مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکترسلام – سایت رسمی

عکس اول وبلاگ دکترسلام

(24ساعته + تعرفه مصوب) (حضوری، تلفنی، آنلاین) مشاوره خانواده؛ مشاوره زناشویی؛ مشاوره ازدواج؛ مشاوره فردی

تمامی مشکلات شما را در کوتاه ترین زمان ممکن توسط مشاوران مجرب و متخصص حل می‌شود

  • ارائه خدمات مشاوره حضوری / تلفنی یا آنلاین WhatsApp (از سراسر دنیا)
  • بدون نیاز به دریافت نوبت قبلی
  • فعالیت شبانه روزی و 24ساعته (حتی در روزهای تعطیل)
  • دارا بودن تیمی از بهترین روانشناسان تهران که همگی بیش از 10 سال تجربه کاری دارند 
  • امکان دریافت مشاوره فوری در هر ساعت از شبانه روز
  • اختصاص روانشناس متخصص در حیطه درخواستی
  • ارائه تعرفه های مصوب دولتی
سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

ارتباط سریع و 24ساعته
⇓ کافیست کلیک کنید ⇓
عکس دوم وبلاگ مرکز مشاوره دکتر سلام

چگونه از شر افسردگی خلاص شویم؟

راه های نجات از افسردگی برای چگونه از شر افسردگی خلاص شویم

فهرست مطالب

چگونه از افسردگی خلاص شویم؟ راه های نجات از افسردگی چیست؟ چگونه می توان فهمید که یک فرد شروع به بهبودی از افسردگی کرده است؟ در ابتدای درمان، گاهی اوقات کار و زمان زیادی طول می کشد تا فرد احساس کند که در حال بهبودی است. به همین دلیل طبیعی است که کسانی که تحت تاثیر قرار گرفته اند شروع به این سوال کنند که آیا واقعاً در حال بهتر شدن هستند یا خیر.

بهبودی از افسردگی راه آسانی نیست. با این حال با تلاش و کمک صحیح، افراد می توانند از یک اختلال افسردگی خارج شده و دوباره شروع به لذت بردن از همه جنبه های زندگی کنند. علاوه بر کمک گرفتن از یک متخصص درمان افسردگی، چند نکته وجود دارد که می تواند به شما در بهبود افسردگی کمک کند:

معرفی راه های نجات از افسردگی.

01 – به خاطر داشته باشید که این یک فرآیند خطی نیست

اگر میخواهید بدانید چگونه از افسردگی خلاص شویم، باید در نظر داشته باشید که این یک فرآیند طولانی مدت و اغلب غیرخطی است. بنابراین افسردگی وضعیتی است که به دلیل عودهایی که افراد می توانند حتی زمانی که شروع به بهبودی از افسردگی می کنند تجربه کنند باید مراقبت شود.

02 – روال خود را حفظ کنید

یکی از ایده هایی که در بهبود افسردگی باید در نظر داشت این است که هر عادت سالمی می تواند بسیار مفید باشد. بنابراین ورزش منظم، خوردن یک رژیم غذایی متعادل، یا گنجاندن مدیتیشن در برنامه روزانه خود می تواند کمک زیادی به شما در گذر از مراحل چگونه از شر افسردگی خلاص شویم کند.

03 – اثربخشی داروها اغلب زمان می‌برد

اگر روان‌پزشک برای تکمیل درمان روان‌شناختی‌تان دارویی برای شما تجویز کرده است باید توجه داشته باشید که اثرات دارو اغلب زمان‌بر است. اگر متوجه شدید که علائم شما در حال بدتر شدن است یا از موارد منع مصرف نامشخص خاصی رنج می برید، مهم است که در اسرع وقت با پزشک متخصص مشورت کنید.

04 – افسردگی سعی می کند شما را منزوی کند

وقتی فردی افسرده است اغلب می خواهد زمان زیادی را به تنهایی بگذراند. در واقع در بسیاری از موارد افراد در نهایت خود را از محیط اطراف خود جدا می کنند. با در نظر گرفتن این موضوع، مهم است که بدانید برای بهبودی از افسردگی، ضروری است تلاش کنید تا بفهمید که آیا این به دلیل این اختلال است یا فقط می‌خواهید با خودتان بمانید.

05 – پیش بینی عودها

طول مدت افسردگی به عوامل زیادی بستگی دارد. همچنین بسیاری از افراد ممکن است هنگام تلاش برای رهایی از افسردگی، عود را تجربه کنند. در این صورت باید از اولین علائمی که ممکن است نشان دهنده بازگشت به الگوهای منفی برای سلامت روان خود باشد آگاه باشید.

06 – احساسات خود را سرکوب نکنید

برای افراد کاملاً طبیعی است که در هنگام بهبودی از افسردگی روزهای خوب و روزهای بد داشته باشند. روزهای غم و اندوه یا از دست دادن انگیزه، بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که احساسات خود را سرکوب کنید.

07 – لذت های کوچک را بیابید

یکی از راهبردهایی که به شما کمک می کند تا از شر افسردگی خلاص شوید، اضافه کردن لذت های کوچک روزانه به روال خود است. به عبارت دیگر حتی اگر فقط کمی وقت گذاشتن برای لذت بردن از یک نوشیدنی، آهنگ یا قسمتی از سریال مورد علاقه‌تان باشد، احترام گذاشتن به این لحظات در روز بسیار مهم است و یکی از راه های نجات از افسردگی است.

08 – موانع زیادی خواهید داشت که به شما اجازه نمی دهد خودتان را دوست داشته باشید

اختلالات افسردگی باعث می شود که تصوری منفی از خود داشته باشیم. بنابراین باید بدانید که به دلیل نداشتن اراده نیست که ظاهر بهتری ندارید بلکه از علائم این اختلال است. با وجود این مهم است که با خود با دلسوزی رفتار کنید و بپذیرید که برخی روزها سخت تر از روزهای دیگر خواهند بود تا راه نجات از افسردگی را بیابید.

09 – یادداشت روزانه داشته باشید

یادداشت روزانه روشی بسیار موثر برای ردیابی علائم در طول زمان و همچنین راهی برای تجزیه و تحلیل احساسات و عواطف شماست. به عنوان مثال توصیه می شود سعی کنید در این مطلب جنبه های مثبت روز و اینکه چگونه توانستید با برخی از علائم افسردگی کنار بیایید را تجسم کنید.

علائم موثر بودن راه های نجات از افسردگی

برخی از علائم وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که آیا با راههای نجات از افسردگی، واقعاً در حال شروع به بهبود در مقابله با افسردگی هستید یا خیر:

01 – احساس بهبود انگیزه

مهم است که همه علائم خود را بشناسید و شناسایی کنید. بنابراین، برای دانستن اینکه آیا در هر یک از مراحل بهبودی از افسردگی پیشرفت مطلوبی دارید، می‌توانید ببینید این علائم را چقدر یا با چه شدتی احساس می‌کنید. اگر یک فرد واقعاً شروع به بهبودی از افسردگی کند، کمتر احساس غمگینی می کند، کمتر تحریک می شود، واضح تر فکر می کند یا کمتر احساس خستگی می کند.

02 – احساس بهره وری بیشتری

یکی دیگر از نشانه های بهبودی از افسردگی می تواند ناشی از عادات روزانه باشد. هنگامی که فردی شروع به “رهایی” از افسردگی می کند، اغلب “کارآمدتر” می شود زیرا انجام مسئولیت ها و وظایف روزانه خود را آسان تر می کند. این ممکن است به این معنی باشد که فرد برای کار، رعایت بهداشت شخصی، تهیه غذا یا معاشرت با خانواده و دوستان مشکل کمتری دارد.

03 – عودهای محدود

افرادی که شروع به بهبودی از افسردگی می کنند اغلب با خطر عود مواجه می شوند. بنابراین هنگامی که علائم در طول زمان تحت کنترل باقی می‌مانند، این یک شاخص بسیار مهم است که فرد شروع به بهبود می‌کند.

wikipedia