مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکترسلام – سایت رسمی

عکس اول وبلاگ دکترسلام

(24ساعته + تعرفه مصوب) (حضوری، تلفنی، آنلاین) مشاوره خانواده؛ مشاوره زناشویی؛ مشاوره ازدواج؛ مشاوره فردی

تمامی مشکلات شما را در کوتاه ترین زمان ممکن توسط مشاوران مجرب و متخصص حل می‌شود

 • ارائه خدمات مشاوره حضوری / تلفنی یا آنلاین WhatsApp (از سراسر دنیا)
 • بدون نیاز به دریافت نوبت قبلی
 • فعالیت شبانه روزی و 24ساعته (حتی در روزهای تعطیل)
 • دارا بودن تیمی از بهترین روانشناسان تهران که همگی بیش از 10 سال تجربه کاری دارند 
 • امکان دریافت مشاوره فوری در هر ساعت از شبانه روز
 • اختصاص روانشناس متخصص در حیطه درخواستی
 • ارائه تعرفه های مصوب دولتی
سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

ارتباط سریع و 24ساعته
⇓ کافیست کلیک کنید ⇓
عکس دوم وبلاگ مرکز مشاوره دکتر سلام

مشاوره زن و شوهر

مشاوره اختلاف زن و شوهر

فهرست مطالب

برای مشاوره اختلاف زن و شوهر، اختلاف زوجین با یکدیگر دور از انتظار نیست و طبیعی است. اما برخی از اختلافات آنقدر زننده و گاها زیاد است که میتواند نه تنها به روابط زناشویی بلکه به سلامت روان نیز آسیب بزند.
اگر بحث و جدل در زندگی زناشویی شما ناراحت کننده شده است، وقت آن رسیده که با مشاوره اختلاف زن و شوهر، راه حل اختلافات زن و شوهر را بررسی کنید و با مشاوره حل مشکلات زناشویی قدمی در راستای بهبود آرامش در زندگی و رفع اختلاف با همسر خود بردارید. عدم پیگیری برای حل ریشه ای مشکل و ناتوانی در مدیریت تعارضات زناشویی، منجر به عمیق شدن مشکلات بین زوجین میشود.

 

مشاوره اختلاف زن و شوهر

به ندرت زوج هایی هستند که با هم بحث نمی کنند و اختلاف کمی با یکدیگر دارند. استرس در محل کار، خستگی یا از دست دادن صبر در برابر اختلاف میتواند بر رابطه تأثیر منفی بگذارند. گاهی اوقات نیز سعی برای اقناع همسر، نزاع بزرگی را به وجود می آورد. در چنین شرایطی بسیاری از زوجین در مشاوره اختلاف زن و شوهر میگویند:

 • خلاء بین ما مستقر شده است
 • ما دیگر در هیچ زمینه ای تفاهم نداریم
 • ما مانند زمان گذشته عاشق یکدیگر نیستیم
 • مشکل ارتباطی داریم
 • درگیری ها همچنان برمی گردند
 • صبر ما برای تحمل مشکلات زناشویی تمام شده است
 • چگونه دوباره احساس خوبی داشته باشیم؟
 • آیا می توان بر بحران پس از نزاع غلبه کرد؟
 • آیا میشود با مشاوره زن و شوهر روابط عاطفی را بهبود بخشید؟

اسیر شدن در زندگی روزمره و فراموش کردن این نکته که روابط عاطفی بعد از ازدواج نیاز به تلاش برای پایداری و بهبودی دارد میتواند علت شماره یک مشکلات بین زوجین باشد. متخصص مشاوره خانواده در مشاوره اختلاف زن و شوهر به شما کمک میکند رابطه بهتری با همسر خود برقرار کنید، بتوانید درک درستی از احساسات یکدیگر داشته باشید، مشکلات را مدیریت کنید و در نهایت راهکارهای صحیحی در زمینه نیاز خود دریافت کنید.

مشاوره اختلاف زن و شوهر - کلینیک روانشناسی دکترسلام

مشاوره دعوا زن و شوهر

یکی از بزرگترین اشتباهات این است که تصور کنید اگر زن و شوهری هیچگاه بایکدیگر دعوا نکنند به این معنی است که رابطه سالمی دارند. گاهی اوقات اختلاف زن و شوهر میتواند فرصت خوبی برای رشد و دوام روابط عاطفی ایجاد کند. مشکل اصلی این نیست که اختلافی بروز کند بلکه این است بتوانید با آنها به شکل درستی روبرو شوید. شما در مشاوره دعوا زن و شوهر خواهید دید که چگونه با افزایش مهارت های ارتباطی و همسرداری میتوان از موانع زندگی عبور کرد.

در پشت هر دعوا زن و شوهر، اغلب نشانه ها و علائم هشدار دهنده ای وجود دارد که نشان میدهد رابطه گرمی خود را از دست داده است. برخی از این علائم عبارت اند از: از دست دادن میل یا انگیزه برای انجام کارها با هم، احساس ناامنی یا گاهی ترس، از جمله ترس از دست دادن دیگری، کمتر شدن ابراز علاقه و لحظات صمیمیت در رابطه، از دست دادن اعتماد به همسر و وقوع آزار کلامی یا فیزیکی. شما میتوانید برای مواردی که ذکر شد یا موارد زیر مشاوره دعوا زن و شوهر (مشاوره خانواده تلفنی شبانه روزی یا مشاوره حضوری) دریافت کنید:

 • مشکلات فردی مانند: کمبود اعتماد به نفس، افسردگی، استرس، اعتیاد و …
 • حل مشکلات خانوادگی و روابط زناشویی
 • مشکل در ارتباط گیری با همسر
 • بهبود روابط عاطفی
 • خشونت خانگی
 • خیانت همسر
 • مشاوره طلاق

مشاوره دعوا زن و شوهر با روانشناس خانواده

مشاوره رابطه زن و شوهر

موضوع اختلافات شما هر چه باشد، سعی کنید خود را از کشمکش ها رهایی دارید و مشکلات بوجود آمده در رابطه زن و شوهر را مدیریت کنید. همه ما بسیار متفاوت هستیم و تنها میل به ساختن و تلاشی که برای رسیدن به آن انجام می دهیم است که امکان زندگی موفق را به عنوان یک زوج فراهم میکند. اگر واقعاً به دنبال درک موقعیت شریک زندگی خود هستید و او را دوستش دارید و یا عزم خود را جزم کرده اید که به یک آرامش روحی برسید، حتی اگر اختلاف نظر عمیقی بین شما وجود داشته باشد، میتوانید با مشاوره رابطه زن و شوهر همه چیز را حل کنید. در چنین شرایطی باید قبل از مشاوره رابطه زن و شوهر:

از انتقادها و قضاوت ها دست بردارید و بدانید که در اغلب اوقات انتقاد اگر به روش درستی ابراز نشود میتواند سبب مشکلات جدیدتری شود. شریک زندگی خود را شرور داستان نکنید و به این باور برسید که در تعارضات زناشویی، نباید به دنبال برچسب زدن باشید. هرگز از درگیری اجتناب نکنید چرا که باعث ایجاد فاصله عاطفی می شود. همسر خود را به عنوان یک کل دوست داشته باشید. مسئولیت خود را در زمینه بروز مشکل بپذیرید.

 • دیدگاه خود را بیان کنید: همه دیدگاه خود را با صمیمیت اما بدون پرخاشگری بیان می کنند. گاهی اوقات کمی آرامش و تأمل مشکل را حل می کند و مشخص میکند اختلاف نظر فقط یک سوء تفاهم ساده بوده است.
 • نگرانی ها را بررسی کنید: قبل از نزاع با همسر خود، نگرانی های او را بررسی کنید و به مسائل از دیدگاه اون نیز نگاه کنید. در این مورد نیاز به بحث عمیق تری است که در آن همه احساسات خود را با احترام بیان کنند و رویارویی جای خود را به همکاری بدهد.
 • راه حل هایی را انتخاب کنید که برد-برد باشد: هر فردی ایده ها را در نظر میگیرد و به دنبال رضایت خاطر خودش است. اما به مرور زمان به این باور منجر می‌شود که زن یا شوهر به طرف مقابل خود اهمیت نمیدهد و فقط به خودش فکر میکند. سعی کنید راه حل هایی را انتخاب کنید که برد-برد باشد.

مشاوره رابطه زن و شوهر در واتساپ 0921.2014880

مشاوره مشکلات زن و شوهر

وقتی بعنوان یک زن و شوهر یا به عنوان یک خانواده، مواقعی برای اختلاف نظر وجود دارد، نمی‌شود که برای چندمین بار به یک بحث تبدیل شود. بهتر است با مشاوره مشکلات زن و شوهر احساسات خود را مدیریت کنید و بپذیرید که با کمک یک مشاور خانواده میتوان برای مشکلات درمانی پیدا کرد.

نقطه شروع اختلاف نظرها اغلب از یک سرزنش یا انتقاد است. در یک درگیری، اولین نیاز همه این است که به آنها گوش داده شود.و قضاوت نشود و اگر اختلاف نظری وجود دارد به شکل سرزنش یا انتقاد مطرح نشود. حتی اگر تمام تقصیر در همسر شما است در اغلب اوقات بهتر است بجای سرزنش و غرزدن، ارتباط بهتری بگیرید.

در مشاوره مشکلات زن و شوهر، علل و دلایل مختلفی برای بوجود آمدن تعارض مشاهده میشود و از سوگیری های شخصی سطحی گرفته تا الگوهای عمیق تر ارتباطی را شامل می شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • تفاوت های ذاتی زن و مرد
 • تحریک پذیری ناشی از خستگی
 • اختلاف نظر در مورد بهترین راه برای تربیت فرزندان یا مدیریت امور مالی
 • اختلاف در عقاید و سبک زندگی
 • مشکلات روحی و روانی در همسر
 • واکنش بیش از حد به تنش ها
 • عدم درک یا مهارت در حل تعارض

مشاوره مشکلات زن و شوهر بصورت شبانه روزی 021.25917355

مشاوره اختلافات زن و شوهر

اختلافات زن و شوهر می تواند تأثیر قابل توجهی بر مجموعه ای از ابعاد زندگی از قبیل اعتماد به نفس و آرامش روانی ما داشته باشد. خیلی از اوقات مواجهه دائمی و هرروزه با اختلافات میتواند سبب بروز مشکلات روانشناختی مانند افسردگی شود.

اختلافات متأسفانه در یک زن و شوهر اجتناب ناپذیر است، آنها بخشی از زندگی اجتماعی هستند و دیر یا زود، برخی از اختلافات که کوچ ک انگاری شده اند، می توانند خود را تحمیل کنند و به منبع درگیری تبدیل شوند. اما یک مشاجره لزوماً به معنای وجود مشکل زوجین نیست، و برعکس اگر راهی برای بیان صادقانه احساسات یا ناراحتی شما باشد، می تواند برای رابطه مفید باشد. مشاوره اختلافات زن و شوهر میتواند به شما کمک می‌کند این مشاجرات را بهتر مدیریت کنید، بحث‌های سازنده‌ای برای رابطه عاشقانه خود داشته باشید و از خطر جدایی جلوگیری کنید.

مهم است که با شریک زندگی خود احساس همدردی کنید و احساسات و استدلال های او را در نظر بگیرید، اینگونه است که اختلاف یک اختلاف “زن و شوهر” خواهد بود و نه اختلاف بین دو نفر با منافع متضاد.

مرکز مشاوره اختلافات زن و شوهر 021.25917355

از کلمات آزاردهنده پرهیز کنید: کلمات آزاد دهنده سازنده نیستند و به شما اجازه نمی‌دهند به اهداف خود برسید. در واقع بیان کلمات آزار دهنده اول از شخص بیان کننده آسیب میرساند و گاهی میتواند سبب دلچرکین شدن همسر تا ابد باشد.

در مورد گذشته صحبت نکنید: خاطرات و احساسات بد و دردناکی که در گذشته رخ داده است را کنار بگذاریدو برای مدیریت بهتر بحث و برقراری ارتباط سالم، باید انگشت خود را روی منشا بحث فعلی بگذارید. سعی کنید هر مشکل را بصورت جداگانه ای برطرف کنید.

لحن ارتباطی را تنظیم کنید: بسیار مهم است که بدانیم چگونه لحن خود را در حین مشاجره تنظیم کنیم. بلند کردن صدایتان، عصبانی شدن و بلندتر صحبت کردن باعث نمی شود که شما بهتر بفهمید و یا همسرتان با دقت بیشتری به شما گوش دهد. پس وقت بگذارید و خوب گوش کنید و بفهمید که همسرتان چه می‌گوید و پاسخی متفکرانه و درست بدهید. مهم است که درک کنیم، به ویژه در هنگام برقراری ارتباط، که انسان ها رفتار دیگران را تقلید می کنند. اگر فریاد بزنید، تضمین می کنید که طرف مقابل نیز به نوبه خود فریاد خواهد زد. ولی اگر آرام باشید و گوش دهید، برعکس، این احتمال را افزایش می دهید که طرف مقابل نمی خواهد برای شخص عصبانی پاس بدهد و او با آرامش ارتباط برقرار می کند.

اختلاف نظرها را بپذیرید: شریک زندگی شما معایب خود را دارد و شما نیز ایراداتی دارید، پس یاد بگیرید که برخی از آنها را بپذیرید تا در بحث و زندگی بهتر پیش بروید. بی فایده است که بخواهید به طور کامل شریک زندگی خود را تغییر دهید و به همان اندازه بی فایده است که بخواهید خود را کاملاً تغییر دهید. اگر حتی پس از بحث‌های طولانی باز هم نمی‌توانید نقطه مشترکی پیدا کنید و تعارض باعث ایجاد اختلاف نظر عمیق در مورد ارزش‌های شما نمی‌شود، شاید بهتر باشد که این اختلاف را بپذیرید و پیرامون این اختلاف مصالحه ایجاد کنید.

بحث را به تعویق بیندازید: گاهی اوقات بحث خیلی داغ است، مشکل هنوز خیلی تازه است و باعث می شود بیش از حد تکانشی باشید و چیزهایی را بگویید که فراتر از افکار شما است. از این رو بهتر است بحث را به تعویق بیندازید و حوصله داشته باشید تا آنچه را که قبلاً بحث می‌شد و بعداً بحث خواهد بود، تغییر دهید. متوجه خواهید شد که با دادن زمان برای هضم مسائل، بهتر می توانید مسائل حل کنید.

مثبت فکر کنید: در صورت امکان از فکر کردن به اینکه هیچ چیز قابل اصلاح نیست اجتناب کنیدو به یاد داشته باشید که اکثر مشکلات راه حل دارند، اغلب از طریق بحث های متعادل خوب، سازگارتر باشید و وقتی شرایط مناسب است، بر جزئیاتی که ممکن است در شرایط مختلف کمتر به نظر برسد، بیش از حد تاکید نکنید.

کمک بخواهید: گاهی اوقات شرایط خاصی پیش می آید که کمک یک فرد بی طرف و بیرونی برای حل یک مشکل خاص یا انباشتگی مشکلات ضروری است. یک روانشناس می تواند به صحبت های هر یک از اعضای خانواده گوش دهد و به شما کمک کند تا مشکل را حل کنید و در عین حال روابط عاطفی خود را تقویت کنید. همچنین به شما کمک می کند تا شما برای تصمیم گیری صحیح و جلوگیری از بروز مجدد مشکلات مشابه در آینده، روی خودتان کار کنید.

مشاوره در مورد اختلاف زن و شوهر

حین مشاوره در مورد اختلاف زن و شوهر، مشاور خانواده به زوجین کمک میکند تا اولا ریشه مشکلات خود را پیدا کنند و دوما راهکارهای کارآمدی برای حل اختلاف را دریافت کنند. به همین دلیل موضوع حائز اهمیت این است که بروز مشکلات زناشویی به دلیل عدم آگاهی از مهارت ارتباط با همسر است و داشتن اختلاف به معنای پایان راه نیست! بلکه دریافت راهنمایی از مشاور خانواده به شما در بهتر شدن روابط زناشویی کمک میکند. برخی از عوامل موثر در اختلافات زناشویی به شرح زیر است:

مشاوره در مورد اختلاف زن و شوهر در مرکز مشاوره دکترسلام

مشکلات اقتصادی

متاسفانه در جامعه ما یکی از رایج ترین دلایل دریافت مشاوره در مورد اختلاف زن و شوهر، مشکلات اقتصادی است. همچنین شاید شنیدن این موضوع دردناک باشد که دلیل بسیاری از طلاق ها همین مشکلات مالی و پولی است.
مشکلات مالی میتواند به مشکلاتی در روابط عاطفی و زناشویی تبدیل شود و این موضوع به نحوی پیشروی کند که حتی با حل مشکلات اقتصادی خانواده، رابطه زن و شوهر به خوبی گذشته نشود. گاهی نیز در جلسات مشاوره در مورد اختلاف زن و شوهر مشاهده میشود که دلیل اختلافات مالی انتظارات و توقعات نابجا است.
برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است خانمی که میخواهد ازدواج کند، شرایط مالی شخص مورد نظر را بر اساس انتظارات و توقعات خود ارزیابی کند و سپس تصمیم گیری کند. نه اینکه بعد از ازدواج متوجه شود همسر او توانایی مالی برای برآوردن توقعات او را ندارد و همین موضوع باعث بروز اختلاف و دلخوری شود.

اختلال شخصیت

خیلی از افرادی که به خدمات مشاوره در مورد اختلاف زن و شوهر رجوع میکنند از اختلال های روانی رنج میبرند که باعث بوجود آمدن اختلاف و تعارض در بین زوجین شده است. با وجود اینکه اختلال شخصیت از عوامل مهم بروز اختلاف بین زوجین است، اغلب اوقات تشخیص آن توسط افراد غیر روانشناس ممکن نیست.
افسردگی، بدبینی، توهم، شکاک بودن، نوسان خلقی، دروغگویی بیمارگونه، انتظارات جنسی نامعقول، خودشیفتگی، وسواسی و … از جمله اختلال های شخصیت است که میتواند سبب ساز بروز مشکل در زندگی شود. در مشاوره اختلاف زن و شوهر، روانشناس میتواند این قبیل اختلالات را کشف و بررسی کند و راه حلی برای مشکل بوجود آمده پیدا کند تا از آسیب دیدن بیشتر به زندگی زوجین جلوگیری کند. شما نیز باید بدانید که اختلال های شخصیت نیاز به درمان دارند و اگر درمان نشوند کاملا آسیب زا هستند.

دخالت خانواده همسر

دخالت های زننده اطرافیان (اعم از دخالت خانواده داماد و دخالت خانواده عروس) در مسائل مربوط به زندگی مشترک میتواند موجب شکل گیری اختلاف شود. این موضوع بیشتر در زوجین جوان دیده میشود. توصیه روانشناسان به زوج های جوان این است که در ابتدا تفاوت بین خیرخواهی والدین و دخالت نابجا را تشخیص دهند و سپس ضمن استفاده از تجربه والدین خود، استقلال زندگی زناشویی خود را حفظ کنند. بهترین راه برای حل صحیح این مشکل صحبت با مشاور خانواده و مشاوره در مورد اختلاف زن و شوهر است تا با کمترین آسیب این معضل را رفع کنید.

تفاوت های فرهنگی و خانوادگی

یکی از بدیهی ترین مباحثی که قبل از ازدواج باید بدانید این است که ازدواج تنها پیوند دو نفر نیست و بلکه پیوند دو خانواده است. این که خانواده دختر و خانواده پسر بتوانند رابطه خوبی با یکدگیر برقرار کنند و عروس یا داماد خود را آنطور که هست دوست داشته باشند بسیار مهم است.
مشاوره در مورد اختلاف زن و شوهر به دلیل تفاوت‌های فرهنگی و خانوادگی، به انعطاف پذیری و قدرت سازگاری زوجین نیاز دارد. هرگونه تعصب نابجا نسبت به سنت ها و آداب و رسوم، انسجام خانوادگی را تهدید میکند.
مدیریت اختلافات این سبکی پیچیدگی خاص خودش را دارد و سردرگمی زیادی را میتواند ایجاد کند. در چنین شرایطی توصیه میشود از خدمات مشاوره خانواده استفاده کنید.

اختلاف عقیدتی

زن و شوهری که از نظر عقیدتی با هم تفاوت دارند، زندگی بی دغدغه و آسانی نخواهند داشت. این موضوع خود را بیشتر در زمینه هایی مثل حجاب، آزادی و حد و مرز نشان میدهد. به همین دلیل بسیار مهم است که قبل از ازدواج دونفر از نظر عقیدتی با هم تفاهم داشته باشد. حال اگر این موضوع را جدی نگرفتید و ازدواج کرده اید، بهتر است با دریافت مشاوره درمورد اختلاف زن و شوهر از یک مشاور خانواده برای حل این مشکل کمک بگیرید.

اختلاف طبقاتی

خیلی از اوقات مشاهده میشود که زوجین صرفا تفاهم را عامل خوشبختی میبینند و به عواملی مثل اختلاف طبقاتی بها نمیدهند. برای مثال فرض کنید دختری از یک خانواده ثروتمند و مرفه جامعه با پسری فقیر ازدواج کند و در ابتدا آن احساسات و هیجانات مربوط به دوران دوستی و نامزدی باعث شود آینده بینی لازم را نداشته باشند. بعد مدت کوتاهی که از ازدواج میگذرد ممکن است دختر توقعاتی داشته باشد که از نظرش بدیهی و ساده باشد ولی پسر از عهده آن ها برنیاید. همین موضوع باعث بروز اختلاف بین زن و شوهر شود و زن احساس ضعف و ناتوانی به مرد منتقل کند و مرد احساس بی درک بودن را به زن منتقل کند. سپس در نهایت مشکلات مربوط به اختلاف طبقاتی باعث از بین رفتن صمیمیت و عشق شود.

اختلاف سنی

هرچند میزان اختلاف سن بین زوجین یک امر نسبی است و نمیتوان عدد خاصی را درباره آن مشخص کرد. ولی بطور کلی اختلاف سنی بین سه تا پنج سال مورد توافق نسبی روانشناسان و مشاوران خانواده است و اختلاف سنی زیاد و بالاتر از 10سال مورد نهی است. چرا که افراد در سنین مختلف توقعات و انتظارات خاص خودشان را دارند. برای مثال توقعات و انتظارات یک مرد 45ساله با یک دختر 25ساله از زندگی مشترک قابل قیاس نیست، مرد 45ساله همانند یک دختر 25ساله علاقه ای به گشت و گذار و تفریح های مختص به افراد نوجوان و جوان ندارد و همچنین مرد 45ساله بعد ده سال پا به پیری میگذارد و آن دختر تازه به اوج جوانی میرسد. به همین دلیل اختلاف سنی یکی از دلایل مشکلات بین زوجین است.

اختلاف تیپ شخصیتی

افراد ویژگی ها و تیپ شخصیتی مختلفی دارند. از تیپ های شخصیتی میتوان به نمایشی، افسرده، برون گرا، درون گرا، اجتماعی، غیر اجتماعی و … اشاره کرد. برای مثال زندگی کردن یک فرد اجتماعی با فرد غیر اجتماعی بطور قطع مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. چرا که این دو شخص به احتمالا زیاد در مورد موضوعاتی مثل مسافرت، میهمانی، معاشرت و خیلی از موارد دیگر به توافق نخواهند رسید و همین زمینه ساز بروز اختلاف بین زن و شوهر خواهد شد.

اختلاف در خلق و خو

وجود اختلاف و فاصله زیاد در خلق و خو نیز از عوامل تنش زا در زندگی زن و شوهر است. برای مثال برخی از افراد بسیار آرام هستند و برخی دیگر بسیار خشن، برخی خلق و خوی ایثارگری دارند و برخی دیگر خلق و خوی خودخواه، برخی از خودراضی و برخی دیگر متواضع هستند. به همین دلیل اختلاف در خلق و خو موضوع مهمی برای قبل و بعد ازدواج است.

اختلاف در دیدگاه

در مشاوره قبل از ازدواج یکی از موضوعات مهمی که بررسی میشود همین اختلاف در دیدگاه درباره زندگی و خانواده است. همچنین یکی از عوامل اصلی در بروز اختلاف زن و شوهر ها نیز اختلاف در دیدگاه است. برای مثال افرادی که نسبت به دنیای اطراف خود بدبین و منفی باف هستند و مدام نیمه خالی لیوان را میبینند، در ازدواج با افراد مثبت گرای طرفدار قانون جذب به مشکل خواهند خورد.

اختلاف در علایق، خواسته ها و آرزوها

یکی دیگر از موارد مهمی که زمینه بروز اختلاف زوجین را فراهم میکند، اختلاف در علایق، خواسته ها و آرزوها است. گر چه هیچ دو انسانی شبیه به هم نیستند ولی اگر اختلاف ها در راستای همسویی زوجین نباشد امکان بروز ناسازگاری افزایش می یابد. برای مثال خانمی که علاقه به سفر و گردش و خوش گذرانی دارد هیچوقت با شوهر خود که علاقه به این چیزها ندارد بی مشکل نخواهد بود.

راه حل اختلافات زن و شوهر

در این مطلب به انواع راه حل اختلافات زناشویی پرداخته ایم. آنچه باید در ابتدای مطلب بدانید این است که هر راه حلی که در سطح اینترنت منتشر میشود، برای هرشخص و رابطه ای قابل استفاده نیست و همچنین نسخه واحدی برای راه حل اختلافات زناشویی وجود ندارد. به همین دلیل استفاده از خدماتی از قبیل مشاوره در مورد اختلاف زن و شوهر توصیه میگردد.

روانشناسان ما در مرکز مشاوره روانشناسی دکترسلام، بصورت 24ساعته آماده ارائه انواع خدمات مشاوره ای هستند. شما میتوانید با شماره 02125917355 تماس بگیرید و یا در واتساپ 09212014880 پیام دهید تا بصورت فوری یا در زمان دلخواه، بتوانید با مشاور خانواده صحبت کنید و به کمک آنها مشکلات زناشویی خود را حل کنید.

راه حل اختلافات زن و شوهر

 1. در زندگی صبور باشید: تقریبا همه افراد از سرکوفت شدن و شنیدن نق زدن همسر بدشان می آیند. خیلی از اوقات نیز هیجانی شدن باعث میشود مجازات متناسب با جرم رخ ندهد و همسر بیش از حد تنبیه شود. قبل از آنکه آتش خشم زندگی شما را بسوزاند کمی صبوری کنید و واکنش را به زمان مقتضی موکول کنید تا بدور از هیجان، به اختلافات خود پایان دهید. یادتان باشد که حتی اگر حق با شما باشد ولی پرخاشگرانه رفتار کنید، در تشدید درگیری و اختلاف مقصر هستید.
 2. برای همسر خود یادداشت بگذاید: تمایل به دوست داشتن و دوست داشته شدن در همه انسانها وجود دارد و هیچوقت فکر نکنید با افزایش سن نیاز به تعلق خاطر کاهش میابد. میتوانید بر فرض مثال زمانی که همسرتان به سرکار میرود برای اون یادداشت دوستت دارم در جیب او بگذارید. بدانید همین کارهای کوچک و بی هزینه هم میتواند یک رابطه عاشقانه و پایدار را بسازد.
 3. در حضور دیگران از همسر خود بد نگویید و او را انتقاد نکنید. این کار باعث دور شدن قلب همسرتان از رابطه زناشویی شما میشود و حتی احتمال خیانت را افزایش میدهد.
 4. همسر خود را مقایسه نکنید: هیچکس دوست ندارد بازنده یک مقایسه منفی باشد و شما نیز بدانید اگر بنا بر مقایسه باشد همسرتان نیز میتواند شما را از نظر ابعادی که در آن ضعیف هستید ( از تمکن مالی گرفته تا قد و وزن و چهره و خانواده و تحصیلات و …) با دیگران مقایسه کند.
 5. تعصب در شنیدن نداشته باشید: برخی از زوجین هرچیزی که دوست دارند را به زبان بیاورند را میگویند و هیچ توجهی به شنیدن صحبت های طرف مقابل ندارند! بدانید همانقدر که شما دوست دارید دلایل دلخوری خود را بیان کنید و با حرف زدن آرام شوید، طرف مقابل هم همین نیاز را دارد و شما وظیفه دارید حرف های او را هم گوش دهید.
 6. گله و شکایات خود را تکرار نکنید: اگر همسرتان از شما گله و شکایتی دارد، شکایت او را با شکایت پاسخ ندهید. این کار بشدت تنش زا است. سعی کنید در زمان مناسب دلخوری خود را بیان کنید.
 7. با همسر خود گفتگوی عمیق داشته باشید: هنگام گفتگو با همسرتان، اگر حرفی خواست بزند مانع آن نشوید و بگذارید حرف دل خود را بزند. همچنین با دقت به حرف های همسرخود گوش بدهید و کاری کنید متوجه شود که حرف های او را درک می کنید.
 8. به عقاید و ارزشهای یکدیگر احترام بگذارید و سعی نکنید ارزش های همسر خود را تغییر دهید.
 9. به همسر خود اهمیت بدهید: باورکنید هیچ مرهمی بهتر از اهمیت دادن نیست! با اندکی همدلی و دلبستگی میتوان صحنه جنگ در روابط زناشویی را به صحنه ای عاشقانه تبدیل کرد. به همسر خود اجازه صحبت، درد و دل و بیان افکار بدهید و نشان دهید برای شما اهمیت داد.
 10. آبروی همسر خود را پیش خانواده تان نبرید: یک اصطلاحی است که میگوید بالاتر از سیاهی رنگی نیست! هیچوقت باعث نشوید همسر خود به این مرحله برسد! چون باعث میشود چیزی برای از دست دادن نداشته باشد و رفتارهای مخرب خود را تشدید کند. مثلا اگر در دعوای  زن و شوهری، همسر شما در عصبانیت حرف بدی از دهنش در رفت و به خانواده شما توهین کرد، اگر شما بلافاصله به خانواده خود تماس بگیرید و آن را بگویید، باعث میشود همسر شما به آن کار عادت کند. البته موضوعات این چنینی نیاز به بررسی تخصصی توسط روانشناس دارد و نمیشود برای همه یک نسخه واحدی از بهترین واکنش به وقایع گفت.
 11. ارتباط ضعیف نداشته باشید: بسیاری از وکلا که در حیطه طلاق و جدایی فعالیت میکنند اعتقاد دارند که گفتگو و ارتباط ضعیف، از عوامل اصلی مشکلات بین زوجین است.
 12. به دنبال حل مشکل باشید و سعی نکنید در جنگ و جدال پیروز میدان شوید!
 13. حق به جانب نباشید: برخی هستند که همیشه دیگران را متهم میکنند بدون آنکه ذره ای به رفتارهای اشتباه و سهم خود در بروز مشکلات توجه کنند. همیشه قبل از غر زدن بررسی کنید سهم شما در بروز مشکلات چقدر بوده است؟ همچنین سطح توقعات و انتظارات خود را معقول کنید و بدانید همسرتان نیز نیاز به درک شدن و پذیرفته شدن دارد.
 14. همسر خود را درست انتقاد کنید: اگر زمانی نیاز به انتقاد بود، سعی کنید انتقاد شما باعث وقوع نزاع نشود. میتوانید با انتقاد سازنده و لحن دوستانه حرف خود را بزنید. همچنین هروقت خواستید دلخوری خود را به همسرتان بگویید، ابتدا در یک کاغذ آن را بنویسید و سعی کنید در تک تک جمله بندی آن احتیاط کنید که مبادا از انصاف دور شده باشید و یا موجب دلخوری همسرتان شوید.
 15. پس از رفع دلخوری از همسرتان نخواهید که از شما عذر خواهی کنید. این کار باعث شکسته شدن غرورش میشود.
 16. هرگز سر یکدیگر داد و فریاد نزنید: داد و فریاد زدن سر همسر موجب این میشود که او هم گارد بگیرد و تنش زیادتر شود.
 17. عشق و علاقه خود را همانند دوران دوستی یا نامزدی ابراز کنید.
 18. با کنایه و زخم زبان صحبت نکنید: اگر موضوعی است که شما را دلخور کرده است با لحن خوب و در زمان مناسب آن را بگویید. همچنین حواستان باشد که هیچوقت پرده حیا از بین نرود و حرفی نزنید که باعث له شدن غرور همسرتان شوید.
 19. از او بپرسید چه کارهایی را دوست دارد که انجام دهید.
 20. برخی مشاجرات بین زوجین سازنده است: وقوع نزاع بین زوجین طبیعی است! ولی اگر بیش از حد شود نشان از یک مشکلات جدی در روابط زناشویی دارد. برخی فکر میکنند که همه اختلافات بین زن و شوهر با گفتگوی آرام حل میشود. ولی از نظر روانشناسی اینگونه نیست و گاهی اوقات هر فردی به اظهار خشم معقولانه و تخلیه روانی نیاز دارد. اینکه هرگز دلخوری های خود را بیان نکنید و از دست همسرتان عصبانی نشوید، به مرور زمان باعث میشود رابطه شما روز به روز سرد تر از گذشته شود. به همین دلیل است که میگوییم مشاجرات بین زوجین سازنده است چون باعث میشود مسائل را از زوایای مختلف ببینید و درک کنید. حال اگر نزاع بین زوجین از نقطه ای به نقطه دیگر ختم شود و هیچکدام حل نشده باقی بمانند نشان دهنده رابطه نامناسبی است که نیاز به مشورت با مشاور خانواده دارد.
 21. در مواقع لازم حامی و پشتیبان همسر خود باشید.
 22. با همسر خود رابطه چهره به چهره داشته باشید: در خیلی از مواقع اگر زن و شوهر با یکدیگر رابطه چهره به چهره داشته باشند، خوب گوش کنند و خوب حرف بزنند مسائل و مشکلات ناشی از عدم تفاهم بین آنها به راحتی حل میشود
 23. همسر خود را تشویق کنید: تقریبا همه انسانها تشنه تشویق و تحسین شدن هستند و برای این امر تلاش میکنند. تحسین میتواند خستگی روحی را از تن انسان بزداید
 24. همسر خود را ببخشید: وقتی کشمکش و نزاع بین شما تمام شد، هرگز اشتباهات گذشته را یادآوری نکنید و از آن به عنوان اهرم فشار استفاده نکنید. کش ندادن اختلافات و رد شدن از آن باعث میشود موجب ایجاد نزاع جدید نشوید.
 25. همسر خود را هل دهید: شاید شنیدن این جمله برای شما تعجب آمیز باشد و با خود بگوید این دیگر چیست؟ در واقع هیچ چیز بهتر از یک تحسین به موقع و مناسب نمیتواند باعث هل دادن همسر شود تا احساسات خفته او بیدار شود و با انگیزه بیشتری برای بهبود رابطه پیدا کند.
 26. ابراز علاقه خود را به تاخیر نیاندازید: همه ما ممکن است فهمیده باشیم که زیباترین و بهترین جملات در مورد یک فرد، اغلب اوقات پس از مرگ آن گفته میشود و وقتی هست قدرش را نمیدانند و از او تعریف و تمجید نمیکنند. در زندگی زناشویی چه زن و چه مرد هیچوقت نباید ابراز علاقه خود را به تاخیر بیاندازد چرا که این کار به مرور زمان باعث سردی در روابط عاطفی میشود.
 27. قدم اول برای بهبود رابطه را شما بردارید: متاسفانه غرور کاذب باعث شده است که در هنگام بروز اختلافات زناشویی، هیچ یک از طرفین قدم اول را برای بهبود رابطه برنمیدارند، بطور حق به جانب رفتار میکنند و انتظار دارند اولین قدم را شخص مقابل بردارد. همین رفتارهای غلط زن و شوهر باعث عمیق شدن اختلافات میشود.
 28. همسر خود را بهترین دوست خود بدانید: روزی مردی علاقه زیادی به رفیق بازی و ماهیگیری داشت و همین موجب رنجش خاطر همسرش شده بود. همسرش که به مشاور مراجعه کرد متوجه شد ریشه مشکل آنها در این است که خود را دوست شوهرش نمیداند. به همین دلیل به او گفت نه تنها همسر من هستی بلکه بهترین دوست من هم هستی و علاقه دارم رابطه دوستانه ای باهم داشته باشیم. حدس میزنید چه اتفاقی افتاد؟ او دیگر با دوستانش به ماهیگری نرفت و حتی برنامه ریختند که هرروز غروب با هم به پارک برای ورزش بروند. اهمیت دوست بودن با همسر خود را جدی بگیرید و بدانید خیلی از مشکلات بعد از ازدواج به این دلیل است که زن و شوهر مانند گذشته با هم دوست نیستند.
 29. در مواقع لازم کنارش باشید و او را درک کنید تا دلبستگی بین شما تشدید شود.
 30. با همسر خود برخورد منطقی داشته باشید: برای حل مشکلات و مسائل زندگی، هیچوقت پرخاشگرانه رفتار نکنید. پرخاشگری باعث میشود ناخواسته همسر خود را تحقیر کنید و یا باعث شوید در مواقعی که خودتان اشتباه کردید همسرتان آن پرخاشگری را تلافی کند! سعی کنید با مشکلات و چالش های زندگی بدور از هیجانات برخورد منطقی داشته باشید و در صورت لزوم میتوانید از مشاوره استفاده کنید.
 31. همسر خود را کنترل نکنید: اگر مردی بخواهد کاری کند که شما متوجه نشوید، به هزار و یک روش میتواند آن را جوری پنهان کند که هیچوقت متوجه نشوید! کنترل کردن یعنی ابراز بی اعتمادی و کاشتن بذر دلخوری. هیچ رابطه ای با کنترل کردن بهبود پیدا نمیکند.
 32. اشتباهات خود را بپذیرید: هروقت اشتباهی مرتکب شدید آن را بپذیرید و از بابت آن عذرخواهی کنید. بدانید پذیرفتن اشتباه نه تنها ضعف نیست بلکه نشان از شجاعت و معرفت دارد.
 33. هرگز پیش داوری نکنید: پیش داوری میتواند موجب بروز مشکلات مختلفی در روابط زناشویی شود. هیچوقت از طرف خود همسرتان را قضاوت نکنید و بهتر است دلیل انجام کارهایش را از خودش بپرسید.

مشاور خانواده زن و شوهر

فرد با حل تعارضات در کنار مشاور خانواده زن و شوهر دکتر سیدی ارژنگ مزایای بیشماری را دریافت میکند. مزایایی شامل امنیت روانی، رشد شخصی که باعث ایجاد آرامش درونی میشود، افزایش مهارت همسرداری و مهارت ارتباطی، بهبود رابطه زن و شوهر، دریافت راهکارهای اصولی برای حل تعارضات و …

زن و شوهر گاهی اوقات اتفاقاتی از قبیل درگیری های منظم، خیانت و عدم ارتباط را تجربه می کنند که آنها را در معرض خطر قرار می دهد ولی وقتی تضادها حل می شوند، الگوهای جدید فکری-رفتاری می توانند جای آنها را بگیرند. سپس همسران می توانند به این درک برسند که غلبه بر تعارض مستلزم تلاش و پیگیری آگاهانه و علمی است. برخی از قوانین راهگشا از نظر مشاور خانواده زن و شوهر برای بحث در مورد مسائل و داشتن شانس بیشتری برای حل و فصل موفقیت آمیز درگیری ها:

 • آرام صحبت کنید و دوستانه رفتار کنید
 • تهدید به طلاق یا جدایی نکنید
 • هرگز به خشونت متوسل نشوید
 • از زبان مناسب استفاده کنید
 • به جای بحث و جدل به دنبال درک متقابل باشید
 • در موضوع بمانید و فقط در مورد مشکل فعلی صحبت کنید
 • در صورت نیاز راه حل ها را دوباره ارزیابی و تجدید نظر کنید

مشاور خانواده زن و شوهر با دکتر سیدی ارژنگ روانشناس خانواده