مرکز مشاوره دکترسلام {کلینیک رواشناسی دکترسلام}

کلینیک روانشناسی دکترسلام

اولین مرکز 24ساعته در ایران

کلینیک روانشناسی دکتر سلام (مرکز مشاوره دکترسلام)
مشاوره تلفنی
مشاوره آنلاین
مشاوره حضوری
سرعت و سهولت

فرآیند نوبت دهی در اسرع وقت صورت میگیرد و حداکثر طی 10دقیقه به تراپیست مجرب در حیطه درخواستی وصل میشوید.

تعرفه های مصوب

کلیه خدمات با تعرفه کمتر از تعرفه مصوب 1402 انجام میشود. همچنین تمامی مشاورین بیش از 10سال تجربه کاری دارند.

تایم کاری منعطف

شما در هر ساعت از شبانه روز و حتی در ایام تعطیل، میتوانید از خدمات مشاوره تلفنی، آنلاین و حضوری استفاده کنید.

سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

درمان افسردگی و اضطراب

درمان افسردگی و اضطراب

فهرست مطالب

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، 264 میلیون نفر در سراسر جهان از اختلالات افسردگی و 284 میلیون نفر از اضطراب رنج می برند. افسردگی و اضطراب دو بیماری بسیار شایع هستند که پیامدهای آن بر کیفیت زندگی مبتلایان می تواند هم از نظر اجتماعی و هم از نظر شغلی و هم از نظر عاطفی قابل توجه باشد.

افسردگی و اضطراب مختلط، یک اختلال روانپزشکی است که علائم افسردگی و اضطراب را با هم ترکیب می کند و و به همین دلیل نیاز به اقدام برای درمان افسردگی و اضطراب وجود دارد.

هیچ‌کس از اضطراب یا اختلالات افسردگی مصون نیست! این به هیچ وجه انعکاسی از یک ضعف نیست و یک اختلال بی اهمیت نیست. این یک آسیب شناسی است که بر مغز تأثیر می گذارد و نشانه ای از اختلال جسمی یا روانی است. علاوه بر این، این نوع آسیب شناسی بالقوه جدی است و می تواند تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی داشته باشد. به همین دلیل اگر هر چه زودتر برای درمان افسردگی و اضطراب مختلط اقدام کنیم، احتمال بهبودی زودتر خواهد بود. کلینیک دکترسلام، با کادری متخصص در این زمینه میتواند به شما کمک کند.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: مشاوره افسردگی

مرکز بهترین درمان افسردگی و اضطراب

بهترین درمان افسردگی و اضطراب

بهترین درمان افسردگی و اضطراب را می توان با استفاده از ترکیب دو رویکرد انجام داد: دارو درمانی و روان درمانی. این درمان های مختلف را می توان بسته به نوع و شدت علائم ترکیب کرد.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: بهترین دکتر افسردگی در تهران

روان درمانی

درمان کامل از طریق روان درمانی نیز امکان پذیر است. بسته به شدت علائم، ممکن است روان درمانی با داروهای ضد افسردگی یا کاهش استرس ترکیب شود. از نظر اکثر متخصصین، درمان باید در ابتدا صرفا با روان درمانی آغاز شود. در این مورد، روان درمانی با رویکر شناختی-رفتاری بیشترین استفاده را دارد و بهترین درمان افسردگی و اضطراب تلقی میشود.

روانشناس، هم بر روی افکار و هم بر روی رفتارهای ایجاد شده کار می کند تا آنها را به تدریج اصلاح کند. همچنین انواع دیگری از روان درمانی برای درمان افسردگی و اضطراب مختلط وجود دارد: به عنوان مثال، روان درمانی های روان پویشی، روان درمانی های حمایتی و درمان های بین فردی.

دارودرمانی

افسردگی و اضطراب مختلط را می توان با تجویز درمانی مبتنی بر داروهای ضد افسردگی و کنترل استرس درمان کرد. روانپزشک ترجیحاً یک داروی ضد افسردگی برای اضطراب و افسردگی انتخاب می کند که هر دو نوع علائم را به یک اندازه خوب درمان می کند.

 • درمان حمله تا بهبودی کامل – 4-8 هفته
 • درمان تحکیم برای جلوگیری از عود – حداقل 6 ماه
 • قطع تدریجی درمان ضد افسردگی در صورت عدم وجود افسردگی مکرر

بهداشت زندگی

فراتر از روان درمانی و دارو درمانی، اتخاذ یا حفظ یک سبک زندگی سالم به بهبود زندگی روزمره بیماران مبتلا به افسردگی و اضطراب مختلط کمک می کند. در این زمینه توصیه میشود:

 • محدود کردن مصرف الکل، سیگار، قلیان، مواد مخدر و …
 • حفظ فعالیت بدنی و ورزش
 • اتخاذ زمان بندی مناسب برای خواب
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم
 • حفظ ارتباطات اجتماعی با ترویج فعالیت های خارج از منزل
 • حفظ ارتباط با طبیعت (پارک، پیاده روی و غیره)

درمان قطعی افسردگی و اضطراب

رهایی از افسردگی به تنهایی امکان پذیر نیست. متاسفانه درمان معجزه آسا و درمان قطعی افسردگی و اضطراب برای همه به یک شکل نیست و نیازمند بررسی ها و ارزیابی است.

برای درمان قطعی افسردگی و اضطراب، تشخیص صحیح ضروری است و فقط یک متخصص سلامت روان مانند روانشناس، می تواند آن را تشخیص دهد. اما فراتر از افسردگی و اضطراب، غیر معمول نیست که از سایر عوارض جانبی و شرایط همراه نیز رنج ببریم. در نتیجه آسیب شناسی می تواند بر وضعیت های هوشیاری تأثیر بگذارد، فرد ممکن است متوجه نشود که اختلالات دیگری انباشته شده است که خطرات را برای سلامتی او تشدید می کند. مثلاً حملات پانیک، پرخوری، اعتیاد، فرسودگی شغلی (که می‌تواند علت افسردگی نیز باشد) یا اختلالات روانی. فقط یک متخصص سلامت می تواند شما را همراهی کند تا به طور مؤثر با درمان قطعی افسردگی و اضطراب، به شما کمک کند تا احساسات خود را بهتر مدیریت کنید.

افسردگی و اضطراب مختلط، از فردی به فرد دیگر به شکلی متفاوت و با علائم مشخص و ناشی از دوره های زندگی منحصر به فرد، ظاهر می شود. این یکی از دلایلی است که درمان قطعی افسردگی و اضطراب بدون مداخله یک روانشناس امکان پذیر نیست. همچنین درمان قطعی افسردگی و اضطراب به تنهایی برای برخی افراد تقریباً غیرممکن است. به خصوص که افسردگی و اضطراب مختلط، عموماً منجر به از دست دادن نسبتاً شدید عزت نفس و بوجود امدن افکار منفی می شود، ممکن است فرد مبتلا فکر کند مشکل از زندگی اوست و دیگر کاری نمیشود انجام داد.

با این حال، افسردگی و اضطراب مختلط هنوز هم خطرناک است و می تواند باعث مرگ شود. اجازه دادن به افسردگی و اضطراب مختلط برای پیشروی و عدم اقدام برای درمان قطغی افسردگی و اضطراب، باعث افزایش شدت علائم و خطر ابتلا به افکار تاریک می شود. از آنجایی که اراده به تنهایی کافی نیست، مهم است که به یک روانشناس مراجعه کنیم. روان درمانی برای درمان قطعی افسردگی و اضطراب ضروری است، زیرا به شما امکان می دهد بیماری های خود را عمیقاً درمان کنید.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: چگونه از شر افسردگی خلاص شویم

مرکز درمان قطعی افسردگی و اضطراب

 

روان درمانی، درمان قطعی افسردگی و اضطراب

روان درمانی را میتوان یک راه مناسب برای درمان قطعی افسردگی و اضطراب دانست. داروها می توانند به طور موثری از افراد افسرده حمایت کنند اما به خودی خود راه حلی نیستند. در مواجهه با افسردگی و اضطراب شدید و مزمن، بیمار باید شجاعت مواجهه با ریشه های مشکل خود را داشته باشد. این یک فرآیند طولانی است که یک شبه اتفاق نمی افتد، اما زمانی که روان درمانی را آغاز می کنید، یک هدف قابل دستیابی است.

با کمک یک درمانگر، فرد افسرده و مضطرب خواهد توانست تا ریشه های اختلال خود را بفهمد و سپس تجزیه و تحلیل، این امکان را فراهم می کند تا کنترل این آسیب ها را دوباره به دست آورد و از ایجاد علائم افسردگی و اضطراب مختلط جلوگیری شود. و همچنین صرفا در صورت نیاز از داروها استفاده کرد.

درمان افسردگی و اضطراب شدید

درمان افسردگی و اضطراب شدید، زمان می برد و یک شبه اتفاق نمی افتد. هر دوره درمانی بسته به وضعیت افسردگی فرد، کم و بیش طولانی خواهد بود. هیچ راه حل معجزه آسایی برای درمان افسردگی و اضطراب شدید وجود ندارد و بیش از هر چیز اراده بیمار برای درمان افسردگی و اضطراب شدید است که موفقیت درمان را شرط می کند.

افسردگی و اضطراب، با یک رنج عمومی بسیار مهم برای فردی که آن را زندگی می کند، تحقق می یابد. افسردگی و اضطراب اگر تا اوج خود و بدون مراقبت واقعی و جدی پیش برود، در شدیدترین موارد می تواند منجر به تمایلات خودکشی شود. به همین دلیل ضروری است که نسبت به علائم افسردگی و اضطراب احتمالی در خود یا یکی از عزیزان هوشیار باقی بمانیم و راه‌حل‌های مؤثری برای خروج از یک دور باطل و درمان افسردگی و اضطراب شدید بیابیم.

علاوه بر این، مراحلی وجود دارد که می تواند به طور طبیعی افسردگی را بدون نیاز به مصرف دارو درمان کند. از جمله این ابزارها، روان درمانی است که راه حلی موثر، سریع و بادوام است.

درمان افسردگی و اضطراب شدید

مراحل درمان افسردگی و اضطراب شدید

اولین کاری که باید برای درمان افسردگی و اضطراب شدید انجام دهیم، مراجعه به یک مشاور روانشناس است. چندین نوع روان درمانی و داروهای ضد افسردگی با پشتیبانی تجربی وجود دارد که برای درمان افسردگی و اضطراب شدید موثر است. دریافت درمان موثر، زمان صرف رنج و احساس ناکارآمدی را کاهش می دهد. بنابراین می‌توانیم با کار، فعالیت‌ها و افرادی که دوستشان داریم ارتباط برقرار کرده و درگیر شویم و در جهت ساختن هویت خود پیشرفت ملموسی داشته باشیم. با افزایش توانایی خود برای مقابله با افسردگی و اضطراب مختلط، امید بیشتری خواهیم داشت که بتوانیم در آینده «خودمان باشیم».

دوم، باید به خاطر داشته باشیم که حتی اگر به دلیل افسردگی، محدود شده‌ایم، هنوز راه‌هایی وجود دارد که بتوانیم هویت خود را از طریق ارتباط با زندگی‌مان حفظ کنیم. شاید ما با افسردگی زندگی می کنیم و ما از افسردگی رنج می بریم. اما افسردگی نباید بخشی از هویت اصلی ما باشد. حتی زمانی که در یک دوره افسردگی قرار داریم می‌توانیم به خود یادآوری کنیم که با وجود اینکه در حال حاضر عملکرد محدودی داریم، اما همچنان ما می توانیم به نزدیک ترین افراد خود بفهمانیم که ما افسرده هستیم تا سوء تفاهمی در مورد رفتار ما ایجاد نشود و آن ارتباطات را حفظ کنیم.

در سطح اجتماعی از آنجایی که مردم اغلب افراد مبتلا به افسردگی را به عنوان “تنبل” یا “بی انگیزه” قضاوت می کنند، تأثیر اجتماعی افسردگی ممکن است در خانه و محل کار واقعی تر به نظر برسد. آموزش مردم در مورد بیماری های روانی، نحوه برخورد با آن و نحوه برخورد با کسانی که از آن رنج می برند، تا حد زیادی به شکستن چرخه معیوبی کمک می کند که در آن افسردگی هویت را از بین می برد.

در حالی که همه اینها بد به نظر می رسد، خبر خوب این است که افسردگی و اضطراب شدید، پس از شناسایی به شدت قابل درمان است. به خوبی ثابت شده است که ارتباط با روانشناس می تواند تأثیر قابل توجهی در از بین بردن بیماری داشته باشد. در واقع روان درمانی، رویکرد استاندارد است و نیازی به یک فرآیند چند ساله ندارد.

اگر شما یا یکی از آشنایانتان علائم افسردگی و اضطراب مختلط دارند، آنها را برای رویارویی با خودشان تنها نگذارید. به یادداشته باشید که افسردگی و اضطراب مختلط هیچ تبعیض سنی نمی شناسد. بنابراین به یاد داشته باشید که افسردگی و اضطراب مختلط مانند هر بیماری دیگری، هر چه زودتر شناسایی و درمان شود بهتر است.

درمان افسردگی و اضطراب بدون دارو

برای درمان افسردگی و اضطراب بدون دارو، لازم است با یک متخصص مشورت کنید. بسیار رایج است که بخواهید خود به خود از افسردگی خارج شوید اما این انتخاب، همیشه یک اشتباه است. جدای از درمان افسردگی و اضطراب بدون دارو توسط روانشناس، باید به فعالیت هایی عادت کنید که به شما در کنار روند درمانی، کمک میکند:

 • اهداف قابل دستیابی را هر روز تعیین کنید و به آنها برسید
 • یک روال مفید را در زندگی روزمره خود استفاده کنید و خواب منظمی داشته باشید
 • در زمان های منظم غذا بخورید (رژیم غذایی سالم هم داشته باشید)
 • کمالگرا نباشید و حساسیت مفرط نسبت به وقایع زندگی خود نداشته باشید
 • ورزش کنید

روان درمانی برای درمان افسردگی و اضطراب بدون دارو

در واقع روان درمانی از دو جهت کار می کند. از یک طرف، تکنیک های شناختی برای کمک به بیمار برای مشاهده، تجزیه و تحلیل و درک مکانیسم های شناختی در منشاء ناراحتی خود استفاده می کند. و از سوی دیگر، از ابزارهای رفتاری استفاده می کند تا به تدریج به بیمار آموزش دهد که به موقعیت ها و احساساتی که باعث افسردگی و اضطراب او می شود، واکنش متفاوتی نشان دهد.

درواقع روان درمانی، راهی بسیار موثر و بسیار سریع برای درمان افسردگی و اضطراب بدون دارو است. نه تنها به بیمار این امکان را می دهد که یاد بگیرد چگونه خود را مشاهده و تجزیه و تحلیل کند تا خود را بهتر درک کند، بلکه به او می آموزد که عمیقاً رابطه خود را با دنیای آسیب شناختی در منشاء افسردگی و اضطراب خود اصلاح کند.

بهترین راه درمان افسردگی و اضطراب

در چند دهه گذشته، روش‌ها، درمان‌ها و راه‌حل‌های متعددی توسط متخصصان این حوزه ایجاد شده است. توجه به این نکته ضروری است که بهترین راه درمان افسردگی و اضطراب، با توجه به شدت و منشاء علائم افسردگی و اضطراب متفاوت است. به همین دلیل است که داروها تنها درصورت موارد خاصی استفاده میشوند. چرا که روان درمانی، نتایج بهتر، دائمی تر و بدون عوارض دارد و بصورت کلی بهترین راه درمان افسردگی و اضطراب است.

از سوی دیگر باید به خطرات ناشی از درمان دارویی برای درمان افسردگی و اضطراب مختلط اشاره کنیم: وابستگی طولانی مدت قوی، تخریب پیشرونده ارگانیسم و اما بدتر از همه: بیمار درمان خود را به یک راه حل بیرونی نسبت می دهد و بنابراین نه از مشکلات مربوط به افکار خود آگاهی دارد و نه به توانایی خود برای درمان خود اطمینان دارد.

با این حال یک خبر خوب وجود دارد. در واقع راه های موثر دیگری هستند که حتی در صورت افسردگی و اضطراب شدید موثر هستند. در این مورد، روان درمانی با رویکرد شناختی-رفتاری، بهترین راه درمان افسردگی و اضطراب محسوب می شود.

در روان درمانی، بیمار در بهبودی خود نقش فعال دارد و باید برای رهایی از رنج خود، آگاهانه و داوطلبانه آن را انتخاب کند. در طول جلسات، تاریخچه فرد افسرده و مضطرب کاملاً در نظر گرفته می شود و دانستن اینکه یک درمانگر به او گوش می دهد تا حد زیادی به بهبود او کمک می کند. دوم این که از انزوای خود بیرون می آید، احساس می کند به او گوش داده شده است و او بدون قضاوت احساس می کند درک شده است.

روان درمانی نقشی حیاتی در درمان افسردگی و اضطراب مختلط دارد. روانشناسان، روانپزشکان و پزشکان خانواده مجاز به حمایت از افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب مختلط هستند و برای تشخیص مشکل، این متخصصان به افرادی که از افسردگی رنج می برند کمک می کنند.

راههای درمان اضطراب و افسردگی

از جمله بهترین راههای درمان اضطراب و افسردگی، روان درمانی با رویکرد  شناختی-رفتاری است که افکار و واکنش هایی را که بیشتر با واقعیت همخوانی دارند، جایگزین ایده های منفی می کند. هدف آن این است که به فرد کمک کند تا کنترل احساسات خود را دوباره به دست آورد که این به لطف اصلاح افکار (شناخت) و طراحی رفتارهای مرتبط با اهداف داده شده است.

این روش درمانی را میتوان گفت از بهترین راههای درمان اضطراب و افسردگی میباشد. روان درمانی با رویکرد شناختی-رفتاری فرض می کند که تمام افکار اضطراب و افسردگی یک فرد، ریشه در افکار و باورهای منفی دارد که او در طول زندگی خود آن را جذب می کند. بنابراین کار بر روی اصلاح آنها مطرح است.

به سرعت، بیمار و مشکلات و اهداف درمان شناسایی و مورد توجه قرار خواهد گرفت. همچنین هدف این روش درمانی، بازگرداندن تدریجی استقلال بیمار است. این روش درمانی که از رایج ترین و موثرترین راههای درمان اضطراب و افسردگی است، هیچ شکلی از وابستگی ایجاد نمی کند و عمدتاً چهار موضوع اصلی را هدف قرار می دهد:

 • یاد بگیرید که با موقعیت های افسردگی و اضطراب مقابله کنید
 • ایده های منتقل شده توسط افسردگی و اضطراب را اصلاح کنید
 • مبارزه با درگیری های درونی و باورهای افسردگی را شروع کنید
 • به دنبال راه های جایگزین برای شناسایی و تصحیح افکار منفی باشید

ورزش کنید

به خوبی شناخته شده است که فعالیت بدنی منظم یکی از راههای درمان اضطراب و افسردگی و راهی بسیار خوب برای حفظ فرم بدنی و ذهنی عالی است. به عنوان مثال، ورزش تیمی نه تنها باعث می شود که احساس حمایت کنید و کمتر تنها باشید، بلکه به تبادل و به اشتراک گذاری نیز کمک می کند. علاوه بر این این فعالیت به شما این امکان را می دهد که احساسات خود را از احساسات منفی خالی کنید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

از افراد سمی دوری کنید

همانطور که شما حق دارید دوستان خود را انتخاب کنید، این حق را نیز دارید که فردی شاد و راضی باشید. برای تداوم این امر پیشنهاد میشود از افراد سمی دوری کنید. چرا که ارتباط با افراد سمی یکی از علل بروز افسردگی و اضطراب مختلط است.

با بیان احساسات خود با افسردگی مبارزه کنید

ابراز احساسات، علاوه بر پذیرش آنها، راهی عالی برای جلوگیری از ماندگاری حالت غم و اندوه است. بیان احساسات و صحبت بدون پرده با روان درمانگر، علاوه بر دریافت راهکار درمانی، باعث میشود از نظر روانی تخلیه شوید. در مورد چیزهایی که شما را ناراحت می کند صحبت کنید. در اینجا بحث یادگیری مدیریت احساسات نیست، بلکه بحث بیرونی کردن آنهاست.

درمان اضطراب و افسردگی

درمان اضطراب و افسردگی پیچیده تر از زمانی است که فقط یکی از این دو حالت را دارید. حتی زمانی که شما برای یکی از این دو اختلال تحت درمان اضطراب وافسردگی قرار می گیرید، برخی از علائم ممکن است باقی بمانند یا با برخی دیگر مخالفت کنند. یک متخصص سلامت روان ممکن است یک رویکرد ترکیبی را برای درمان افسردگی واضطراب توصیه کند.

درباره چگونگی درمان افسردگی و اضطراب در این مطلب توضیح داده شد. بهترین راه برای درمان اضطراب و افسردگی و درمان قطعی اضطراب واضطراب، شروع درمان با روانشناس است.

درمان قطعی اضطراب و افسردگی

افسردگی و اضطراب از اختلالاتی هستند که نتیجه شکست یا ضعف نیستند. به این معنی که شما مسئول رنج بردن از آنها نیستید. برای درمان قطعی اضطراب و افسردگی مهم است که اقداماتی برای شناخت علائم و احساسات مرتبط با این اختلالات انجام دهید.

در بسیاری از موارد، این اختلال اغلب شامل احساس عدم کنترل است. تلاش برای حفظ کنترل روی چیزهایی که تحت کنترل شما هستند، مانند نگرش یا واکنش شما به رویدادهای خاص، می تواند به شما در درمان قطعی اضطراب و افسردگی کمک کند.

یک برنامه روزانه یا برنامه منظم می تواند به ایجاد ساختار در زندگی شما کمک کند و حس کنترل را تقویت کند. بنابراین یکی از راههای درمان قطعی اضطراب و افسردگی این است که افراد برنامه روزانه داشته باشند.

در نهایت بدانید که نخوابیدن کافی می تواند اضطراب و افسردگی را تشدید کند و یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم به شما کمک می کند تا بهتر درمان برای اضطراب و افسردگی را انجام دهید. گاهی اوقات نیز بهترین راه درمان اضطراب و افسردگی، اختصاص زمانی در برنامه روزانه خود برای استراحت یا یک گام به عقب است که می تواند به شما در مدیریت بهتر این اختلالات کمک کند. همچنین حفظ روابط مستحکم می تواند در بهبود دیدگاه و رفاه عاطفی شما در هنگام زندگی برای درمان قطعی افسردگی و اضطراب کمک زیادی کند.