مرکز مشاوره دکترسلام {کلینیک رواشناسی دکترسلام}

مرکز مشاوره دکترسلام

اولین کلینیک 24ساعته در ایران

کلینیک روانشناسی دکتر سلام (مرکز مشاوره دکترسلام)
سرعت و سهولت

فرآیند نوبت دهی در اسرع وقت صورت میگیرد و حداکثر طی 10دقیقه به تراپیست مجرب در حیطه درخواستی وصل میشوید.

تعرفه های مصوب

کلیه خدمات با تعرفه کمتر از تعرفه مصوب 1403 انجام میشود. همچنین تمامی مشاورین بیش از 10سال تجربه کاری دارند.

سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

نشانه ها و علائم شخصیت اسکیزوئید چیست؟

بررسی 14 نشانه ها و علائم شخصیت اسکیزوئید

فهرست مطالب

در دنیای پیچیده و چندوجهی روان‌شناسی، اختلالات شخصیتی به‌عنوان موضوعاتی چالش‌برانگیز و در عین حال جذاب شناخته می‌شوند.

در این مطلب، قصد داریم با نگاهی دقیق و بررسی اجمالی، به علائم شخصیت اسکیزوئید تا خوانندگان به درک درستی از این اختلال و چگونگی تأثیر آن بر زندگی روزمره برسند. از عدم تمایل به برقراری روابط اجتماعی گرفته تا تمایل به تنهایی و انزوا، هر یک از این علائم اختلال اسکیزوئید می‌توانند دلایل و پیامدهای متفاوتی داشته باشند که شایسته توجه و بررسی دقیق‌تری هستند.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: راه های درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید

تشخیص علائم شخصیت اسکیزوئید در مرکز مشاوره دکترسلام

1. هالوسیناسیون ها

هالوسیناسیون‌ها در واقع تجربه‌های واقعیت‌پردازی شده‌ای هستند که ممکن است در ذهن فرد اسکیزوئیدی ایجاد ‌شوند. علائم شخصیت اسکیزوئید میتواند شامل هالوسیناسیون‌ها، تفکر و سخنان غیرمتعارف، اندیشه‌های پراکنده و ناشی از فهم نامناسب و احساسات غیرمنطقی باشد.

هالوسیناسیون‌ها می‌توانند به صورت بینایی (مشاهده چیزهایی که در واقع وجود ندارند)، شنوایی (شنیدن صداها و گفتگوهایی که واقعی نیستند)، بویایی (حس کردن بوهای ناموجود)، لمسی (تجربه لمس اشیا یا حس بدنی بی‌دلیل) و حسی (تجربه حس بی‌دلیل، مانند درد یا سوزش) رخ دهند.

علت اصلی هالوسیناسیون‌ها هنوز مشخص نیست، اما تئوری‌های مختلفی وجود دارند. یکی از تئوری‌ها، نقص در عملکرد مغزی است که باعث می‌شود اطلاعات ورودی را به درستی پردازش نکند و به تجربه‌های نامناسب و خارج از واقعیت منتج می‌شود. تئوری دیگر، افزایش سطح دوپامین (یک ماده شیمیایی در مغز) است که باعث ایجاد هالوسیناسیون‌ها می‌شود.

2. عدم تمایل به روابط نزدیک

گاهی اوقات، عدم تمایل به روابط نزدیک میتواند به عنوان یکی از علائم اختلال اسکیزوئید در نظر گرفته می‌شود. افراد مبتلا به علائم اسکیزوئید، معمولاً دچار ناتوانی در برقراری و حفظ روابط نزدیک و ارتباطات اجتماعی عمیق می‌شوند.

عدم تمایل به روابط نزدیک می‌تواند به دلیل چندین عامل رخ دهد. افراد مبتلا به شخصیت اسکیزوئید ممکن است احساس ناامنی نسبت به روابط اجتماعی و نزدیکی با دیگران داشته باشند. آن‌ها ممکن است به دلایلی مانند ترس از رد شدن، عدم اعتماد به دیگران یا ترس از نقض حریم خصوصی خود، از روابط نزدیک دوری کنند.

عدم تمایل به روابط نزدیک همچنین ممکن است به دلیل مشکلات در تفکر اجتماعی و برقراری ارتباط با دیگران درک شود. افراد مبتلا به شخصیت اسکیزوئید ممکن است دچار مشکلات در تشخیص و تفسیر عواطف و نیازهای اجتماعی دیگران شوند، که این موضوع می‌تواند باعث کاهش تمایل آن‌ها به برقراری روابط نزدیک شود.

مهم است بدانید که عدم تمایل به روابط نزدیک تنها یکی از علائم احتمالی شخصیت اسکیزوئید است و تشخیص نهایی برای این اختلال‌ها توسط یک حرفه‌ای مانند روان‌پزشک یا روانشناس قابل انجام است.

اگر به دنبال مشاوره و درمان علائم شخصیت اسکیزوئید هستید میتوانید در هر ساعت از شبانه روز با شماره 09212014880 تماس بگیرید و از خدمات مشاوره، روانکاوی و روان درمانی (حضوری، تلفنی، آنلاین) مرکز مشاوره دکترسلام استفاده کنید.

اگر به دنبال مشاوره و درمان نشانه های اختلال شخصیت اسکیزوئید هستید میتوانید در هر ساعت از شبانه روز با شماره 09212014880 تماس بگیرید

3. انزوا و گوشه گیری اجتماعی

انزوا و گوشه گیری اجتماعی در واقع علائمی هستند که در برخی از افراد با شخصیت اسکیزوئید دیده می‌شوند. شخصیت اسکیزوئید یک اختلال روانی است که به صورت مزمن و طولانی مدت بر روی تفکرات، احساسات و رفتار فرد تأثیر می‌گذارد.

در صورتی که شخصیت اسکیزوئید دچار انزوا شود، او به طور مداوم به فکرها و دنیای داخلی خود مشغول می‌شود و از ارتباط با دیگران دوری می‌کند. عامل اصلی این انزوا می‌تواند ترس از رفض و نقد دیگران، اضطراب اجتماعی و عدم اعتماد به نفس باشد. به عبارت دیگر، فرد با شخصیت اسکیزوئید ممکن است فکر کند که دیگران در حال بررسی و انتقاد از او هستند و از این رو از ارتباط با آن‌ها خودداری کند.

علاوه بر انزوا، گوشه گیری اجتماعی نیز یکی از علائم اختلال اسکیزوئید است. در این حالت، فرد از شرکت در فعالیت‌های گروهی و اجتماعی خودداری می‌کند و به تنهایی در گوشه‌ای از مکان حضور می‌یابد. این ممکن است به دلیل عدم توانایی در برقراری روابط معنادار با دیگران، ترس از نقد و رفض و یا احساس ناامنی اجتماعی باشد.

4. بی تفاوتی نسبت به تحسین یا انتقاد

گاهی اوقات، بی تفاوتی نسبت به تحسین یا انتقاد یکی از علائم بیماری اسکیزوئید است. اسکیزوئید یک اختلال روانی است که بر اساس DSM-5 (راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی) قابل شناسایی است. این اختلال معمولاً با علائمی همچون همواره تفکرات نامنظم، انزوا، کاهش توانایی برقراری ارتباط اجتماعی و احساس عمومی غریزی به همراه است.

بی تفاوتی نسبت به تحسین یا انتقاد معمولاً به معنای کمترین پاسخ یا عدم توجه به تحسین یا انتقادهای دیگران است. افرادی که با این ویژگی مواجه هستند، ممکن است به نظر برسند که احساسات و نظرات دیگران را نادیده می‌گیرند یا به آن‌ها بی‌توجه هستند.

بی تفاوتی نسبت به تحسین می‌تواند نشانگر این باشد که فرد مورد نظر به تحسین و تقدیر دیگران نیاز کمی دارد و اغلب توجهی به نظرات و انتقادات مثبت دیگران نمی‌کند. از طرف دیگر، بی تفاوتی نسبت به انتقاد نشانگر عدم توجه به نقدها و انتقادات منفی دیگران است. این شخص ممکن است کمتر به انتقادها و راهنمایی‌ها توجه کند و نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت باشد.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: مشاوره روانشناسی تلفنی 24ساعته

روانکاوی و روان درمانی علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید

5. کمبود احساسات

شخصیت اسکیزوئید یک اختلال روانی است که با تغییر در تفکر، احساس و رفتار فرد همراه است. برخی اوقات، کمبود احساسات به عنوان یکی از علائم اسکیزوئید، به معنای تجربه کمتر یا نبود احساسات طبیعی است. افراد مبتلا به شخصیت اسکیزوئید ممکن است دچار بی‌احساسی، بی‌عاطفگی و کاهش توانایی در بیان و تجربه احساسات مختلف شوند.

این کمبود احساسات می‌تواند در برخی از راه‌ها تأثیر بگذارد. برای مثال، فرد ممکن است نتواند به درستی و صحیحی عاطفه نشان دهد و احساس همدردی و همدردی را تجربه نکند. همچنین، ممکن است سختی در تشخیص و درک احساسات دیگران وجود داشته باشد و در نتیجه دچار مشکلات در برقراری و ادامه روابط اجتماعی شود.

6. تجربه اندک لذت

گاهی مواقع، یکی از نشانه های اسکیزوئید، “تجربه اندک لذت” است. تجربه اندک لذت به معنای کاهش قابل توجه در لذت بردن از فعالیت‌ها و تجربه‌های روزمره است. افراد مبتلا به این عارضه ممکن است به ندرت یا به طور کامل احساس لذت نکنند و در نتیجه برایشان دشوار است تحرک و علاقه‌مندی به فعالیت‌های روزمره را تجربه کنند. این مسئله می‌تواند تاثیر منفی بر زندگی روزانه فرد داشته باشد و باعث ایجاد مشکلات اجتماعی و شغلی شود.

7. عدم تمایل به فعالیت جنسی

اگرچه عدم تمایل به فعالیت جنسی به تنهایی نمی‌تواند برای تشخیص شخصیت اسکیزوئید کافی باشد، اما به عنوان یکی از علائم ممکن آن مورد توجه قرار می‌گیرد. شخصیت اسکیزوئید ممکن است باعث تحلیل و عزلت از روابط اجتماعی شود و در نتیجه فعالیت جنسی نیز کاهش یابد.

در برخی موارد، عدم تمایل به فعالیت جنسی ممکن است به دلیل عوامل دیگری مانند اضطراب، افسردگی، داروهای مصرفی یا مشکلات جسمانی رخ دهد. برای تشخیص دقیق و درمان این مسئله، مهم است که با یک روانشناس یا روانپزشک مشورت کنید.

8. تخیلات یا انزوای ذهنی

تخیلات یا انزوای ذهنی، ممکن است به عنوان یکی از علائم شخصیت اسکیزوئید شناخته شود. شخصیت اسکیزوئید یکی از اختلالات روانی است که به طور کلی تأثیری بر تفکر، احساسات و رفتار فرد دارد. این اختلال با وجود سطح ضعیف تمایلات اجتماعی و تمایلات درونی قوی به تنهایی و انزوا مشخص می‌شود.

تخیلات یا انزوای ذهنی در شخصیت اسکیزوئید به معنی داشتن تمایل قوی به فرار از واقعیت است. افراد مبتلا به این اختلال ممکن است همیشه در دنیای خود زندگی کنند و به ندرت به زندگی اجتماعی واقعی شرکت کنند. آن‌ها ممکن است واقعیت را به طور کامل نادیده بگیرند و در دنیای خیالی و تخیلی خود غرق شوند.

این تخیلات می‌توانند شامل داشتن دوستان خیالی، حرف زدن با آن‌ها، تصور وجود اشیا و رویدادهای غیر واقعی و حتی شنیدن صداها و دیدن تصاویری که در واقعیت وجود ندارند باشد. برخی افراد ممکن است به این تخیلات به عنوان یک نوع فرار از واقعیت و مشکلات زندگی نگاه کنند.

تخیلات یا انزوای ذهنی ممکن است با سایر علائم شخصیت اسکیزوئید همراه باشد، از جمله اندیشه‌های پراکنده، کاهش توانایی تمرکز، کاهش شدت احساسات، نارسایی در تعامل اجتماعی و تمایل به تنهایی.

9. بی توجهی به قواعد و انتظارات اجتماعی

شخصیت اسکیزوئید یکی از اختلالات شخصیتی است که با الگوها و رفتارهای غیرعادی و نامتعارف همراه است. گاهی اوقات، بی توجهی به قواعد و انتظارات اجتماعی، میتواند به عنوان یکی از علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید شناخته شود.

بی توجهی به قواعد و انتظارات اجتماعی به معنای نادیده گرفتن و نپذیرفتن رفتارها، قوانین و اصولی است که توسط جامعه برای تنظیم روابط اجتماعی و ارتباطات بین افراد تعیین شده‌اند. افرادی که با این علائم روبرو هستند، ممکن است نتوانند درک کنند که چه نوع رفتاری در یک موقعیت خاص مناسب است یا قوانین و مقررات اجتماعی را رعایت کنند.

بی توجهی به قواعد و انتظارات اجتماعی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • نادیده گرفتن قوانین رفتاری معمول و انتظارات اجتماعی مانند رفتارهای حرفه‌ای، اخلاقی یا اجتماعی.
  • نادیده گرفتن برخی قوانین حقوقی مانند تعهدات قراردادی یا تعهدات قانونی.
  • نپذیرفتن و عدم تطبیق با فرهنگ و ارزش‌های اجتماعی موجود.
  • رفتارهای غیرمنطقی و نامتعارف در موقعیت‌های اجتماعی.

با این حال، برخی از افراد ممکن است به طور ناخواسته و بدون اینکه از وجود قواعد و انتظارات اجتماعی آگاهی داشته باشند، به این نوع رفتارها دست پیدا کنند. بنابراین، تشخیص درست و تفصیلی نیاز به ارزیابی توسط یک حرفه‌ای متخصص دارد.

10. عاطفه سرد و بی روح

اختلال شخصیت اسکیزوئید یکی از اختلالات روانی است که با اضطراب شدید، تفکرات غیرعادی، رفتارهای عجیب و غریب و تغییرات در عاطفه همراه است. عاطفه سرد و بی روح نیز می‌تواند به عنوان یکی از نشانه ها و علائم اسکیزوئید در نظر گرفته شود.

عاطفه سرد و بی روح به معنای کاهش یا نبود عاطفه در بیماران اسکیزوئید است. این افراد ممکن است توانایی بیان عاطفه را نداشته یا عاطفه آن‌ها در مواقعی که انتظار می‌رود به اظهار نظر یا واکنش نشان دهند، محدود شده باشد. آن‌ها ممکن است به نظر بی‌احساس، بی‌عاطفه و بی‌تفاوت بیایند.

11. اختلال در حافظه و تمرکز

اختلال در حافظه و تمرکز نیز می‌تواند به عنوان یکی از علائم شخصیت اسکیزوئید در نظر گرفته شود. افراد مبتلا به علائم بیماری اسکیزوئید، ممکن است مشکلاتی در حافظه کوتاه مدت و بلند مدت و همچنین در تمرکز و توجه داشته باشند.

در افرادی که شخصیت اسکیزوئید دارند، ممکن است حافظه کوتاه مدت ضعیف باشد. آن‌ها ممکن است دشواری در به یاد آوردن جزئیات، نام‌ها، تاریخ‌ها و موارد مشابه داشته باشند. همچنین، حافظه بلند مدت نیز ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد و افراد مبتلا به این اختلال می‌توانند دشواری در به یاد آوردن و حفظ اطلاعات طولانی‌مدت داشته باشند.

همچنین، اختلال در تمرکز و توجه نیز، یکی دیگر از علائم اسکیزوئید است. افراد مبتلا به این اختلال ممکن است به سختی توانایی تمرکز و توجه به وظایف یا فعالیت‌های روزمره را داشته باشند. آن‌ها ممکن است دشواری در انجام کارهای پیچیده، حل مسائل، یا تمرکز بر موضوعاتی که نیاز به توجه طولانی‌مدت دارند، داشته باشند.

12. همزمانی احساسات متضاد

گاهی مواقع، احساسات متضاد به عنوان یکی از علائم شخصیت اسکیزوئید مورد بررسی قرار می‌گیرد. شخصیت اسکیزوئید یک اختلال روانی است که به طور کلی با تغییرات در اندیشه، ادراک، هیجانات و رفتارهای فرد مرتبط است. همزمانی احساسات متضاد به معنای تجربه احساسات متناقض در یک زمان است. به عبارت دیگر، فرد ممکن است همزمان احساس خوشحالی و ناراحتی، اطمینان و شک، یا هر دو حالت متضاد دیگر را تجربه کند.

این اختلال معمولاً با عدم توانایی در گرفتن تصمیمات، سختی در ارتباطات اجتماعی، و وجود اندیشه‌ها و باورهای غیرعادی همراه است. همچنین، افراد مبتلا به شخصیت اسکیزوئید ممکن است دچار تغییرات سریع در حالت هیجانی خود شوند و احساسات متضاد را تجربه کنند.

13. صحبت و گفتار پراکنده

اسکیزوئید یک اختلال شخصیتی است که با الگوها و رفتارهای نامناسب و ناجور تعریف می‌شود. گاهی مواقع یکی از علائم اسکیزوئید، صحبت و گفتار پراکنده است. افراد مبتلا به این اختلال ممکن است در گفتارشان پراکندگی، ناقص بودن ارتباطات و آشفتگی داشته باشند.

صحبت و گفتار پراکنده می‌تواند به معنای تغییرات ناگهانی در موضوع مکالمه، پرش از یک موضوع به موضوع دیگر، استفاده از جملات بی‌ارتباط و بی‌معنی، و یا حتی قطع و وصل کردن جملات با هم باشد. این افراد ممکن است دشواری در حفظ ترتیب منطقی در گفتارهایشان داشته باشند و موضوعات را به طور ناگهانی تغییر دهند.

14. انحرافات رفتاری

گاهی اوقات، انحرافات رفتاری به عنوان یکی از نشانه های شخصیت اسکیزوئید مطرح می‌شود. این انحرافات می‌توانند شامل الگوهای رفتاری عجیب، نامتعادل و نامتقارن باشند که با عادات و رفتارهای معمول در جامعه تفاوت دارند.

انحرافات رفتاری در شخصیت اسکیزوئید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • الگوهای رفتاری عجیب و غیرمعمول: شخصیت‌های اسکیزوئید ممکن است رفتارهای غیرمعمول نشان دهند که با عادات و رفتارهای اکثریت جامعه مغایرت دارند. به عنوان مثال، آنها ممکن است به طور عمومی احساس ناراحتی یا ترس در مواجهه با افراد دیگر نمایش دهند و به طور غیرمنتظره صحبت کنند.
  • تفکر و سبک اندیشیدن غیرمعمول: شخصیت‌های اسکیزوئید ممکن است در تفکر و سبک اندیشیدن خود نمونه‌های غیرمعمولی داشته باشند. آنها ممکن است تمایل داشته باشند به افکار پراکنده و پریشان کننده، اعتقادهای غیرمنطقی یا باورهای خاصی داشته باشند.
  • مشکلات در برقراری ارتباطات: شخصیت‌های اسکیزوئید ممکن است دچار مشکلاتی در برقراری ارتباطات با دیگران شوند. آنها ممکن است دشواری در فهمیدن و تفسیر صحیح احساسات و نیازهای دیگران داشته باشند و ممکن است در برقراری ارتباطات اجتماعی ناکام باشند.
  • کمبود احساس همبستگی اجتماعی: شخصیت‌های اسکیزوئید ممکن است کمبود احساس همبستگی اجتماعی داشته باشند و به طور کلی از فعالیت‌ها و روابط اجتماعی کمتر لذت ببرند. آنها ممکن است به تنهایی ترجیح دهند و اغلب از تعاملات گروهی یا رویدادهای اجتماعی اجتناب کنند.

Think You Might Have Schizoid Personality Disorder

error: شما قادر به کپی مطالب این سایت نیستید
پیمایش به بالا