مرکز مشاوره دکترسلام {کلینیک رواشناسی دکترسلام}

کلینیک روانشناسی دکترسلام

اولین مرکز 24ساعته در ایران

کلینیک روانشناسی دکتر سلام (مرکز مشاوره دکترسلام)
مشاوره تلفنی
مشاوره آنلاین
مشاوره حضوری
سرعت و سهولت

فرآیند نوبت دهی در اسرع وقت صورت میگیرد و حداکثر طی 10دقیقه به تراپیست مجرب در حیطه درخواستی وصل میشوید.

تعرفه های مصوب

کلیه خدمات با تعرفه کمتر از تعرفه مصوب 1402 انجام میشود. همچنین تمامی مشاورین بیش از 10سال تجربه کاری دارند.

تایم کاری منعطف

شما در هر ساعت از شبانه روز و حتی در ایام تعطیل، میتوانید از خدمات مشاوره تلفنی، آنلاین و حضوری استفاده کنید.

سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

درمان افسردگی اساسی

درمان افسردگی اساسی

فهرست مطالب

ما در کلینیک دکترسلام بر این باور هستیم که درمان افسردگی اساسی باید توسط روانشناس متخصص در افسردگی صورت بگیرد. چرا که روانشناسی بسیار گسترده است و یک روانشناس نمیتواند در تمامی زمینه ها (خانواده، ازدواج، فرزندپروری، افسردگی، فردی و …) مجرب باشد. به همین دلیل در مرکز ما، روانکاوی و روان درمانی برای درمان افسردگی اساسی، توسط روانشناس متخصص افسردگی انجام میشود.

اختلال افسردگی اساسی را می توان پس از انجام یک ارزیابی تشخیصی که شامل مصاحبه توسط روانشناس انجام داد، تشخیص داد. هنگامی که افسردگی اساسی تشخیص داده می شود، درمان ممکن است شامل داروهای تجویز شده، روان درمانی یا ترکیبی از این دو باشد.

داروهای ضد افسردگی را می توان برای کمک به بهبود هرگونه عدم تعادل در شیمی مغز که ممکن است به افسردگی کمک کند، تجویز کرد. روان درمانی نیز ممکن است به تنهایی برای درمان افسردگی اساسی یا همراه با داروهای ضد افسردگی تجویز شده استفاده شود. روان درمانی با رویکرد شناختی-رفتاری که بر رویکرد حل مسئله برای درمان تمرکز دارد، یک روش موثر و اغلب مورد استفاده برای درمان افسردگی اساسی است.

مشاوره و درمان افسردگی اساسی

افسردگی اساسی چیست

اختلال افسردگی اساسی به عنوان افسردگی تک قطبی یا افسردگی بالینی نیز شناخته می شود. افسردگی اساسی، یک وضعیت سلامت روانی است که می تواند بخش قابل توجهی از زندگی شما از جمله خلق و خو، رفتار، افکار، خواب و اشتهای شما را تحت تاثیر قرار دهد. اختلال افسردگی اساسی باعث ایجاد احساس غم و اندوه مداوم می شود و باعث می شود علاقه خود را به فعالیت هایی که زمانی از آن لذت می بردید از دست بدهید. بر توانایی شما برای عملکرد مؤثر در خانه و محل کار تأثیر می گذارد و همچنین ممکن است منجر به سایر مشکلات عاطفی و فیزیکی شود. یک دوره افسردگی اساسی ممکن است فقط یک بار در زندگی فرد رخ دهد یا ممکن است بیشتر اتفاق بیفتد.

آمار مؤسسه ملی سلامت روان آمریکا نشان می دهد که حدود 20.3میلیون بزرگسال ایالات متحده، علائم اختلال افسردگی اساسی را تجربه میکنند. اگرچه در طول سال ها پیشرفت های قابل توجهی در درمان افسردگی حاصل شده است، اما بسیاری از افراد برای درمان آن اقدام نمیکنند. عدم آگاهی از علائم اختلال افسردگی اساسی نیز می تواند مانع اقدام برای درمان افسردگی اساسی شود. گاهی اوقات، ممکن است یک فرد علائمی مشابه افسردگی را تجربه کند اما به عنوان علائم افسردگی طبقه بندی نمی شود. مشاوره در مورد افسردگی می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا خلق و خوی ضعیف و خستگی که تجربه می کنید می تواند نشانه یک افسردگی اساسی باشد یا خیر.

روان درمانی برای درمان افسردگی اساسی

اختلال افسردگی اساسی یک بیماری جدی است، اما قابل درمان است. با تشخیص و اقدام به موقع و مناسب برای درمان افسردگی اساسی می توانید بر این عارضه غلبه کرده و زندگی سالمی داشته باشید. اگر با اختلال افسردگی اساسی دست و پنجه نرم می کنید، روان درمانی را در نظر بگیرید. زیرا بسیاری از افراد به درمان پاسخ مثبت می دهند و راهبردهایی را برای کمک به مدیریت علائم خود کشف می کنند.

روان درمانی مستلزم صحبت فرد مبتلا به اختلال افسردگی مداوم با یک روانشناس در مورد وضعیت خود است. روان درمانی برای درمان افسردگی اساسی، فواید زیادی دارد، زیرا می تواند به افراد در ایجاد مهارت های زیر کمک کند:

  • مسائلی را که به افسردگی کمک می کند شناسایی کنید و رفتارهایی را که باعث بدتر شدن آن می شود تغییر دهید
  • باورها و رفتارهای منفی را شناسایی کنید و آنها را با باورهای سالم و مثبت جایگزین کنید
  • راه های بهتری برای مقابله و حل مشکلات پیدا کنید
  • روابط و تجربیات را کاوش کنید و با دیگران تعاملات مثبت ایجاد کنید
  • احساس رضایت را بازیابید و به کاهش علائم افسردگی اساسی مانند غم و اندوه مداوم کمک کنید
  • یاد بگیرید که اهداف واقعی و قابل دستیابی را تعیین کنید

علایم افسردگی اساسی چیست؟

رایج ترین نوع اختلال افسردگی که توسط راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی منتشر شده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا، شناسایی شده است، شامل اختلال افسردگی اساسی و اختلال افسردگی مداوم است. با توجه به معیارهای تشخیصی علائم افسردگی اساسی، اگر چندمورد از این علائم تقریباً هر روز در طول یک دوره دو هفته‌ای وجود داشته باشد، می‌توان از افسردگی صحبت کرد. البته علایم افسردگی اساسی می تواند پیچیده باشد و بین افراد مختلف بسیار متفاوت باشد. در ادامه با برخی از علایم افسردگی اساسی آشنا میشوید. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که تشخیص افسردگی بهتر است توسط یک روانشناس صورت بگیرد.

خستگی و از دست دادن انرژی

گاهی اوقات حتی پس از یک استراحت شبانه خوب، اختلال افسردگی اساسی معمولاً با از دست دادن انرژی و خستگی همراه است. افرادی که با علائم افسردگی اساسی دست و پنجه نرم می کنند، اغلب در خواب مشکل دارند، که می تواند باعث خستگی شدید در طول روز شود.

سندرم خستگی مزمن یکی دیگر از شرایطی است که می تواند در کنار علایم اختلال افسردگی اساسی رخ دهد و باعث می شود فرد احساس خستگی مداوم را بدون هیچ دلیل قابل تشخیصی تجربه کند. این وضعیت می تواند نشانه ای از افسردگی باشد، اما نباید با افسردگی اشتباه گرفت.

احساس ناخوشی

اختلال افسردگی اساسی با خلق و خوی پایین در بیشتر روز مشخص می شود که تقریباً هر روز به مدت حداقل دو هفته رخ می دهد. افسردگی بر افکار، رفتار، انگیزه و احساسات فرد تأثیر می گذارد و این اتفاقات، در خلق و خوی او منعکس شود. اکثر افرادی که با افسردگی سر و کار دارند احساس غمگینی یا پوچی می کنند و این علایم افسردگی اساسی ممکن است توسط اطرافیانشان نیز مشاهده شود.

عدم لذت بردن از علایق گذشته

یکی دیگر از علائم افسردگی اساسی، عدم لذت بردن از علایق گذشته است که به طور قابل توجهی علاقه به اکثر فعالیت های روز کاهش می یابد. این علامت با ناتوانی در احساس لذت در فعالیت های معمولی لذت بخش مانند رابطه جنسی، غذا، موسیقی و مکالمه مشخص می شود.

احساس بی ارزشی یا گناه

اختلال افسردگی اساسی نیز ممکن است تقریباً هر روز با احساس شدید بی ارزشی یا احساس گناه نامناسب همراه باشد. این علامت ممکن است آنقدر تشدید شود که فرد را به افکار هذیانی وادار کند. معیارهای تشخیصی برای این بیماری، سرزنش خود یا احساس گناه در مورد بیمار بودن را به عنوان علائم افسردگی اساسی نمی شناسند.

مشکل در تمرکز و قدرت تصمیم گیری

علایم افسردگی اساسی با کاهش مداوم توانایی در تمرکز یا مشکل در تصمیم گیری نیز مشخص می شود. کسانی که با اختلال افسردگی اساسی دست و پنجه نرم می کنند ممکن است این علامت را در خود تشخیص دهند، یا اطرافیانشان ممکن است مشاهده کنند که در تفکر شفاف و بیان خود با چالش هایی روبرو هستند.

کاهش یا افزایش وزن و اشتها

هنگامی که یک فرد تقریبا هر روز کاهش یا افزایش اشتها را تجربه می کند، کاهش یا افزایش وزن قابل توجهی ممکن است رخ دهد. این ممکن است موردی از علائم افسردگی اساسی باشد، به خصوص زمانی که فرد در روند افزایش وزن یا رژیم غذایی خود دخیل نیست.

الگوی خواب نامنظم

بی خوابی یا پرخوابی (خواب بیش از حد) که تقریباً هر روز رخ می دهد می تواند از علائم افسردگی اساسی باشد. الگوی خواب نامنظم شامل مشکل در به خواب رفتن، خواب ماندن یا احساس خواب آلودگی بعد از یک استراحت شبانه است که همگی می توانند نشانه های افسردگی اساسی باشند.

کندی روانی-حرکتی

احساس کندی روانی- حرکتی یا مواجهه با بیقراری شدید تقریباً هر روز ممکن است از علائم اختلال افسردگی اساسی باشد.

افکار مربوط به مرگ یا اقدام به خودکشی

افکار مکرر در مورد مرگ و افکار دائمی درباره خودکشی نیز یکی دیگر از علائم افسردگی اساسی است. علاوه بر این، اقدام به خودکشی یا یک برنامه خاص برای خودکشی نیز ممکن است نشانه ای از این باشد که فرد با افسردگی شدید مواجه است.

روشهای درمان افسردگی اساسی

وقتی صحبت از نحوه و روش درمان افسردگی اساسی می شود، بزرگترین نکته ای که باید در نظر داشت این است که درمان افسردگی اساسی می تواند زمان بر باشد و معجزه 5دقیقه ای وجود ندارد. در حالی که تمام روش‌ها، درمان‌ها و تکنیک‌های موجود در این مقاله می‌توانند به شما در یادگیری روش درمان افسردگی اساسی کمک کنند، نیازی نیست همه آنها را امتحان کنید.

حتی یک شروع، عالی است. یک سرعت و مجموعه ای از تاکتیک ها را توسعه دهید که برای شما و افسردگی شما کارساز است.
دانستن اینکه چگونه افسردگی را مدیریت کنید، علائم افسردگی خود را درمان کنید و یادگیری تکنیک های مقابله با افسردگی اساسی یک شروع عالی است.

برای یادگیری روش های درمان افسردگی اساسی، یک روانشناس می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه درمان افسردگی اساسی را که برای نیازهای دقیق شما شخصی سازی شده است، ترسیم کنید. ممکن است روش درمان افسردگی اساسی شامل انواع مختلفی از درمان‌ها مانند دارو، روانکاوی، روان درمانی، یافتن یک گروه حمایتی یا هر ترکیبی از این موارد باشد.

روشهای درمان افسردگی اساسی

دارو برای درمان افسردگی اساسی

داروهای سلامت روان از جمله داروهای ضد افسردگی، در کاهش علائم و درمان افسردگی اساسی موثر است. آنها اغلب به عنوان یک مکمل برای درمان افسردگی اساسی یا راه حل کوتاه مدت برای علائم افسردگی که ممکن است در ابتدا شدید باشند، به خوبی عمل می کنند. با این وجود، حتی اثرات کوتاه مدت آنها ممکن است دو هفته یا بیشتر طول بکشد تا فعال شوند. اگر قصد دارید دارو مصرف کنید، با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید.

روان درمانی برای درمان افسردگی اساسی

با کار با یک درمانگر یا تفکر استراتژیک در مورد روش‌های درمانی و تغییرات سبک زندگی که می‌خواهید امتحان کنید، می‌توانید آن‌ها را ادغام کنید و چندین مورد را به طور همزمان اجرا کنید. روان درمانی یک روش موثر در درمان افسردگی اساسی و کاهش هر گونه علائم و یادگیری راه های مقابله با افسردگی است. یک درمانگر می تواند به مراجعان مبتلا به افسردگی با موارد زیر کمک کند:

  • تعیین شکل افسردگی که ممکن است تجربه کنید و به شما کمک می کند ابزارهایی برای مدیریت علائم افسردگی خود پیدا کنید.
  • شناسایی رویدادها، باورهای منفی، الگوها، رفتارها و افرادی که در ایجاد افسردگی نقش داشته اند و سپس کار بر روی استراتژی هایی برای رسیدگی به این مسائل
  • تعیین اهداف واقع بینانه، مشخص و عملی برای مقابله با افسردگی و سپس می توانند به شما در حفظ مسئولیت پذیری در قبال این اهداف کمک کنند
  • کمک به توسعه مهارت ها برای مقابله با یک علامت یا مشکل

راه های درمان افسردگی اساسی

اگر به دنبال مشاوره و درمان افسردگی اساسی هستید، یا اگر امیدوارید در مورد این وضعیت اغلب ناتوان کننده بیشتر بدانید، ادامه مطلب را بخوانید. ما همه چیزهایی را که باید در مورد نحوه کنترل افسردگی بدانید را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید تکنیک های درمان افسردگی اساسی و نحوه بهترین زندگی ممکن را بیاموزید.

دانستن اینکه چگونه با افسردگی کنار بیایید می تواند به شما کمک کند زندگی بهتری داشته باشید. همچنین مهم است که انواع مختلف افسردگی را درک کنید تا بتوانید نحوه مدیریت شرایط خود را یاد بگیرید. تکنیک های مقابله ای زیر می تواند به کاهش علائم افسردگی اساسی کمک کند.

با یکی صحبت کن

ممکن است ساده به نظر برسد، اما موثر است. در ارتباط ماندن می تواند کمک زیادی به مدیریت و درمان افسردگی اساسی کند. این نوعی حمایت است که به شما یادآوری می کند که تنها نیستید. بر اساس تحقیقات، افزایش ارتباط اجتماعی و احساس ارتباط (حتی با یک درمانگر) می تواند به کاهش علائم افسردگی اساسی در میان بسیاری از مزایای دیگر کمک کند. درخواست کمک از یک مشاور روانشناس، نشانه قدرت است و باعث میشود از یک شخص متخصص برای شکست و درمان افسردگی اساسی راهنمایی بگیرید.

به دنبال یک درمانگر باشید

یک متخصص سلامت روان (روانشناس) می تواند برای درمان افسردگی اساسی بسیار مفید باشد، زیرا می تواند یک ارزیابی در مورد وضعیت سلامت روان شما انجام دهد و می تواند یک برنامه درمانی برای شما ایجاد کند. درمانگران اغلب چند وجهی هستند. روانشناسان می‌توانند با ایجاد یک برنامه درمانی که به صورت جداگانه برای رفع نیازهای شما طراحی شده است، علائم افسردگی اساسی را درمان کنند. اما آنها همچنین می توانند منابعی را فراهم کنند که می تواند افراد را به جامعه خود متصل کند، روابطی را با دیگران ایجاد کند و به آنها کمک کند تا سهمی اقتصادی پیدا کنند که نسبت به آن احساس خوبی داشته باشند.

افکار خود را کاوش و به چالش بکشید

افسردگی می تواند از طریق بسیاری از افکار منفی (هم افکار مزاحم و هم افکار خودکشی) ظاهر شود، اما شما می توانید یاد بگیرید که چگونه با دانش و تلاش آنها را به چالش بکشید. این به این معنا نیست که فقط به خودتان بگویید همه چیز خوب است. در عوض، این راهی است برای نگاه استراتژیک به واقعیت موقعیت و تمرکز مجدد افکار منفی خود برای سالم تر و مثبت تر شدن.

به عنوان مثال، به خود یادآوری کنید که عزیزانتان به آنچه برای شما اتفاق می‌افتد اهمیت می‌دهند، و سپس مثال‌های خاصی را برای حمایت از این الگوی فکری جدید ارائه دهید (مثلاً با شما تماس می‌گیرند یا می‌خواهند شما را ببینند). این یک فرآیند طولانی مدت است، اما می تواند با اثرات ماندگار عمل کند.

یک روال مثبت ایجاد کنید

ایجاد یک برنامه روتین می تواند به شما کمک کند فعال بمانید و از منجلاب افسردگی خارج شوید. این روال می تواند شامل فعالیت های برنامه ریزی شده یا تکرار روزانه استراتژی های سلامت روان باشد. به عنوان مثال، می‌توانید روز خود را با یک تأیید مثبت شروع کنید و با نوشتن چیزی که برای آن سپاسگزار هستید، آن را به پایان برسانید. همچنین تحقیقات نشان داده است که گنجاندن فعالیت های پاداش دهنده (دیدن دوستان، حرکت، درگیر شدن با چیزهایی که از آنها لذت می برید) در روال خود می تواند به درمان افسردگی اساسی کمک کند.

قدردانی را تمرین کنید

وقتی با افسردگی دست و پنجه نرم می کنید، قدردانی می تواند دشوار باشد. با این وجود، تصدیق جنبه‌های کوچک زندگی‌تان که می‌توانید بابت آن‌ها سپاسگزار باشید، مزایای سلامت روانی از جمله افزایش احساس رضایت خاطر دارد.

نگرش تمرکز بر قدردانی می تواند به شما کمک کند تا درک خود از متعلقات و توانایی ها را به منابع قدردانی تبدیل کنید. نگه داشتن یک دفترچه سپاس می تواند به شما در پیگیری این ارزیابی ها کمک کند. می توانید به آن به عنوان بخشی از یک برنامه روزانه نگاه کنید.

حرکت کنید و ورزش کنید

ورزش، حتی اگر فقط یک پیاده روی در اطراف محله شما باشد (یا در خانه شما اگر قابل کنترل باشد)، یک راه قدرتمند برای مبارزه با سطوح پایین خلق و خو (و احتمال عود بیماری) است. ورزش کردن می تواند یک تکنیک مقابله ای موثر برای کمک به درمان افسردگی اساسی باشد.

برای بهترین نتیجه، سعی کنید حدود 30 دقیقه در روز فعالیت بدنی داشته باشید. رقصیدن، پیاده روی، یوگا یا هر چیزی که از آن لذت می برید و باعث حرکت شما می شود، می تواند کمک کننده باشد. اگر یک نیم ساعت بیش از حد طاقت فرسا به نظر می رسد، حتی فقط 15 دقیقه در روز می تواند مفید باشد. فعالیت بدنی می تواند برای کمک به بیدار شدن دوباره بدن و ذهن معجزه کند.

برو بیرون زیر آفتاب

افسردگی می‌تواند باعث شود دچار انزوا و گوشه گیری شوید. اما انزوا درواقع می‌تواند اوضاع را بسیار بدتر کند. درعوض، سعی کنید برای یک دوز روزانه آفتاب بیرون بروید، مهم نیست چقدر سخت است. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین D می‌تواند باعث تقویت خلق‌وخو شود و علایم افسردگی اساسی را بهبود بخشد، بنابراین در صورت امکان حداقل چند دقیقه در روز آفتاب بگیرید.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

رژیم‌های ضد افسردگی شبیه بسیاری از رژیم‌های غذایی دیگر به نظر می‌رسند: خوراکی‌ها را به حداقل برسانید، سبزیجات بیشتری بخورید و از دوره‌های طولانی روزه‌داری خودداری کنید. به طور خاص، می توانید غذاهای غنی از ویتامین B مانند سبزیجات، مرکبات، غلات کامل و حبوبات را در نظر بگیرید. مکمل ها، ویتامین ها، نوشیدنی ها و مواد معدنی زیادی وجود دارند که اثرات مثبتی بر درمان افسردگی اساسی دارند .

تحقیقات نشان داده است که افزودن اسیدهای چرب بیشتر از ماهی یا روغن ماهی می تواند به درمان افسردگی اساسی کمک کند. همچنین توصیه می شود به طور منظم غذا بخورید تا بتوانید از تحریک پذیری ناشی از گرسنگی جلوگیری کنید. فراتر از ترکیب غذاهای سالم‌تر که می‌توانند به افسردگی کمک کنند، باید موادی را که اثرات منفی بر سلامت روان دارند، از جمله الکل و کافئین محدود کنید. توصیه می شود قبل از گنجاندن این مکمل ها یا رژیم های غذایی در برنامه روزانه خود با پزشک خود مشورت کنید.

یاد بگیرید که آن را بپذیرید

پذیرش زندگی با افسردگی می تواند دشوار باشد. گاهی اوقات مردم احساس می کنند مجبور می شوند هویت خود را اضافه کنند یا برچسبی را که نمی خواهند به کار ببرند. اما پذیرش و قبول ابتلا افسردگی می تواند مفید باشد. این به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر بتوانید بفهمید که چه چیزی منجر به افسردگی شده است. افسردگی یکی از راه‌های ذهن و بدن است که می‌گوید باید تغییری ایجاد کنید، بنابراین پذیرش آن و گوش دادن به آن به تسهیل این تغییر و رفتن به سمت درمان افسردگی اساسی کمک می‌کند.