مرکز مشاوره دکترسلام {کلینیک رواشناسی دکترسلام}

کلینیک روانشناسی دکترسلام

اولین مرکز 24ساعته در ایران

کلینیک روانشناسی دکتر سلام (مرکز مشاوره دکترسلام)
مشاوره تلفنی
مشاوره آنلاین
مشاوره حضوری
سرعت و سهولت

فرآیند نوبت دهی در اسرع وقت صورت میگیرد و حداکثر طی 10دقیقه به تراپیست مجرب در حیطه درخواستی وصل میشوید.

تعرفه های مصوب

کلیه خدمات با تعرفه کمتر از تعرفه مصوب 1402 انجام میشود. همچنین تمامی مشاورین بیش از 10سال تجربه کاری دارند.

تایم کاری منعطف

شما در هر ساعت از شبانه روز و حتی در ایام تعطیل، میتوانید از خدمات مشاوره تلفنی، آنلاین و حضوری استفاده کنید.

سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

مشاوره افسردگی

مشاوره افسردگی 02125917355

فهرست مطالب

ما در کلینیک دکترسلام اعتقاد داریم مشاوره افسردگی باید توسط روانشناس متخصص در زمینه افسردگی انجام شود. چرا که روانشناسی حوزه های مختلفی دارد و طبیعتا یک روانشناس نمیتواند در تمام زمینه ها از قبیل (درمان افسردگی، مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره کودک، مشاوره اعتیاد و …) متخصص باشد.

بنابراین ما برای مشاوره افسردگی، یک روانشناس متخصص در زمینه افسردگی را به شما معرفی میکنیم که بطور قطع از جلسات مشاوره افسردگی رضایت داشته باشید. لازم به ذکر است تمامی درمانگران کلینیک دکترسلام بیش از 10 سال تجربه کاری دارند و بدون اغراق تشکیل شده از بهترین روانشناسان تهران هستند.

آیا شما از فواید مشاوره افسردگی چیزی میدانید؟ افسردگی یک اختلال روانی است و باعث بروز احساس غم و اندوه در شما می‌شود. افسردگی مي‌تواند باعث كاهش انگيزه و از بين رفتن شور و شوق نسبت به علايق، كاهش عملكرد در كار و تحصيل و بوجود آمدن اثرات مخرب در روند زندگی شود. به همین دلیل شناخت علائم افسردگی و درمان به موقع با روش‌های نوین مشاوره افسردگی مانند روان درمانی یا طرحواره درمانی از اهميت ويژه‌ای برخوردار است.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: بهترین دکتر افسردگی در تهران

کلینیک تخصصی مشاوره افسردگی

 

مشاوره تلفنی افسردگی

ما در کلینیک روانشناسی دکترسلام شرایطی را فرآهم آورده‌ایم که بتوانید از هر کجای دنیا و کشور، بصورت 24ساعته و در هر ساعت از شبانه روز از مشاوره تلفنی افسردگی استفاده کنید. مشاوره تلفنی افسردگی، به دلایل زیر میتواند یک راه حل مناسب برای شما باشد:

 • دسترسی آسان و سریع به روانشناس (به ویژه مواقع بحرانی)
 • مشغله زیاد و نبود وقت کافی برای مراجعه حضوری
 • سرعت و سهولت در انجام مشاوره
 • عدم نیاز به دریافت نوبت
 • عدم نیاز به رفت و آمد
 • کاهش هزینه ها
 • همچنین از آنجایی که در مشاوره‌ حضوری ممکن است در بیان مشکلات خود بصورت بی پرده راحت نباشید، مشاوره تلفنی افسردگی می‌تواند یک بستر مناسب برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی باشد (تا افراد بتوانند با مشاوره تلفنی افسردگی به راحتی مشکلات و اتفاقات زندگی خود را بیان کرده و راه حل مناسبی در جهت حل شدن مشکلات دریافت کنند)

کلینیک روانشناسی دکترسلام با دارا بودن کادری از متخصصین برتر افسردگی که همگی بیش از 10 سال تجربه کاری دارند و در حوزه هایی مثل اختلالات روانی از جمله مشاوره افسردگی تلفنی دارای سابقه درخشانی هستند، جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است.  شما با کلینیک روانشناسی دکترسلام میتوانید در کمترین زمان ممکن به درمان مشکلات و مسائل خود بپردازید و اگر در صورتی که در اطرافیان شما کسی از این اختلال رنج می‌برد، با دریافت راهکارها و روش‌های گوناگون به درمان او کمک نمایید.

مطالعه این مقاله مرتبط توصیه میشود: درمان افسردگی در مردان

مشاوره تلفنی افسردگی بصورت شبانه روزی

مشاوره آنلاین افسردگی

شما میتوانید بدون نیاز به دریافت نوبت و یا مراجعه حضوری، بصورت 24ساعته با روانشناسان کلینیک روانشناسی دکترسلام، مشاوره آنلاین افسردگی داشته باشید. مشاوره افسردگی آنلاین، در واتساپ یا اسکایت و ایمو انجام میشود و میتواند به شما کمک بسزایی کند.

متخصصان و مشاور افسردگی انلاین، همواره توصیه می کنند که با بروز و مشاهده اولین علائم های افسردگی و قبل از بوجود آمدن اثرات مخرب آن در زندگی، هنگامی که خود فرد و یا اطرافیان آن متوجه نشانه ها شدند، فورا برای آغاز پروسه درمان از مشاوره افسردگی آنلاین، تلفنی یا حضوری استفاده کنند.

متاسفانه افسردگی، از جمله بیماری‌هایی است که فرد تا زمانی که آسیبهای شدید نبیند و یا بطور کلی به کلافگی نرسد، به درمان آن اقدام نمیکند. به شما توصیه میشود در صورتی که علائم افسردگی را دارید، فورا از یک مشاور افسردگی انلاین، مشاوره آنلاین افسردگی بگیرید و نگذارید این بیماری به مرحله بحرانی خود برسد.

درواقع مشاوره آنلاین افسردگی و راهکار گرفتن از فردی متخصص، با تجربه، دلسوز و همدل، منطقی ترین و واجب ترین کار برای درمان افسردگی است. یک مشاور افسردگی انلاین با اطلاعاتی که از شما در مشاوره افسردگی آنلاین یا حضوری میگیرد، میتواند شدت و نوع افسردگی را تشخیص دهد و سپس با توجه به وضع موجود، شخصیت و توانایی‌ شما درمان افسردگی را آغاز کند. در مشاوره آنلاین افسردگی، درمان هایی از قبیل درمان با رویکرد طرحواره درمانی، واقعیت درمانی و… استفاده می‌گردد.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: چگونه از شر افسردگی خلاص شویم

مشاوره آنلاین افسردگی در واتساپ یا ایمو یا اسکایپ

مشاوره افسردگی شدید

طبق تحقیقات در زمینه مشاوره افسردگی شدید، تعداد زیادی از افراد مبتلا به افسردگی شدید اقدام به خودکشی می کنند و در طول افسردگی، دیدگاه فرد نسبت به خود، محیط و آینده تیره و تار و خاکستری به نظر می رسد. این باور که می توانید دوباره این حالت را ترک کنید، اغلب کمیاب است اما واقعیت این است فکر اینکه دیگر نمی خواهید زندگی کنید پیامد بیماری است و افسردگی را می توان به طور موثر با مشاوره افسردگی شدید درمان کرد!

از طریق مشاوره افسردگی شدید، افراد آسیب دیده راه خود را گام به گام به سرزندگی و اشتیاق خود برای زندگی باز می یابند و گاهی اوقات افسردگی می تواند زنگ خطری برای زیر سوال بردن و تنظیم مجدد اولویت های قبلی باشد. شما نیز باید بدانید که افسردگی یک بیماری شایع در کل دنیا است و سازمان جهانی بهداشت (WHO) افسردگی را در صدر فهرست بیماری هایی قرار می دهد که بیشترین تأثیر را بر کیفیت زندگی افراد می گذارد. همه این ها نشان می دهد که افسردگی یک اختلال روانی جدی است و درصورتی که از مشاوره افسرگی شدید استفاده نشود میتواند عواقب خطرناکی را به همراه داشته باشد.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: درمان افسردگی در دوران قاعدگی

مشاوره افسردگی شدید 02125917355

مشاوره افسردگی شدید در کلینیک دکترسلام

بسته به اینکه چه تعداد از علائم ذکر شده به طور همزمان وجود داشته باشد، بین افسردگی خفیف، متوسط و شدید تمایز قائل می شود. همه افراد مبتلا علائم مشابهی را نشان نمی دهند و این گاهی اوقات تشخیص افسردگی توسط افراد غیر روانشناس و روانپزشک را سخت میکند. جهت دریافت مشاوره افسردگی شدید کافیست با شماره تماس 021.25917355 و شماره واتساپ 0921.2014880 در ارتباط باشید تا روان درمانگران ما بتوانند به شما در درمان این مشکل کمک کنند.

“طبقه بندی بین المللی اختلالات روانی” (ICD-10 Chapter V) که توسط سازمان بهداشت جهانی نیز منتشر شده است، علائم مختلف اصلی و ثانویه ای از افسردگی را فهرست کرده است که اگر شخصی این علائم را برای مدت زیادی داشت میتوان گفت آن شخص افسردگی دارد و نیاز دارد از مشاوره افسردگی استفاده کند.

علائم اصلی افسردگی در مشاوره افسردگی شدید عبارتند از:

 • خلق و خوی افسرده
 • از دست دادن لذت و علاقه به فعالیت ها
 • احساس خستگی دائم

علائم جانبی افسردگی در مشاوره افسردگی شدید می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اعتماد به نفس و عزت نفس به شدت کاهش می یابد
 • احساس گناه و سرزنش خود
 • نگاه منفی و بدبینانه به آینده
 • اختلال در تمرکز، توجه و توانایی تصمیم گیری
 • افکار عدم تمایل به زندگی، تا و از جمله رفتار خودکشی
 • مشکل در به خواب رفتن و یا به خواب ماندن
 • کاهش اشتها، گاهی اوقات افزایش اشتها

مشاوره در مورد افسردگی

برای مشاوره در مورد افسردگی، افسردگی بخشی از جامعه ما است و نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد افراد کم سن و سال، بیشتر از آن رنج می برند و افسردگی اغلب با اختلالات دیگری همراه است. در این مورد از بیماری های همراه صحبت می شود. شایع‌ترین بیماری‌های روان‌شناختی شامل اختلالات اضطراب، اختلالات شخصیتی و اعتیاد است. افرادی که به بیماری پارکینسون مبتلا هستند، سکته مغزی یا سرطان داشته اند، دیابتی هستند یا حمله قلبی داشته اند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی هستند.

مشاوره در مورد افسردگی می تواند به طور قابل توجهی طول دوره افسردگی را کوتاه کند و اساساً هرچه زودتر برای مشاوره در مورد افسردگی اقدام شود، درمان راحت تر خواهد بود! افرادی که از افسردگی رنج می برند از علائم آن رنج می برند و اغلب از این سوال نیز رنج می برند که چرا تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته اند؟ بعضی ها احساس می کنند تقصیر خودشان است و خود را سرزنش می کنند. متأسفانه برخی هنوز افسردگی را نشانه‌ای از ضعف و فقدان اراده می‌دانند و این اصلا ربطی به واقعیت ندارد.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: درمان افسردگی و اضطراب

مشاوره در مورد افسردگی با روانشناسان مجرب

نکات مشاوره در مورد افسردگی

برای مشاوره در مورد افسردگی فرض بر این است که تأثیرات بیولوژیکی، روانی و اجتماعی همگی در بیماری های افسردگی دخیل هستند و این تأثیرات یا عوامل در به اصطلاح مدل‌های زیست‌روانی اجتماعی در نظر گرفته می‌شوند. همچنین به انسان با عوامل ارثی، تجربیات اولیه زندگی‌نامه‌اش و وضعیت فعلی زندگی‌اش نگریسته می‌شود و در موارد فردی، عوامل بسیار متفاوتی با وزن دهی های مختلف وارد بازی می شوند.

مطالعات مشاوره در مورد افسردگی  نشان می‌دهد خطر ابتلا به بیماری‌های افسردگی افزایش می‌یابد اگر یکی یا حتی هر دو والدین نیز افسردگی را تجربه کرده باشند که این جزء ژنتیکی است. حال اگر استرس های بیوگرافی نیز وجود داشته باشد – مانند از دست دادن افراد مهم برای ارتباط، بیماری یا سوء استفاده – این نیز می تواند باعث بروز افسردگی شود. با این حال، عوامل محافظتی نیز وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد به ویژه روابط پایدار و حمایتی است.

به طور خلاصه، عوامل زیادی در ایجاد افسردگی دخیل هستند که برخی خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهند و برخی دیگر آن را کاهش می دهند. همچنین هر نوع از افسردگی نیاز به رویکرد خاصی دارد و مشاوره در مورد افسردگی نشان دهنده نقطه شروع یک درمان مناسب است.

مشاوره برای افسردگی

غمگینی، کناره‌گیری از محافل اجتماعی، بی‌حالی، بی‌توجهی به سرگرمی‌ها و دوستان، افکار منفی مداوم و نداشتن احساس می‌توانند نشان دهنده نیاز به مشاوره برای افسردگی باشند.

افرادی که از افسردگی رنج می برند اغلب رفتارهای معمول ذکر شده را نشان می دهند. در مشاوره برای افسردگی بسیار مشاهده میشود اگر کسی متوجه چنین تغییر شدیدی در یکی از بستگان شود، معمولاً عدم اطمینان او به ابتلای افسردگی زیاد است.

بسیاری از خویشاوندان احساس گناه می کنند یا در مورد فرد افسرده عصبانی هستند زیرا احساس درماندگی می کنند و تأثیر کمی بر فرد مورد نظر دارند. اقناع خوب کمکی نمی کند، توصیه را نمی توان جدی گرفت و اگر افسردگی بیشتر طول بکشد، اقوام اغلب احساس فشار و فرسودگی می کنند، زیرا باید یک فرد افسرده را از بسیاری از مشکلات خلاص کنند. اما وضعیت به هیچ وجه ناامید کننده نیست و اگر مشاوره برای افسردگی توسط پزشکان و درمانگران مجرب شناسایی و درمان شود، می‌تواند به خوبی درمان شود. همچنین شما به عنوان یک عضو خانواده یا فرد مبتلا به افسردگی باید تا زمانی که این مشکل برطرف شود سعی خود را برای درمان کنید.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: کمک به افراد افسرده

مشاوره برای افسردگی و درمان سریع آن

ضرورت مشاوره برای افسردگی

افسردگی معمولاً یک بیماری جدی است که بر انگیزه، خلق و خو، خواب، توانایی تجربه لذت و سایر جنبه های تجربه تأثیر می گذارد. افسردگی به هیچ وجه نشانه ضعف شخصیتی نیست و آگاه باشید که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. مشاوره برای افسردگی دربرطرف کردن این موضوع وجود دارد و مطالعات نشان داده اند که رفتار درمانی (شناختی) به ویژه در درمان افسردگی موثر است و هدف اصلی آن، شناخت الگوهای فکری منفی و تحریک ادراک و اصلاح آنها است.

مشاوره روانشناسی افسردگی

در مشاوره روانشناسی افسردگی، همه ما احساس “روز بد” را می دانیم. خلق و خوی افسرده است، همه چیز به نوعی بی رنگ به نظر می رسد، سخت است که خود را جمع و جور کرد و به کارهای آینده پرداخت، بیشتر از همه فقط می خواهی در رختخواب دراز بکشی و با کسی در ارتباط نباشی و خودخوری کنی. چنین مراحلی معمولاً باید طی چندساعت تا چندروز خود به خود برطرف شود. اما گاهی اوقات سنگینی در بدن و ذهن باقی می ماند و کسانی که تحت تاثیر قرار می گیرند به تنهایی قادر به رهایی خود از نشخوار فکری، غم و اندوه و خستگی نیستند. در چنین شرایط باید با مشاوره روانشناسی افسردگی، اولین گام ها را برای جلوگیری از بدتر شدن علائم انجام داد. در اینجا برخی از علائم اصلی مشاوره روانشناسی افسردگی قابل مشاهده هستند و می توانند وضع روحی و روانی فرد افسرده را در حالت هشدار قرار دهند:

 • تغییر قابل توجه در خلق و خوی (غم و اندوه، گریه بدون دلایل عینی)
 • تغییر در اشتها (کاهش یا افزایش)
 • حساسیت بیش از حد به سر و صدا و بی قراری (فرد اغلب به آرامش زیادی نیاز دارد)
 • خستگی قابل توجه، کند شدن حرکات
 • تحریک پذیری در شرایط عادی
 • اضطراب و استرس در مورد موقعیت های معمولاً عادی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که در گذشته لذت بخش بود
 • از دست دادن کیفیت خواب
 • تغییر در زندگی جنسی

مرکز تخصصی مشاوره روانشناسی افسردگی

نکات مشاوره روانشناسی افسردگی

علائم افسردگی در صورتی مهم هستند که ناگهانی، عود کننده، تحمیلی، شدید و بیش از چند روز باشند و اگر احساس کنید خلق و خوی افسرده دارد تثبیت میشود میتوان گفت به افسردگی مبتلا شده اید و لازم است در اسرع وقت برای درمان آن اقدام کنید. همچنین در صورت شک نسبت به خود یا یکی از عزیزان، بسیار مهم است که با متخصص (روانشناس، روانپزشک) تماس بگیرید و توصیه های آنها برای گرفتن بهترین تصمیم و راه درمان را جدی بگیرید.

اهمیت و ضرورت مشاوره روانشناسی افسردگی

در مواقع زیر مشاوره روانشناسی افسردگی ضرورت و اهمیت دارد:

 • زمان هایی که افسردگی در شما قابل حدس زدن باشد
 • زمان هایی که افسردگی در شما روی كار، تحصیل، روابط، علاقه ها و احساسات شما نسبت به خانواده تاثير بگذارد
 • زمانی هایی که احساس افسردگی در شما باعث شود که حس کنید زندگی دیگر هیچ ارزشی ندارد، هیچ شور و شوقی نسبت به علایق گذشته نداشته باشید

برای مشاوره روانشناسی افسردگی به چه کسی مراجعه کنم؟

افسردگی، یکی از مشکلات شایع و رایج است و هر فردی ممکن است که در طول زندگی دچارش شود. از آنجایی که این مشکل بسیار حساس است و میتواند تمامی زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد، همیشه پیشنهاد می‌شود تا برای درمان خود از خدمات مشاوره روانشناسی افسردگی استفاده کنید. ما در مرکز مشاوره دکترسلام سیستمی را ساخته ایم که افراد قبل از دریافت مشاوره، موضوع کلی مشکل خود را اعلام میکنند و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات تکمیلی روانشناسی است، مشاور متخصص در حیطه اعلامی شما را انتخاب میکند تا از نتایج جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید.

بطور کلی معمولان مشاوران مشاوره روانشناسی افسردگی، افراد بسیار با تجربه ای هستند که با جان و دل به سخنان و مشکلات شما گوش میکنند و بعد از آن به طور تخصصی و علمی به شما کمک می‌کنند تا مشکل خود را بر طرف کنید. مشاوران ما با تمام تلاش خود را می‌کنند تا به شما کمک شود که از هرگونه افکار و احساسات منفی جدا شوید. همچنین با استفاده از کمک و راهنمایی مشاورین شما راحت‌تر از قبل می‌توانید بر مشکلات و چالشهای خود غلبه کنید و در راستای بهبود زندگی خود قدم بردارید.

مشاوره درمان افسردگی

مشاوره درمان افسردگی یکی از بهترین راهکارها برای درمان افسردگی می باشد که با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های علمی به افرادی که افسرده هستند کمک میکند.

بطور کلی، افسردگی یکی از حالت های روحی است که در برخی از افراد بروز می کند. به این شکل که فرد در درون خود احساساساتی از قبیل غم، نا امیدی و یا از دست دادن علاقه ی خود به چیزهایی که قبلا با آنها احساس رضایت داشته را دارد. همچنین افسردگی، ریشه در مشکلات زندگی و یا در وراثت دارد و به دلیل تاثیرات مخرب و گسترده افسردگی بر زندگی فردی و اجتماعی، پیشنهاد می‌شود افراد فورا برای درمان خود از مشاوره برای درمان افسردگی استفاده کنند.

بهترین مشاوره درمان افسرده

نکات مشاوره برای درمان افسردگی

در مشاوره برای درمان افسردگی، این اختلال یک حال درونی متشکل از احساسات مخربی مثل پوچی و یاس و ناامیدی و … است. افسردگی بسیار قوی ‌تر و مخرب تر از دوره‌های کوتاه یأس و ناراحتی است كه همه انسان ها گاهی اوقات با آن مواجه می شوند. حال درونی متشکل از افسردگی، میتواند طولانی مدت شود و این پتانسیل را دارد روزها، هفته‌ها و حتی ماه ها ادامه دار باشد و زندگی شما را دچار مشکلات مختلفی کند. جالب است بدانید بیشتر افراد افسرده خودشان نیز متوجه نمیشوند که به چه صورتی دچار افسردگی شدند! دلیل آن این است که افسردگی به مرور زمان ايجاد میشود.

كاری انجام دهيد

مثلا برای ورزش یا خرید به بیرون از خانه بروید و حتی اگر سختتان بود هرطور شده حداقل برای پياده روی کردن بروید. یکی از نتایج حاصل از اين کار باعث میشود نشخوار فکری کمتری به سمت شما بیاید.

از نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید

از خوردن مشروبات الکی جدا خودداری کنید چرا که اثر مستقیمی بر بروز و شدت افسردگی دارد و در مقابل تمايل مصرف الكل برای سرپوش گذاشتن و فراموش کردن غم غم و اندوه، مقاومت كنيد. این جمله که الكل افسردگی را شدیدتر می ‌كند و حتی خودش باعث بروز افسردگی است را جدی بگیرید.

به دنبال علت باشید

اگر عقیده دارید و میدانيد چه چيزی باعث بروز افسردگی در شما شده است، نوشتن آن و بررسی راه هايی كه می ‌‌تواند به حل آن كمك ‌كند را آغاز کنید و اگر دلیل افسردگی خود را پیدا نمی کنید، به کمک مشاوره برای درمان افسردگی آن ها را شناسایی و بررسی کنید.

امید خود را از دست ندهید

شما دارید تجربه‌ای را پشت سرمی ‌گذاريد كه افراد زيادی سپری كرده‌اند و شما باید باور داشته باشید که با گذر زمان و کمک روانشناس اوضاع بهبود می یابد. همچنین افسردگی میتواند تجربه جالبی در زندگی برای شما باشد. چون میتواند شما را به شخصی سرسخت تر و قوی تر کانورت کند.

تاثیر داروها بر افسردگی را جدی بگیرید

زنگ خطری قرص ضدبارداری و قرص خواب را جدی بگیرید. این داروها اثر و تاثیر مستقیم در افسردگی دارند.

مشاوره بیماران افسرده

در مشاوره بیماران افسرده، یکی از اولین و رایج ترین سوالاتی که بعد از پی بردن به افسردگی، به ذهن افراد خطور میکند این است که آیا امکان درمان افسردگی وجود دارد؟ پاسخ این چنین است که بله و این واقعیت وجود دارد. افراد بسیاری که به افسردگی دچار هستند، بعد از اینکه تحت درمان قرار می گیرند، دیگر افسرده نیستند این نتیجه یعنی درمان.

روش های زیاد و مختلفی برای مشاوره بیماران افسرده وجود دارد. اما روش معجزه آسایی که تضمین کند افسردگی را در همه افراد و در هر زمان و شرایطی درمان می کند، وجود ندارد. منطقی ترین کار این است که مشاوره بیماران افسرده توسط روانشناس و مشاور متخصص در افسردگی صورت بگیرد تا با دریافت راهکارهای علمی در مشاوره افسردگی از پس این مشکل بر آمد.

افسردگی میتواند تاثیرات مخربی را از نظر جسیمی و روحی بگذارد و باعث ایجاد مشکلات مختلفی در زندگی فردی و اجتماعی افراد مبتلا به افسردگی شود. همچنین ممکن است به دلايل مختلفی بروز پیدا کند و علائم گوناگونی داشته باشد.

بهترین مشاوره بیماران افسرده

علت افسردگی در مشاوره بیماران افسرده

همانطور که پیش از این گفتیم افسردگی میتواند به دلایل مختلفی روی دهد و هر دلیلی داشته باشد. افسردگی میتواند اثرات خطرناکی روی زندگی فرد بگذارد و نیاز است برای جلوگیری از بدتر شدن اوضاع روحی و روانی و همچنین درمان این اختلال از خدمات مشاوره بیماران افسردگی استفاده کرد.

میتوان برخی از دلایلی که در زندگی امروزی باعث ایجاد و بروز افسردگی میشود را بطور خلاصه در موارد زیر بیان کرد:

 • خیانت همسر یا معشوقه
 • عدم وجود آرامش در زندگی
 • مشکلات زناشویی 
 • ناکامی در برآوردن احتیاجات و نیازهای خود
 • داشتن تجربه‌های ناخوشایند در زندگی (مثل تجاوز جنسی)
 • داشتن اختلالات شخصیتی مانند وابسته بودن
 • بیمار شدن و یا فوت فردی از عزیزان و یا بستگان فرد
 • شکست هایی از قبیل شکست عشقی، شغلی، کاری و تحصیلی
 • نبود اعتماد به نفس
 • درگیری با مشکلات مالی
 • بیماری‌های خطرناکی مثل HIV
 • اعتیاد به مشروبات الکی و یا مواد مخدر
 • داشتن فرزندان استثنایی مانند کودکانی که نقص جسمانی و یا عقب ماندگی ذهنی دارند

علامت افسردگی در مشاوره بیماران افسرده

موارد زیر میتواند از علامت بارز ابتلا به افسردگی در افراد باشد و در صورت داشتن این علائم پیشنهاد می‌شود که هرچه زودتر برای دریافت مشاوره بیماران افسرده اقدام کنید:

 • عدم علاقه به کارها و عدم لذت بردن از علایق گذشته
 • داشتن حالات روحی غمگین و افسرده و تمایل به گریه
 • افکار خودکشی یا طرح نقشه برای خودکشی به علت احساس ناتوانی یا بی ارزشی
 • گله و شکایت دائمی از زندگی و محیط اطراف
 • احساس دائمی شکست در گذشته
 • نا امیدی و بدبینی به آینده
 • سرزنش و نشخوار فکری مداوم بابت اشتباهاتی که انجام شده
 • به تعویق انداختن دائمی کارها
 • ناتوانی تمرکز و تصمیم‌گیری
 • بی‌انگیزگی، پوچ‌گرایی و غمگینی
 • تمایل شدید به انزوا و کناره گیری از دیگران
 • تحریک پذیری بالا مثل حالات پرخاشگرانه یا ناراحتی

برخلاف تصورعموم مردم جامعه که فکر میکنند این بیماری فقط بر حوزه روان اثر دارد، باید گفت افسردگی می تواند حتی باعث بروز مشکلات فیزیولوژیکی مثل یبوست، اختلال سیکل ماهیانه (افزایش زمان سیکل یا عدم آن) و کاهش میل جنسی هم شود!!

روان درمانی در مشاوره بیماران افسرده

در این نوع از مشاوره بیماران افسرده به مراجع کمک شود برکمال گرایی خود غلبه کند و توان تحمل شکست یا اشتباه کردن در او افزایش پیدا کند و تلاشی انجام میگیرد تا انگیزه فرد افزایش پیدا کند یابد که با آن بتواند کارهایی را شروع و به انجام برساند. از آنجایی که افراد افسرده ممکن است دچار نشخوار فکری شوند، به آنها کمک شود تا بر هرگونه نشخوار فکری غلبه کنند. همچنین افراد افسرده ممکن است دچار تردید در تصمیم گیری باشند که به آنها نیز باید کمک شود که بتوانند در بزنگاه های زندگی، تصمیم های لازم را بگیرند و در نهایت به فرد افسرده کمک شود که خودسرزنشی را مدیریت کنند، بر ناامیدی غلبه کنند، روابط دوستانه و روابط عاطفی کارآمدی شکل دهند و آنها را تقویت کنند.

مشاور افسردگی

افسردگی میتواند از چند هفته تا چندین سال و حتی یک عمر ادامه پیدا کنید. افسردگی نه اجتناب ناپذیر است و نه نشانه ضعف شخصیت است. این بیماری می تواند هر فردی را بدون در نظر گرفتن سن، جنس، موقعیت اجتماعی و درآمد مبتلا کند. افسردگی دلیلی بر این نیست که شما در زندگی خود شکست خورده اید یا تصمیمات بدی می گیرید، باید عواقب افسردگی را از علل آن تشخیص دهید: احساس گناه، بی تحرکی و شکست پذیری در دوران افسردگی بیشتر از قبل می شود، اینها برخی از علائم افسردگی هستند.

افسردگی یک غم ساده نیست که زمان زیادی را طول بکشد: آنچه که درک آن بسیار مهم است این است که طول مدت رنج عواقب فیزیولوژیکی، روانی و اجتماعی زیادی دارد و به هیچ وجه شبیه پیامدهای غم و اندوه لحظه ای نیست که همه قبلاً تجربه کرده اند. هنگامی که یک خلق و خوی افسرده در طول زمان ادامه می یابد و فرد در برابر تغییر مقاومت می کند، مشکلات میتواند در سطوح مختلف باعث ایجاد اختلالات و عدم تعادل می شود. جهت ارتباط با مشاور افسردگی میتوانید با شماره تلفن02125917355 در تماس باشید.

درمان افسردگی ممکن است، سرعت و اثربخشی مختلفی در افراد گوناگون داشته باشد. به این دلیل که علل افسردگی، منابع درونی فرد (تجربه، تجربیات، نقاط قوت و ضعف)، منابع بیرونی آن (محیط زندگی، دوستان و اقوام) و همچنین مباحث مالی مانند پیگیری جلسات روان درمانی برای هرفردی متفاوت است.

فواید مشاوره افسردگی

 • علل افسردگی را درک و درمان میکنید تا از هرگونه خطر عود یا عود جلوگیری کنید
 • خود را از این همه رنجی که در درون خود دارید رها می کنید
 • امید برای رهایی از افسردگی را دوباره به دست می آورید
 • نیروی درونی را که در شما خفته است را پیدا می کنید
 • ذائقه فعالیت هایی را که باعث خوشحالی شما شده اند را دوباره به دست می آورید
 • دوباره شادی را در زندگی خود کشف می کنید

قبل از مشاوره افسردگی یادتان باشد

 • اگر نسبت به علائم و نشانه های افسردگی هوشیار باشید، احتمال عود کمتر است.
 • همدلی شما با خودتان ضروری است. افکار و عواطف شما مشخص نمی کند که چه کسی هستید.
 • حتی در تاریکی هم امید هست و هر فردی شایسته زندگی نرمال است.
 • دلیلی برای شرمساری وجود ندارد و شما تنها فرد افسرده نیستید. افراد زیادی در موقعیت شما قرار دارند و افسردگی یک مشکل رایج است.

آیا افسردگی موجب تنبلی می شود؟

یک فرد افسرده را نمیشود با فرد تنبل مقایسه کرد. چون اگر فردی تنبل باشد، دوست ندارد کاری انجام دهد حتی زمانی که لازم برای انجام دادن کارش را داشته باشد. اما افراد افسرده به این دلیل که بی انگیزه می شوند، معمولا می خواهند کار را انجام دهند ولی انگیزش کافی برای پیشبرد کار را ندارند.

آيا ابتلا به افسردگی نوعی از ضعف است؟

این امکان وجود دارد که افسردگی از دیدگاه و نظر اشخاص دیگر این چنین بنظر آید كه فرد افسرده خودش خواسته که افسرده شود. ولی حقيقت و واقعیت امر اين است كه افسردگی یک نوع بيماری است، می تواند برای بیشتر افراد اتفاق بيفتد و به هیچ عنوان نشانه ضعف نیست! بلکه افراد قدرتمند نيز ممکن است دچار افسردگی شديد شوند و باید برای درمان آن با مشاوره روانشناسی افسردگی اقدام کنند.

نشریه روانشناسی سلامت / ویکی پدیا / دانشنامه روانشناسی مردمی

error: شما قادر به کپی مطالب این سایت نیستید
پیمایش به بالا