشاوره برای افسردگی استفاده کنید.

ورود به صفحه اصلی سایت: کلینیک روانشناسی دکترسلام

مشاوره و درمان افسردگی حاد

افسردگی حاد چیست؟

افسردگی حاد چیست؟ افسردگی حاد، نوعی شدید و خطرناک از افسردگی است که بر احساس، تفکر و رفتار تأثیر منفی می گذارد و خوشبختانه قابل درمان است. افسردگی حاد باعث احساس غم و اندوه و یا از دست دادن علاقه به فعالیت هایی می شود که زمانی از آن لذت برده میشد. این اختلال میتواند منجر به مشکلات روحی و جسمی مختلفی شود و توانایی فرد را برای عملکرد صحیح در زندگی کاهش دهد.

علائم افسردگی حاد عبارتند از: احساس غمگینی، بی ارزشی، ناامیدی، احساس گناه و یا استرس. برخی نیز احساس تحریک پذیری یا عصبانیت می کنند. افراد علاقه خود را به چیزهایی که زمانی از آنها لذت می بردند از دست می دهند و ممکن است از دیگران کناره گیری کنند. افسردگی حاد می تواند تمرکز بر روی کارهای خاص و همچنین به خاطر سپردن اطلاعات را دشوار کند. ممکن است تمرکز کردن، یادگیری چیزهای جدید یا تصمیم گیری سخت شود. همچنین افسردگی حاد می تواند نحوه غذا خوردن و خواب افراد را تغییر دهد و بسیاری از افراد دارای مشکلات جسمی مانند خستگی مداوم نیز هستند.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: روانشناس متخصص افسردگی

درمان افسردگی حاد بدون دارو

درمان افسردگی حاد بدون دارو

درمان‌های زیادی وجود دارد که به بیماران اجازه می‌دهد از افسردگی رهایی یابند، اما بهترین و موثرترین روش نجات از افسردگی، روان درمانی است. به عبارت دیگر، روان درمانی موثرترین راه برای درمان افسردگی حاد بدون دارو است. این یک راه حل درمانی است که به شما این امکان را می دهد تا تشخیص دقیقی از آنچه احساس و تجربه می کنید داشته باشید و همچنین علل افسردگی حاد را نیز تعیین کنید.

در واقع روان درمانی میتواند مکانیسم هایی را که منجر به افسردگی حاد شده است، را درمان کند. در طول یک جلسه روان درمانی، درمانگر با کاهش علائم احساس شده توسط فرد، درمان افسردگی حاد بدون دارو را شروع می کند و به او کمک می کند تا معنای زندگی خود را بیابد و او را در بازسازی روان خود همراهی می کند. روان درمانی به لطف درک عمیق خود از رنج بیمار و تجزیه و تحلیل مکانیسم های مرتبط با دوره های افسردگی، درمان تمام انواع افسردگی را به روشی مطمئن، ممکن می سازد.

آیا نمی دانید چگونه افسردگی حاد را درمان کنید و چه راه حل هایی برای بهتر شدن وجود دارد؟ یا اینکه آیا می توان از افسردگی خلاص شد؟ درمان افسردگی حاد بدون دارو بصورت سریع، موثر و ساده امکان پذیر است! تنها چیزی که نیاز دارید ابتدا یک تشخیص خوب و پس از آن، پیروی از یک روند درمانی مناسب است.

مشاوره درمان افسردگی حاد بدون دارو

تشخیص افسردگی

هر روز به مدت 2 هفته احساس خود را بنویسید. اگر احساس بدی دارید، احساس غمگینی می کنید و علاقه یا لذت را از دست داده اید، ممکن است افسرده شوید. این علائم باید تقریباً روزانه باشد و تقریباً در تمام روز، به مدت 2 هفته ادامه داشته باشد.

این علائم ممکن است 2 هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد. آنها همچنین می توانند بیایند و بروند. در این مورد، علائم شدیدتر از علائمی است که در هنگام داشتن یک روز بد احساس می کنید. اینها نوسانات شدید خلق و خو هستند که می توانند بر عملکرد صحیح فرد در جامعه یا محل کار تأثیر بگذارند. می توانید از رفتن به مدرسه یا حضور در محل کار خودداری کنید. به طور مشابه، این احساسات می تواند باعث شود که علاقه خود را به برخی از فعالیت هایی مورد علاقه در گذشته از دست بدهید، مانند ورزش کردن یا دیدار با دوستان خود.

اگر تغییرات عمده ای را در زندگی خود تجربه کرده اید (مانند مرگ یکی از اعضای خانواده)، ممکن است علائم افسردگی زیادی را بدون افسردگی بالینی نشان دهید. با روانشناس یا روان درمانگر خود مشورت کنید تا مشخص شود که آیا علائم افسردگی شما بیشتر از آنچه که معمولاً در افراد داغدار دیده می شود نشان می دهد یا نه.

به همه علائم توجه کنید

برای درمان افسردگی حاد بسیار مهم است که به همه علائم افسردگی توجه کنید. علاوه بر احساس غم و اندوه و از دست دادن علاقه به چیزهای خاص، فرد افسرده علائم دیگری را نیز در بیشتر ساعات روز، تقریباً هر روز، حداقل به مدت 2 هفته نشان می دهد. به لیستی از احساساتی که در 2 هفته گذشته احساس کرده اید نگاهی بیندازید و بررسی کنید که آیا 3 یا بیشتر علائم معمولی از موارد زیر را دارید:

  • احساس بی ارزشی، احساس گناه بیش از حد
  • مشکل در تمرکز، احساس مشکل در تصمیم گیری
  • تحریک پذیری، حساسیت مفرط
  • خستگی، از دست دادن انرژی
  • افکار منفی، افکار خودکشی مکرر
  • کاهش قابل توجه اشتها یا وزن
  • مشکل در خواب

آگاهی از تفاوت افسردگی حاد و ناراحتی طبیعی

شما باید تفاوت بین افسردگی و یک غم ساده را تشخیص دهید. کلید تشخیص افسردگی، دانستن شدت و فراوانی احساسات و علائم است. اگر تقریباً هر روز به مدت 2 هفته یا بیشتر علائم مرتبط با افسردگی را تجربه کرده اید، ممکن است واقعاً تحت تأثیر این وضعیت باشید و ضروری باشد برای درمان افسردگی حاد بدون دارو با یک روانشناس مشورت کنید.

یک رویداد مهم زندگی، مانند مرگ یکی از عزیزان، می تواند علائمی شبیه افسردگی حاد ایجاد کند. یک تفاوت بزرگ می تواند این باشد که در حین سوگواری، می توانید خاطرات مثبت فردی را که فوت کرده است به یاد بیاورید و همچنان می توانید از انجام برخی فعالیت ها لذت ببرید. افرادی که افسرده هستند درگیر شدن در فعالیت های عادی و کسب لذت از آنها برایشان دشوار است و به مدت طولانی با افسردگی مواجه میشوند.

کارهای خود را لیست کنید

فعالیت هایی که در چند هفته گذشته انجام داده اید را یادداشت کنید. فهرستی از هر یک از این فعالیت ها، مانند رفتن به محل کار یا رفتن به مدرسه، غذا خوردن یا دوش گرفتن، تهیه کنید. همچنین توجه داشته باشید که آیا کارهای خاصی را کمتر انجام می‌دهید یا تمایل و لذت کمتری در انجام فعالیت‌های خاص احساس می‌کنید یا نه.

از این مشاهدات استفاده کنید تا بدانید آیا درگیر رفتارهای پرخطر هستید یا خیر. افراد افسرده ممکن است کارهای مخاطره آمیزی انجام دهند زیرا دیگر برایشان مهم نیست که چه اتفاقی برایشان می افتد. آنها ممکن است به شخص دیگری نیاز داشته باشند که از آنها مراقبت کند.

متوجه تغییرات در خلق و خوی خود شوید

از اطرافیان خود بپرسید که آیا کسی متوجه تفاوت در خلق و خوی شما شده است یا نه. با یکی از اعضای خانواده یا دوستان مورد اعتماد خود صحبت کنید تا متوجه شوید آیا رفتار شما تغییر کرده است یا خیر. آنچه شما تجربه می کنید بسیار مهم است، اما نظر اطرافیان شما که شما را به خوبی می شناسند نیز می تواند مهم باشد.

دیگران ممکن است متوجه شوند که شما تمایل دارید ناگهان برای هیچ گریه کنید یا دیگر قادر به انجام برخی کارها مانند دوش گرفتن نیستید.

درصورت داشتن بیماری خاصی، از پزشک خود بپرسید

از پزشک خود بپرسید که آیا وضعیت جسمانی شما به افسردگی شما کمک می کند یا خیر. برخی از بیماری ها باعث ایجاد علائم افسردگی می شوند، به ویژه آنهایی که مربوط به تیروئید یا سایر بخش های سیستم هورمونی شما هستند. با پزشک خود در مورد اینکه آیا یک وضعیت پزشکی فیزیکی ممکن است در افسردگی شما نقش داشته باشد صحبت کنید. برخی از بیماری ها، به ویژه بیماری های مزمن می توانند باعث بروز علائم افسردگی حاد شوند. در این مورد، مشارکت یک متخصص درمان افسردگی برای درک منشاء علائم و نحوه تسکین آنها ضروری است.

به دنبال درمان اصولی و حرفه ای باشید

یک روانشناس خوب برای درمان افسردگی حاد بدون دارو را انتخاب کنید. انواع مختلفی از درمانگران وجود دارد که هر کدام مهارت ها یا تخصص های منحصر به فرد خود را دارند که شامل مشاور، روانشناس و همچنین روانپزشکان است.

مشاوره: این یک نوع درمان است که شامل کمک به افراد در گذراندن دوران سخت زندگی شان می شود. این نوع درمان می تواند کوتاه یا طولانی باشد و اغلب مختص یک مشکل با هدفی است که باید به آن دست یافت. مشاوران معمولاً با پرسیدن سؤالات و سپس گوش دادن به آنچه می خواهید بگویید، شما را به صحبت سوق می دهند. آنها ناظران عینی هستند که به شما کمک می کنند تا ایده ها و عبارات نمادین و مهم خاصی را شناسایی کنید. آنها این ایده ها را با شما به مورد گفتگو قرار خواهند داد تا به شما در حل مسائل عاطفی و محیطی که ممکن است به افسردگی شما کمک کند، کمک کنند.

روانشناس: روانشناسان بالینی می توانند تشخیص انواع افسردگی را به درستی انجام دهند و بنابراین بیشتر در درمان افسردگی حاد بدون دارو و تشخیص بیماری های روانی-رفتاری متخصص هستند.
روانپزشک: روانپزشکان می توانند از آزمایش و دارودرمانی استفاده کنند، اما معمولاً زمانی که بیمار می خواهد یک درمان دارویی را امتحان کند، با آنها مشورت می شود.

پیداکردن درمانگر مناسب

یک درمانگر و فردی را که با او احساس راحتی می کنید پیدا کنید و به او گوش دهید. یک تجربه بد می تواند سال ها شما را از درمان دور کند و می تواند کیفیت درمانی را از شما سلب کند. به یاد داشته باشید که همه متخصصان سلامت روان متفاوت هستند. یکی را پیدا کنید که از آن لذت می برید و به آن پایبند باشید.

درمانگران معمولاً با پرسیدن سؤالات قبل از گوش دادن به آنچه می‌گویید، شما را به صحبت سوق می‌دهند. احساس راحتی با آنها در ابتدا ممکن است طاقت فرسا باشد، اما بسیاری از مردم پس از چند دقیقه به سختی صحبت نمی کنند.

از روانشناس خود بپرسید که چه روش درمانی بهتر است. در بیشتر مواقع، درمان های به کار گرفته شده تأثیر مثبتی بر بیماران دارد. درمان های شناختی-رفتاری، درمان های بین فردی، رفتار درمانی، دارودرمانی و همچنین بسیاری از رویکردهای دیگر وجود دارد. درمانگر شما می تواند بهترین راه را برای شما تعیین کند.
درمان شناختی رفتاری: هدف این درمان به چالش کشیدن و تغییر باورها، نگرش ها و پیش فرض های شماست که زمینه ساز علائم افسردگی و بروز رفتارهای ناسازگار است.

درمان بین فردی: این روش بر تغییرات زندگی، انزوای اجتماعی، نقص در مهارت های اجتماعی و سایر مسائل بین فردی که ممکن است به علائم افسردگی کمک کند، تمرکز دارد. این درمان می تواند به ویژه در صورتی موثر باشد که یک رویداد خاص (مانند مرگ) اخیراً باعث یک دوره افسردگی شده باشد.

رفتاردرمانی: شامل ترتیب دادن فعالیت های لذت بخش و در عین حال به حداقل رساندن تجربیات ناخوشایند از طریق تکنیک هایی مانند برنامه ریزی فعالیت، درمان خودکنترلی، توسعه مهارت های اجتماعی و حل مسئله است.

دارودرمانی: داروهای ضد افسردگی بر سیستم انتقال عصبی مغز تأثیر می‌گذارند تا با مشکلاتی در نحوه ساخت یا استفاده از انتقال‌دهنده‌های عصبی توسط مغز مقابله کنند. داروهای ضد افسردگی بر اساس انتقال دهنده های عصبی که بر آنها تأثیر می گذارند طبقه بندی می شوند. روانپزشک میداند که کدام دارو برای مورد خاص شما مناسب تر است. به همین دلیل در مورد دارو با روانپزشک صحبت کنید. روانپزشک شما ممکن است از شما بخواهد که داروهای مختلف را امتحان کنید تا زمانی که به نظر برسد که یکی از آنها موثر است. برخی از داروهای ضدافسردگی اثرات منفی بر برخی افراد دارند، بنابراین بسیار مهم است که تحت نظر پزشک خود باشید و هرگونه نوسانات خلقی منفی یا ناخواسته را یادداشت کنید. همچنین داروهای خود را به طور منظم مصرف کنید. اثربخشی داروهای ضد افسردگی به زمان نیاز دارد زیرا به به آرامی تعادل شیمیایی مغز را تغییر می دهند. به طور کلی، حداقل سه ماه طول می کشد تا اثرات ماندگار را مشاهده کنید.

نکته مهم: دارو درمانی و روان درمانی را ترکیب کنید. برای به حداکثر رساندن مزایای درمان دارویی، در حین مصرف داروهای خود به طور منظم جلسات روان درمانی توسط روانشناس را انجام دهید.

به نوسانات خلقی خود توجه کنید

به نوسانات خلقی خود توجه کنید. برای ثبت مواردی که بر خلق و خو، انرژی، سلامتی و خواب شما تأثیر می گذارد، یک دفتر یادداشت داشته باشید. اینکار می تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را مدیریت کنید و بهتر درک کنید که چرا برخی چیزها باعث ایجاد احساسات خاص می شوند.

همیشه یک ورق کاغذ و یک خودکار در دسترس داشته باشید. اگر همیشه یک دفترچه یادداشت و خودکار همراه خود داشته باشید، نوشتن همیشه آسان تر خواهد بود. از طرف دیگر، می توانید از یک برنامه یادداشت برداری ساده در تلفن هوشمند، تبلت یا هر دستگاهی که معمولاً با خود حمل می کنید استفاده کنید.

هر چی میخواهید بنویسید. کلمات را رها کنید و نگران نگران املا، دستور زبان یا سبک نوشتاری نباشید. همچنین نگران این نباشید که مردم چه فکری می کنند. اگر نگران قضاوت کسی هستید، نوشته های خود را به حالت خصوصی نگهدارید.

تغییر رژیم غذایی

غذاهایی که باعث افسردگی می شوند را حذف کنید. غذاهای فرآوری شده مانند گوشت های فرآوری شده، شکلات، دسرهای شیرین، غذاهای سرخ شده، غلات فرآوری شده و محصولات لبنی پرچرب به عنوان تقویت کننده علائم افسردگی شناخته شده اند.

بیشتر غذاهایی بخورید که به مبارزه با افسردگی کمک می کنند. اینها شامل میوه ها، سبزیجات و ماهی است. با افزایش مصرف این غذاها، مواد مغذی و ویتامین های بیشتری را در اختیار بدن خود قرار می دهید و سلامت بیشتری خواهید داشت.

توجه داشته باشید که رژیم غذایی شما چگونه بر خلق و خوی شما تأثیر می گذارد. چند ساعت پس از خوردن یک غذای خاص به خلق و خوی خود توجه کنید. اگر متوجه شدید که به خصوص در خلق و خوی خوب یا بدی هستید، به آنچه اخیراً خورده اید فکر کنید. آیا متوجه الگوی خاصی در ارتباط با برخی غذاها شده اید؟ نیازی نیست که سوابق دقیقی از هر ماده غذایی که می خورید نگه دارید، اما مهم است که به آنچه می خورید و کارهایی که با شما می کند توجه کنید تا دوباره دچار افسردگی نشوید.

تغییر رژیم غذایی، همچنین شامل ترک مصرف هرگونه ماده مخدر مانند سیگار و الکل است که خود می تواند افسردگی را افزایش دهد.

روی ورزش تمرکز کنید

یک برنامه ورزشی را شروع کنید: ورزش به بهبود خلق و خو و جلوگیری از عود کمک می کند. در کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده، ورزش تقریباً به اندازه دارو مؤثر است. متخصصان معتقدند ورزش باعث افزایش تولید انتقال دهنده های عصبی و هورمون ها می شود و به تنظیم خواب کمک می کند.

قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید، مهم است که بر اساس علایق و شرایط انجام آن اقدام کنید: برای ارزیابی سطح آمادگی جسمانی خود با مربی ورزشی خود مشورت کنید. این شخص همچنین می تواند به شما کمک کند تا بفهمید کدام تمرینات برای شما بی خطر و به اندازه کافی سرگرم کننده هستند تا انگیزه شروع کار را در شما ایجاد کنند.

ورزش کاردیو را امتحان کنید: این نوع ورزش (مانند شنا، دویدن یا دوچرخه سواری) روی کل بدن اثر می گذارد و برای مبارزه با افسردگی عالی است. در صورت امکان، تمرینات قلبی را انتخاب کنید که به مفاصل شما فشار وارد نمی کند، مانند شنا یا دوچرخه سواری.

هر جلسه تمرین باید به عنوان یک گام به جلو در نظر گرفته شود: هر جلسه تمرین را به عنوان درمانی برای خلق و خوی خود و بازتابی مثبت از بهبود اراده خود ببینید. حتی اگر فقط پنج دقیقه با سرعت متوسط پیاده روی کنید، بهتر از انجام هیچ کاری است. به هر قدم رو به جلو، هر چند کوچک، افتخار کنید. به این معنی است که شما در مسیر بهبودی رو به جلو حرکت می کنید.

با یک دوست ورزش کنید: از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید که با شما ورزش کنند. این می تواند شما را برای بیرون رفتن یا رفتن به باشگاه انگیزه دهد. به او توضیح دهید که ایجاد انگیزه در شما دشوار خواهد بود، اما هر کمکی قدردانی خواهد شد.

در معرض نور خورشید قرار بگیرید

قرار گرفتن در معرض آفتاب خود را افزایش دهید. برخی از مقالات علمی نشان می‌دهند که قرار گرفتن طولانی‌تر در معرض نور خورشید می‌تواند اثرات مثبتی بر خلق و خو داشته باشد. این به دلیل تولید ویتامین D است که می تواند از منابع مختلف (نه فقط نور خورشید) تامین شود. وقتی در فضای باز هستید لازم نیست کار خاصی انجام دهید. فقط روی یک نیمکت زیر آفتاب بنشینید.

برخی از مشاوران ممکن است نور درمانی را برای بیماران مبتلا به افسردگی که در فصل زمستان در مناطقی زندگی می کنند که کمتر در معرض نور خورشید قرار دارند، تجویز کنند. این همان اثرات بیرون رفتن و قرار گرفتن در معرض آفتاب را ایجاد می کند.

در معرض هوای تازه و طبیعت قرار بگیرید

به پیاده روی بروید یا فعالیت های دیگری در فضای باز انجام دهید. این تأثیرات مفیدی بر روحیه شما خواهد داشت. برخی از این فعالیت ها به شما امکان می دهند ورزش کنید، اما این نباید هدف اولیه باشد. قرار گرفتن در معرض هوای تازه و طبیعت می تواند به آرامش ذهن و آرامش بدن شما کمک کند.

طب سوزنی را امتحان کنید

طب سوزنی بخشی از طب سنتی چینی است و شامل قرار دادن سوزن در نواحی خاصی از بدن برای اصلاح انسدادها و عدم تعادل انرژی در اندام ها است. نظرات متناقضی در مورد تأثیر طب سوزنی وجود دارد. برخی از مطالعات نشان میدهند که طب سوزنی در درمان افسردگی حاد بدون دارو بی تاثیر نیست.

نوروفیدبک را امتحان کنید

نوروفیدبک شامل بازآموزی مغز در زمانی است که فرد مبتلا به افسردگی نوع خاصی از فعالیت مغزی را نشان می دهد.

علائم افسردگی حاد

علائم افسردگی حاد در احساسات

در افراد مبتلا به افسردگی، احساس غم و اندوه به نحوی که دیگر چیزی احساس نمی کنند و یک بی حسی عاطفی را تجربه میکنند، اغلب به عنوان یک خلاء توصیف می شود. همچنین احساس بی ارزشی و ناتوانی وجود دارد، گویی هر تلاشی بیهوده است. احساس گناه خواهند داشت و آنها معتقدند که مسئول رفتارها و واکنش های دیگران هستند، یا احساس می کنند در این دنیا به هیچ دردی نمیخورند. آنها ممکن است یک رویداد پیش پا افتاده روزانه را به عنوان دلیلی بر ضعف خود به اشتباه تفسیر کنند و آنها گاهی اوقات نسبت به مشکلات دیگران احساس مسئولیت می کنند. فردی که به طور جدی تحت تأثیر افسردگی قرار گرفته است، ممکن است حتی در قبال مشکلاتی بسیار فراتر از دسترس خود، مانند فقر جهانی یا بی خانمانی، احساس مسئولیت کند.

در موارد شدید علائم افسردگی حاد، افکار مربوط به مرگ یا خودکشی ممکن است ظاهر شود. این می تواند تا آنجا پیش برود که چگونه می توانید زندگی خود را پایان داد. اگر کسی که می‌شناسید این نوع افکار را با شما در میان گذاشته است، بسیار مهم است که برای جلوگیری از بدترین اتفاقات از یک متخصص سلامت روان کمک بگیرد. او باید بداند که این احساسات با کمک صحیح قابل درمان هستند.

علائم افسردگی حاد در رفتار

علاوه بر احساس پوچی، گناه، ناامیدی و اضطراب، افراد مبتلا به علائم افسردگی حاد ممکن است علائم رفتاری مانند از دست دادن علاقه به فعالیت های خاص را نشان دهند. آنها دیگر جذابیت فعالیت های زمانی لذت بخش را نمی بینند. آنها علاقه خود را به دیدن دوستان، ورزش یا پیاده روی از دست می دهند و ترجیح می دهند در خانه تنها بمانند. اگر فرد به دنبال درمان نباشد، کناره‌گیری از فعالیت‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود و این روند میتواند منجر به تقویت افسردگی شود.

برخی از افراد افسرده از خستگی صحبت می کنند. آنها همیشه بدون توجه به اینکه چند ساعت خوابیده اند احساس خستگی می کنند یا همیشه احساس می کنند ابری بالای سرشان است. برعکس آن نیز می تواند اتفاق بیفتد. در این حالت فرد احساس بی قراری و نیاز دائمی به حرکت می کند. این تصور، اضطراب غیرقابل کنترلی را ایجاد می کند که فقط با مشغول نگه داشتن خود می توان آن را کنترل کرد.

همچنین گاهی اوقات تغییر در اشتها وجود دارد. برای برخی، احساسات آنها اشتهای آنها را سرکوب می کند و منجر به کاهش وزن می شود. برای برخی دیگر، غذا منبع آرامشی است که باعث افزایش وزن آنها می شود. این افزایش وزن همراه با خستگی و کاهش فعالیت بدنی می تواند برای سلامتی و عزت نفس مضر باشد.

علائم شناختی افسردگی حاد

افسردگی می تواند بر توانایی تمرکز تأثیر بگذارد که می تواند منجر به اشتباه کردن و فراموش کردن چیزها به روش های غیر معمول شود. ممکن است تصمیم گیری یا قدرت یادگیری برای فرد افسرده سخت باشد.

علائم فیزیکی افسردگی حاد

علائم افسردگی حاد می تواند عواقب فیزیکی داشته باشد که به نظر نمی رسد به وضوح با وضعیت روانی مرتبط باشد. برخی از افراد سردرد مزمن، ناراحتی یا درد فیزیکی، گرفتگی عضلات یا مشکلات گوارشی رنج میبرند. اغلب علت این علائم را نمی توان به وضوح توضیح داد. بعضی از افراد مبتلا به افسردگی به دلیل خستگی که در بالا توضیح داده شد، بیش از حد معمول می خوابند (گاهی اوقات یک روز کامل). برخی دیگر به دلیل بی قراری خود نمی خواهند بخوابند یا نمی توانند بخوابند. اگر هر یک از این نشانه ها را در خود یا یکی از نزدیکان خود تشخیص دادید، در جستجوی درمان دریغ نکنید. این امکان وجود دارد که آنها با افسردگی مرتبط باشند. اولین قدم این است که با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید.

pulsetms