مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکترسلام – سایت رسمی

عکس اول وبلاگ دکترسلام

(24ساعته + تعرفه مصوب) (حضوری، تلفنی، آنلاین) مشاوره خانواده؛ مشاوره زناشویی؛ مشاوره ازدواج؛ مشاوره فردی

تمامی مشکلات شما را در کوتاه ترین زمان ممکن توسط مشاوران مجرب و متخصص حل می‌شود

  • ارائه خدمات مشاوره حضوری / تلفنی یا آنلاین WhatsApp (از سراسر دنیا)
  • بدون نیاز به دریافت نوبت قبلی
  • فعالیت شبانه روزی و 24ساعته (حتی در روزهای تعطیل)
  • دارا بودن تیمی از بهترین روانشناسان تهران که همگی بیش از 10 سال تجربه کاری دارند 
  • امکان دریافت مشاوره فوری در هر ساعت از شبانه روز
  • اختصاص روانشناس متخصص در حیطه درخواستی
  • ارائه تعرفه های مصوب دولتی
سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

ارتباط سریع و 24ساعته
⇓ کافیست کلیک کنید ⇓
عکس دوم وبلاگ مرکز مشاوره دکتر سلام

نشانه های افسردگی

مشاوره روانشناسی نشانه های افسردگی

فهرست مطالب

غمگین بودن با افسرده بودن یکسان نیست. افسردگی گاهی اوقات اصطلاحی است که برای توصیف احساس ما پس از یک روز بد یا زمانی که در شرایط سختی قرار داریم استفاده می شود. اما داشتن یک اختلال افسردگی فقط به معنای غمگین بودن برای مدتی نیست.

پس نشانه های افسردگی چیست؟ آیا فکر می کنید افسرده هستید؟ چگونه بفهمیم غمگین هستیم یا اختلال افسردگی داریم؟ با این مطلب نشانه های اصلی افسردگی را میشناسید. فکر می کنید ممکن است افسرده باشید؟ گذراندن دوره ای از خلق و خوی پایین اغلب می تواند به اشتباه به عنوان یک نشانه افسردگی تعبیر شود. در ادامه این مطلب با اصلی ترین نشانه های افسردگی آشنا می شوید که میتواند به شما در تشخیص این بیماری کمک کند.

بررسی نشانه افسردگی

همچنین برای درمان این اختلال میتوانید با بهترین متخصص درمان افسردگی در تهران بصورت حضوری یا تلفنی صحبت کنید و مشاوره بگیرید.

یکی از نشانه های افسردگی، احساس ناامیدی است که شما را از انجام فعالیت هایی که قبلاً از آن لذت می بردید باز می دارد. همچنین یکی دیگر از نشانه های افسردگی، بروز علائم جسمانی مانند خستگی یا کمبود انرژی است.

بسیاری از افراد از افسردگی رنج می برند و واقعیت این است که این اختلال علامت های متفاوتی را از فردی به فرد دیگر نشان می دهد. به این ترتیب گاهی اوقات تشخیص آن دشوار است زیرا انواع مختلفی از افسردگی وجود دارد. اگر فکر می کنید ممکن است افسرده باشید، دریافت مشاوره افسردگی و دانستن رایج ترین نشانه های افسردگی می تواند به شما کمک کند:

درمان نشانه های افسردگی در مردان و زنان و جوانان و افراد میانسال

01 – غم و اندوه مداوم

از نشانه های افسردگی این است که بسیاری از افراد گاهی اوقات احساس غمگینی می کنند، اما زمانی که این احساس مداوم باشد و هرگز از بین نرود، می تواند نشانه بارز افسردگی باشد. گاهی اوقات غمگینی مداوم این تصور را ایجاد می کند که “بی حس” یا “بی جان” هستند.

02 – از دست دادن علاقه

افراد ممکن است در نهایت علاقه یا لذت را نسبت به چیزها یا فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردند از دست بدهند. کار، فعالیت های -اجتماعی یا حتی کارهای ساده خانه می تواند یک چالش واقعی و از نشانه های افسردگی شدید باشد.

03 – احساس گناه، ناامیدی یا بی ارزشی

افراد دارای نشانه های اصلی افسردگی ممکن است نسبت به اعمال یا رویدادهای گذشته احساس گناه کنند. همچنین این نشانه افسردگی اغلب با عزت نفس پایین و نفرت از خود همراه است. در واقع این احساسات می‌تواند باعث شود افراد احساس ناامیدی کنند.

04 – فقدان میل جنسی

از نشانه افسردگی شدید این است که میل جنسی می تواند کاهش یابد. اگر در یک رابطه هستید افسردگی می تواند به احساس بی ارزشی یا گناه شما بیفزاید. به خصوص اگر شریک یا همسرتان متوجه نشود که چرا شما دیگر چنین صمیمیتی را نمی خواهید. طبق تحقیقات مشکلات جنسی یکی از نشانه های رایج افسردگی است که دست کم گرفته شده است.

05 – کمبود انرژی، خستگی و احساس کسالت

نشانه افسردگی چیست؟ بیشتر افراد با علائم روحی و روانی افسردگی آشنا هستند. از جمله شایع ترین نشانه های افسردگی، کمبود انرژی و خستگی است. به حدی که افراد می توانند احساس خستگی کامل را تجربه کنند که با وجود خواب کافی از بین نمی رود.

06 – مشکل در تمرکز، به خاطر سپردن یا تصمیم گیری

از نشانه های افسردگی در مردان یا زنان این است که توانایی تمرکز نیز می تواند در هنگام بروز افسردگی تحت تأثیر قرار گیرد. ممکن است احساس کنید در مه روانی هستید یا توانایی های شناختی خود را از دست داده اید. این نشانه افسردگی حتی می‌تواند با محدود کردن فعالیت‌هایی که نیاز به تلاش ذهنی دارد، بر زندگی روزمره فرد تأثیر بگذارد.

07 – دپرس شدن در موقعیت های خاص

افسردگی موقعیتی در پاسخ به یک مشکل خارجی یا عامل استرس زا رخ می دهد. این نوع افسردگی که افسردگی واکنشی نیز نامیده می‌شود، اغلب با علائمی مشابه علائم افسردگی اساسی ظاهر می‌شود. اگرچه این افسردگی به طور رسمی یک بیماری قابل تشخیص نیست، اما اغلب واکنش‌های روان‌شناختی منفی را توصیف می‌کند که ممکن است افراد در مواجهه با شرایط سخت مختلف زندگی داشته باشند.

08 – مشکلات خواب

یکی دیگر از شایع ترین نشانه های افسردگی در جوانان یا افراد مسن، مشکل در خوابیدن است. در واقع یک اختلال افسردگی می تواند منجر به تغییر شدید در الگوهای خواب شود. به عنوان مثال، افراد ممکن است ازبیخوابی یا در به خواب رفتن مشکل داشته باشند. در برخی موارد این نشانه افسردگی می تواند خواب را مختل کند و باعث بیداری شبانه شود. برعکس، برخی از افراد افسرده ممکن است دچار پرخوابی شوند، یعنی زیاد بخوابند و به اندازه کافی استراحت نکنند.

09 – تغییر در اشتها یا وزن

از دیگر نشانه های افسردگی در دختر یا پسر این است که افسردگی همچنین می تواند منجر به تغییر در وزن و عادات غذایی ما شود. در این موارد افراد ممکن است اشتهای بیشتری داشته باشند یا تمایل خود را به خوردن از دست بدهند و این به معنای افزایش یا کاهش وزن ناخواسته است.

10 – بی قراری یا تحریک پذیری

رنج بردن از نشانه های افسردگی برای بدن و ذهن خسته کننده است. اختلال افسردگی می تواند باعث تحمل کم رفتار دیگران شود و فرد را عصبانی یا عصبانی کند. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است در نهایت به صورت غیرمنتظره به عزیزانشان حمله کنند و به خاطر انجام این کار احساس گناه کنند.

11 – افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی

وقتی فردی افسرده است، ممکن است فکر کند که دیگر نمی‌خواهد زندگی کند. این یکی از جدی ترین علائم افسردگی است که نیاز به کمک فوری دارد.

 

تمامی علائمی که ذکر شد میتواند از نشانه های افسردگی در زنان، مردان، جوانان، دختر و پسر باشد. اگر بیش از دو هفته هر یک از علائم افسردگی را در بالا مشاهده کردید، به احتمال زیاد به اختلال افسردگی مبتلا هستید. در این صورت به شما توصیه می کنیم برای درمان افسردگی با یک روانشناس حرفه ای مشورت کنید. امروزه افسردگی میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داده است، اما خوشبختانه درمان هایی وجود دارد که می تواند به شما در غلبه بر این اختلال کمک کند.

wikipedia