مرکز مشاوره دکترسلام {کلینیک رواشناسی دکترسلام}

مرکز مشاوره دکترسلام

اولین کلینیک 24ساعته در ایران

کلینیک روانشناسی دکتر سلام (مرکز مشاوره دکترسلام)
سرعت و سهولت

فرآیند نوبت دهی در اسرع وقت صورت میگیرد و حداکثر طی 10دقیقه به تراپیست مجرب در حیطه درخواستی وصل میشوید.

تعرفه های مصوب

کلیه خدمات با تعرفه کمتر از تعرفه مصوب 1403 انجام میشود. همچنین تمامی مشاورین بیش از 10سال تجربه کاری دارند.

سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

نشانه ها و علائم اختلال شخصیت نمایشی چیست؟

بررسی 14 مورد از نشانه ها و علائم اختلال شخصیت نمایشی

فهرست مطالب

افرادی که با علائم اختلال شخصیت نمایشی دست و پنجه نرم می‌کنند، الگوهای نامناسب رفتاری و ارتباطی دارند و ممکن است تجربه‌هایی از جلب توجه بیش از حد، احساس نیاز به تأیید، و رفتارهایی که به ظاهر برای برقراری ارتباط با دیگران بیش از حد اغراق‌آمیز هستند را داشته باشند.

در این مطلب، به بررسی نشانه های اختلال شخصیت نمایشی می‌پردازیم. از طریق شناخت و درک علائم این اختلال، می‌توان بهتر درک کرد که چگونه این اختلال زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و چه راهکارهایی برای مدیریت آن وجود دارد.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: راه های درمان اختلال شخصیت نمایشی

اگر به دنبال مشاوره و درمان علائم اختلال شخصیت نمایشی هستید، میتوانید در هر ساعت از شبانه روز با شماره 09212014880 تماس بگیرید

1. تمایل به جلب توجه

تمایل بیش از حد به جلب توجه می‌تواند یکی از علائم اختلال شخصیت نمایشی باشد. اختلال شخصیت نمایشی، که در اصطلاح پزشکی به آن Histrionic Personality Disorder (HPD) گفته می‌شود، یکی از انواع اختلالات شخصیتی است که در آن فرد تمایل شدیدی به بودن در مرکز توجه دارد، رفتارهایی دراماتیک، غیرمعمول و احساسی بروز می‌دهد و برای برقراری ارتباط با دیگران از توانایی‌های جذابیت جنسی و جلب توجه استفاده می‌کند.

افراد مبتلا به علائم شخصیت هیجانی نمایشی، معمولاً تمایل دارند تا احساسات خود را بیش از حد بیان کنند و رفتارهایی نمایشی داشته باشند. آن‌ها ممکن است در تلاش برای جلب توجه، به راحتی تحت تأثیر دیگران قرار گیرند و روابطی سطحی را تجربه کنند. این افراد اغلب به دلیل نیاز شدید به تأیید و توجه از سوی دیگران، در برقراری روابط سالم و پایدار دچار مشکل می‌شوند.

اگر به دنبال مشاوره و درمان علائم اختلال شخصیت نمایشی هستید، میتوانید در هر ساعت از شبانه روز با شماره 09212014880 تماس بگیرید و از خدمات مشاوره، روانکاوی و روان درمانی (حضوری، تلفنی، آنلاین) مرکز مشاوره دکترسلام استفاده کنید.

2. نیاز شدید به تایید و تحسین

اختلال شخصیت نمایشی، یک اختلال روانی است که در آن افراد دچار الگوها و رفتارهایی می‌شوند که باعث مشکلات در زندگی روزمره‌شان می‌شود. یکی از این الگوها نیاز به تحسین است که به معنای نیاز شدید به تائید و تحسین است.

نیاز به تایید و تحسین می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر روی رفتار و تصمیم‌گیری‌های فرد مبتلا داشته باشد. برای مثال، ممکن است فرد رفتارهای غلطی از خود نشان دهد یا در تلاش برای جلب توجه دیگران، از معیارها و ارزش‌های شخصی خود عدول کند و برای خود مشکلاتی را ایجاد کند.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: ارتباط با دکتر روانشناس آنلاین

3. نمایش رفتارهای غیرمعمول

نمایش رفتارهای غیرمعمول در این زمینه معمولاً شامل اغراق در احساسات، نیاز شدید به تایید شدن، و تلاش برای بودن در مرکز توجه است. این افراد می‌توانند در تلاش برای جلب توجه، رفتارهایی از خود نشان دهند که ممکن است دیگران را شوکه کند یا نامتعارف به نظر برسد. آنها ممکن است از طریق لباس پوشیدن به شیوه‌های بسیار جلف و غیرعادی، برقراری روابط بین فردی به شکل بیش از حد صمیمانه و نزدیک، یا به کار بردن زبان بدن و گفتاری که بیش از حد نمایشی و اغراق‌آمیز است، توجه دیگران را به خود جلب کنند.

این نوع رفتارها می‌توانند در محیط‌های مختلفی مانند محل کار، گردهمایی‌های اجتماعی، و حتی در فضای آنلاین نمود پیدا کنند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی ممکن است برای به دست آوردن تایید و توجه دیگران، به رفتارهای ناپسند متوسل شوند.

تشخیص نشانه های اختلال شخصیت نمایشی در مرکز مشاوره دکترسلام

4. عدم پایبندی به روابط

افرادی که با نشانه های شخصیت نمایشی، دست و پنجه نرم می‌کنند ممکن است در ایجاد یا حفظ روابط متعهدانه و طولانی‌مدت دچار چالش باشند. آن‌ها ممکن است به دلیل تمایل به جلب توجه و نیاز شدید به تأیید، همواره در جستجوی تعاملات جدید و هیجان‌انگیز باشند، و این موضوع می‌تواند به روابط موجود آسیب برساند. همچنین احساسات در افراد مبتلا به این اختلال گاهی اوقات سطحی تلقی می‌شود، که می‌تواند به عدم توانایی در عمیق‌تر کردن روابط منجر شود.

5. اضطراب در مواقع عدم توجه

اضطراب در مواقع عدم توجه می‌تواند یکی از علائم و نشانه های اختلال شخصیت نمایشی باشد. افراد مبتلا به این اختلال ممکن است تمایل داشته باشند که مرکز توجه باشند و ممکن است هنگامی که این توجه از آن‌ها دور می‌شود، احساس ناامیدی و اضطراب کنند. این نیاز برای توجه می‌تواند به رفتارهایی منجر شود که به نظر بیش از حد یا غیرمعمول بیاید.

اضطراب ناشی از عدم توجه در این افراد می‌تواند به صورت‌های مختلفی بروز پیدا کند، از جمله نگرانی مداوم برای اینکه دیگران آن‌ها را نادیده بگیرند یا فراموش کنند. این ممکن است در موقعیت‌های اجتماعی که در آنها فرد احساس می‌کند که کمتر مورد توجه قرار گرفته، بسیار آشکار شود.

6. آشفتگی هویت

افراد مبتلا به این علائم شخصیت نمایشی ممکن است در شناخت و بیان هویت ثابتی دچار مشکل شوند. آن‌ها ممکن است به شدت به تأییدات و توجه دیگران وابسته باشند و هویت خود را بر اساس بازخوردها و واکنش‌هایی که از محیط خود دریافت می‌کنند تعریف کنند. این امر می‌تواند منجر به تغییرات مکرر در خود بیانگری، علایق و حتی ارزش‌ها شود.

برای بررسی بیشتر، توجه به دو موضوع می‌تواند مفید باشد:

  • تعریف هویت در اختلال شخصیت نمایشی: هویت فردی عبارت است از تجمیعی از ویژگی‌ها، باورها، و ارزش‌هایی که یک فرد را تعریف می‌کنند. در اختلال شخصیت نمایشی، فرد ممکن است در تعریف یک هویت ثابت و پایدار ناتوان باشد.
  • روابط و آشفتگی هویت: روابط‌های میان‌فردی افراد مبتلا به این اختلال می‌تواند با فراز و نشیب‌های زیادی همراه باشد، زیرا آن‌ها ممکن است در جستجوی تأیید مداوم باشند و بر اساس واکنش‌های دیگران به رفتارشان تغییر موضع دهند.

اگر از نشانه ها و علائم شخصیت نمایشی رنج میبرید از خدمات مرکز مشاوره دکترسلام برای درمان استفاده کنید

7. تمایل به دروغگویی

تمایل به دروغگویی می‌تواند به عنوان یکی از نشانه‌های شخصیت هیجانی نمایشی در نظر گرفته شود. در این اختلال، فرد ممکن است به طور مکرر دروغ بگوید یا اطلاعات را تحریف کند. او ممکن است دروغگویی را به عنوان یک ابزار برای دستیابی به هدف‌های خود، جلب توجه یا فرار از مسئولیت استفاده کند. این دروغگویی ممکن است در مواجهه با واقعیت‌های ناخوشایند یا به منظور حفظ تصویر خود نسبت به دیگران رخ دهد.

این رفتار دروغگویی ممکن است باعث شود فرد از اعتماد دیگران به او بهره‌برداری کند و روابط او با دیگران به خطر بیفتد. همچنین، این عملکرد دروغگویی ممکن است به طور وسیع در زندگی فرد تکرار شود و به مشکلات اجتماعی، شغلی و خانوادگی منجر شود.

8. حساسیت به انتقاد

حساسیت شدید به انتقاد یکی از نشانه ها و علائم اختلال شخصیت نمایشی است. این اختلال که در دسته‌بندی‌های روان‌شناختی با عنوان “هیستریونیک” نیز شناخته می‌شود، مشخصه‌هایی چون رفتارهای جلب توجه، نیاز شدید به تأیید، و احساساتی که بیش از حد متغیر و سطحی به نظر می‌رسند را شامل می‌شود.

افرادی که با این اختلال شخصیت دست و پنجه نرم می‌کنند، ممکن است در برابر انتقادات بسیار حساس باشند و به شدت به آن‌ها واکنش نشان دهند. آن‌ها ممکن است انتقاد را به صورت شخصی درک کنند و حتی اگر انتقاد به شکل سازنده عنوان شود، با دفاعیت بالایی به آن پاسخ دهند. این واکنش‌های حساس می‌توانند منجر به اختلال در روابط اجتماعی و کاری فرد شوند و حتی ممکن است باعث عدم پیشرفت و یا از دست دادن فرصت‌های شغلی و شخصی شوند.

9. اهمیت زیاد به ظاهر و پوشش

برخی از افراد مبتلا به علائم اختلال شخصیت نمایشی، با اهمیت دادن به ظاهر و پوشش، سعی می‌کنند تا هویت مشخصی برای خود ایجاد کنند. افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، ممکن است تمایل شدیدی به این داشته باشند که در مرکز توجه باشند و ممکن است در انتخاب پوشش و ظاهر خود زمان و انرژی زیادی صرف کنند تا به این هدف برسند. آنها ممکن است تمایل داشته باشند تا با استفاده از لباس‌ها و آرایش‌هایی که جلب توجه می‌کند، نیاز خود به توجه و تایید را برآورده سازند و خود را از دیگران متمایز سازند.

10. عدم کنترل هیجانات

عدم کنترل هیجانات می‌تواند در افراد مختلفی مشاهده شود، اما زمانی که این ویژگی به طور مکرر و در سطوح شدیدتری ظاهر می‌شود، ممکن است از نشانه های اختلال شخصیت نمایشی باشد. افرادی که با این اختلال دست و پنجه نرم می‌کنند، ممکن است تمایل زیادی به جلب توجه داشته باشند و در بیان احساسات خود زیاده‌روی کنند. آن‌ها ممکن است به راحتی تحت تأثیر احساسات لحظه‌ای قرار گیرند و در کنترل واکنش‌های عاطفی خود مشکل داشته باشند. این موضوع می‌تواند منجر به عدم کنترل هیجانات شود.

11. تمایل به خرید بی رویه

یکی از علائم شخصیت نمایشی، تمایل به خرید بی رویه است که می‌تواند برخی از خصیصه‌های اصلی این اختلال را نشان دهد. اما لازم به ذکر است که تمامی افرادی که تمایل به خرید بی رویه دارند، به طور لزومی از اختلال شخصیت نمایشی رنج نمی‌برند.

تمایل به خرید بی رویه به معنای خرید در طیف گسترده‌ای از موارد، بدون در نظر گرفتن معیارهای مهم مانند نیازها، بودجه و منافع طولانی مدت است. این رفتار ممکن است باعث ایجاد مشکلات مالی، افزایش بدهی و کاهش کیفیت زندگی فرد شود.

علت دقیق تمایل به خرید بی رویه در افراد با علائم شخصیت هیجانی نمایشی هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. اما برخی از عوامل ممکن شامل نیاز به توجه و تأیید اجتماعی، تنشهای روانی، ناتوانی در مدیریت احساسات و مشکلات خودشناسی می‌باشند.

12. فعالیت زیاد در فضای مجازی

فعالیت زیاد در فضای مجازی می‌تواند نشانه‌ای از برخی از ویژگی‌های شخصیتی مرتبط با اختلال شخصیت نمایشی باشد. برخی از این ویژگی‌ها ممکن است شامل عدم توانایی در برقراری و نگهداری روابط عمیق، نیاز به تأیید و توجه مداوم دیگران، نداشتن هویت و خودشناسی مستحکم، افزایش نیاز به تعاملات مجازی در مقایسه با تعاملات حقیقی و استفاده بیش از حد از فضای مجازی برای فرار از مسئولیت‌ها و واقعیت‌های زندگی می‌باشد.

13. انتخاب شریک عاطفی به علت مسائل ظاهری نه اخلاقی

در این حالت، شخص ممکن است ارزشمندی‌های اساسی مانند شخصیت و اخلاق را در انتخاب شریک عاطفی نادیده بگیرد و به جای آن، به نمای ظاهری شخص توجه کند. مثلاً شخصیتی که به دنبال شریکی با ظاهر خاص و جذاب است، ممکن است به مسائل اخلاقی و ارزشمندی‌های دیگر کمتر توجه کند.

به عنوان مثال، فردی که دچار علائم اختلال شخصیت نمایشی است، ممکن است به شدت به ظاهر جسمانی شخصیت مقابل توجه کند ولی نادیده بگیرد که آیا این شخص به او احترام می‌گذارد یا دارای ارزشمندی‌های مشترکی است یا نه.

14. مشکلات مالی

مشکلات مالی می‌توانند به عنوان یکی از مشکلات ثانویه اختلال شخصیت نمایشی مطرح باشند. افرادی که با نشانه ها و علائم اختلال شخصیت نمایشی مواجه هستند، ممکن است تمایل به خرج کردن پول برای لباس‌ها، زیورآلات، یا سایر اقلامی که ظاهر آن‌ها را بهبود ببخشد و باعث جلب توجه دیگران شود، داشته باشند. این رفتارها ممکن است منجر به بدهی‌های مالی و مشکلات مالی بلندمدت شود.

به علاوه، تمایل به جلب توجه می‌تواند در زمینه‌های مالی نیز تأثیر بگذارد. برای مثال، فرد ممکن است در تلاش برای نشان دادن موقعیت اجتماعی بالاتر یا برای ایجاد تصویری از خود به عنوان فردی موفق، به خرج‌هایی بپردازد که فراتر از توانایی‌های مالی‌اش است.

Signs and Symptoms of Histrionic Personality Disorder

error: شما قادر به کپی مطالب این سایت نیستید
پیمایش به بالا