مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکترسلام – سایت رسمی

عکس اول وبلاگ دکترسلام

(24ساعته + تعرفه مصوب) (حضوری، تلفنی، آنلاین) مشاوره خانواده؛ مشاوره زناشویی؛ مشاوره ازدواج؛ مشاوره فردی

تمامی مشکلات شما را در کوتاه ترین زمان ممکن توسط مشاوران مجرب و متخصص حل می‌شود

  • ارائه خدمات مشاوره حضوری / تلفنی یا آنلاین WhatsApp (از سراسر دنیا)
  • بدون نیاز به دریافت نوبت قبلی
  • فعالیت شبانه روزی و 24ساعته (حتی در روزهای تعطیل)
  • دارا بودن تیمی از بهترین روانشناسان تهران که همگی بیش از 10 سال تجربه کاری دارند 
  • امکان دریافت مشاوره فوری در هر ساعت از شبانه روز
  • اختصاص روانشناس متخصص در حیطه درخواستی
  • ارائه تعرفه های مصوب دولتی
سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

ارتباط سریع و 24ساعته
⇓ کافیست کلیک کنید ⇓
عکس دوم وبلاگ مرکز مشاوره دکتر سلام

اضطراب و افسردگی

فهرست مطالب

آیا می توانید همزمان از اضطراب و افسردگی رنج ببرید؟ درباره افسردگی و اضطراب چیزی میدانید؟ نحوه تشخیص سندرم افسردگی و استرس چیست؟ بسیاری از افراد می توانند از همزمان از افسردگی واضطراب رنج ببرند.

اضطراب و افسردگی دو اختلالی هستند که در نگاه اول متفاوت به نظر می رسند. در تفاوت اضطراب و افسردگی، از یک طرف علامت اصلی ازافسردگی اغلب حالتی غمگین یا ناامیدکننده است، در حالی که اضطراب شامل احساسات فراگیر نگرانی، عصبی و ترس است. شاید در نگاه اول تفاوت افسردگی و اضطراب زیاد باشد، اما واقعیت این است که این بیماری تعدادی علائم مشترک دارد و باید برای مبارزه با افسردگی و اضطراب به یک دکتر افسردگی خوب مراجع کرد.

مشاوره و درمان اضطراب و افسردگی همزمان و مختلط

به عنوان مثال اضطراب اغلب با تحریک پذیری همراه است و افراد مبتلا به افسردگی ممکن است بیشتر احساس غمگینی کنند. این دو اختلال افسردگی و اضطراب شدید می توانند از فردی به فرد دیگر متفاوت ظاهر شوند، زیرا معنای دقیق علائم آنها همیشه مشخص نیست. در واقع ممکن است یک سندرم اختلال اضطراب و افسردگی مختلط را تجربه کنید.

ما در این مقاله در مورد افسردگی و اضطراب، در ابتدا علائم استرس اضطراب و افسردگی را بررسی میکنیم و سپس به شیوه درمان بیماری اضطراب و افسردگی میپردازیم.

درمان بیماری اضطراب و افسردگی

10 علائم اضطراب و افسردگی چیست؟

با توجه به راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، برخی از نشانه های افسردگی و علائم اضطراب و افسردگی همزمان عبارت اند از:

01 – خستگی

خستگی مزمن یا خستگی مداوم یکی از شایع ترین علائم افسردگی و اضطراب است. اغلب با وجود استراحت کافی یا حتی بیش از حد لازم احساس خستگی دائمی می کنند.

02 – عدم تمرکز

سندرم اضطراب-افسردگی منجر به مشکل در تمرکز می شود که انجام کارهای روزانه را دشوار می کند.

03 – تحریک پذیری

یک اختلال اضطرابی یا افسردگی می تواند منجر به تحریک پذیری مداوم شود و باعث شود افراد نسبت به موقعیت های خاص واکنش بیش از حد نشان دهند.

04 – اختلالات خواب

یکی از علائم جسمی افسردگی و اضطراب این است که افراد مبتلا اغلب در به خواب رفتن یا به خواب ماندن مشکل دارند که باعث می شود خواب بی قرار یا رضایت بخش نباشد.

05 – نگرانی بیش از حد

فرد مبتلا به علائم استرس و افسردگی ممکن است از ترس یا نگرانی دائمی و غیرمنطقی رنج ببرد.

06 – تغییر در رژیم غذایی

افرادی که علائم استرس و اضطراب و افسردگی دارند ممکن است به دلیل این دو آسیب شناسی مجبور شوند اشتها یا عادات غذایی خود را تغییر دهند.

07 – احساس غم و اندوه یا بی ارزشی

یکی از علایم استرس و افسردگی این است که مبتلایان ممکن است از احساس غمگینی، گناه یا بی ارزشی رنج ببرند.

08 – از دست دادن علاقه

افراد دارای علائم اضطراب و افسردگی ممکن است در نهایت از، از دست دادن علاقه به هر چیزی که قبلاً از آن لذت می بردند رنج ببرند.

09 – ناتوانی در آرامش

هنگامی که از علائم افسردگی و اضطراب رنج می برید، تنش ذهنی و جسمی اغلب پایدار است که شامل ناتوانی در آرامش کامل است.

10 – علائم فیزیکی

از علائم جسمی افسردگی و اضطراب میتوان ضربان قلب سریع، سردرد، گرگرفتگی، عرق کردن، درد شکم و یا تنگی نفس را نام برد.

اینها علائم اصلی هستند که ممکن است نشان دهند که شما از سندرم افسردگی و اضطراب مختلط رنج می برید. اگر با هر یک از آنها هم ذات پنداری کنید، مهم است از خدمات مشاوره افسردگی استفاده کنید.

10 علائم اضطراب و افسردگی چیست؟

3 علل افسردگی و اضطراب همزمان

اگرچه این اختلالات به وضوح یکسان نیستند، اما تحقیقات نشان می دهد که افسردگی و اضطراب اغلب با هم وجود دارند زیرا می توانند توسط عوامل مشابه ایجاد شوند:

01 – عوامل ژنتیکی

ژنتیک 40 درصد در بروز علائم یک اختلال اضطرابی- افسردگی نقش دارد. به خصوص برای اضطراب، اغلب سابقه خانوادگی در کسانی که از آن رنج می برند وجود دارد.

02 – عوامل محیطی

  1. تجارب نامطلوب مانند تروما یا غفلت در دوران اولیه کودکی ممکن است یکی از تأثیرگذارترین عوامل در ایجاد سندرم اضطراب-افسردگی باشد.

03 – درد مزمن

درد مزمن و به ویژه بیماری های لاعلاج یا خطرناک، اغلب با اضطراب و افسردگی همزمان مرتبط است.

علل و درمان افسردگی و اضطراب

7 درمان افسردگی و اضطراب مختلط

بهترین درمان اضطراب و افسردگی پیچیده تر از زمانی است که فقط یکی از این دو حالت را دارید. حتی زمانی که شما برای یکی از این دو اختلال تحت درمان اضطراب وافسردگی قرار می گیرید، برخی از علائم ممکن است باقی بمانند یا با برخی دیگر مخالفت کنند. یک متخصص سلامت روان ممکن است یک رویکرد ترکیبی را برای درمان افسردگی واضطراب توصیه کند.

درباره چگونگی درمان افسردگی و اضطراب چیزی میدانید؟ بهترین راه برای درمان اضطراب و افسردگی و درمان قطعی افسردگی و اضطراب، انجام درمان با روانشناس است.

یک سری نکات برای رهایی از افسردگی و اضطراب وجود دارد که به شما در کنترل علائم این اختلالات کمک می کند:

01 – احساسات خود را بپذیرید

افسردگی و اضطراب از اختلالاتی هستند که نتیجه شکست یا ضعف نیستند. به این معنی که شما مسئول رنج بردن از آنها نیستید. برای درمان قطعی اضطراب و افسردگی مهم است که اقداماتی برای شناخت علائم و احساسات مرتبط با این اختلالات انجام دهید.

02 – بازیابی کنترل

در بسیاری از موارد، این اختلال اغلب شامل احساس عدم کنترل است. تلاش برای حفظ کنترل روی چیزهایی که تحت کنترل شما هستند، مانند نگرش یا واکنش شما به رویدادهای خاص، می تواند به شما در درمان استرس و افسردگی کمک کند.

03 – روال خود را حفظ کنید

یک برنامه روزانه یا برنامه منظم می تواند به ایجاد ساختار در زندگی شما کمک کند و حس کنترل را تقویت کند. بنابراین یکی از راههای درمان اضطراب و افسردگی این است که افراد برنامه روزانه داشته باشند.

04 – استراحت کافی داشته باشید

برای رهایی از استرس و افسردگی، نخوابیدن کافی می تواند سندرم های اضطراب و افسردگی را تشدید کند.

05 – عادات سبک زندگی سالم

یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم به شما کمک می کند تا بهتر درمان استرس و افسردگی شدید را انجام دهید.

06 – زمانی را برای استراحت و تمدد اعصاب اختصاص دهید

گاهی اوقات بهترین راه درمان افسردگی و اضطراب، اختصاص زمانی در برنامه روزانه خود برای استراحت یا یک گام به عقب است و می تواند به شما در مدیریت بهتر این اختلالات کمک کند.

07 – با عزیزان خود ارتباط برقرار کنید

حفظ روابط مستحکم می تواند در بهبود دیدگاه و رفاه عاطفی شما در هنگام زندگی برای درمان افسردگی و اضطراب شدید کمک زیادی کند.

Mixed anxiety-depressive disorder