مرکز مشاوره دکترسلام {کلینیک رواشناسی دکترسلام}

کلینیک روانشناسی دکترسلام

اولین مرکز 24ساعته در ایران

کلینیک روانشناسی دکتر سلام (مرکز مشاوره دکترسلام)
مشاوره تلفنی
مشاوره آنلاین
مشاوره حضوری
سرعت و سهولت

فرآیند نوبت دهی در اسرع وقت صورت میگیرد و حداکثر طی 10دقیقه به تراپیست مجرب در حیطه درخواستی وصل میشوید.

تعرفه های مصوب

کلیه خدمات با تعرفه کمتر از تعرفه مصوب 1402 انجام میشود. همچنین تمامی مشاورین بیش از 10سال تجربه کاری دارند.

تایم کاری منعطف

شما در هر ساعت از شبانه روز و حتی در ایام تعطیل، میتوانید از خدمات مشاوره تلفنی، آنلاین و حضوری استفاده کنید.

سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

افسردگی در مردان

مرکز تخصصی درمان افسردگی مردان

فهرست مطالب

ما در کلینیک روانشناسی دکترسلام، معتقد هستیم که درمان افسردگی باید توسط یک روانشناس متخصص در درمان افسردگی صورت بپذیرد. چرا که روانشناسی حوزه های مخلتفی دارد و یک روانشناس نمیتواند در تمامی زمینه ها، مجرب باشد. به همین دلیل این اطمینان را به شما میدهیم که برای درمان افسردگی، بخ شما روانشناس متخصص درمان افسردگی را معرفی خواهیم کرد.

درمان افسردگی مردان اغلب مورد توجه قرار نمیگیرد. اگرچه این اختلال در زنان و مردان به یک شکل یعنی با تأثیر گذاشتن بر احساسات، افکار و رفتار افراد تأثیر می‌گذارد، اما واقعیت این است که مردان تمایل دارند این علائم را به شکلی متفاوت بیرونی کنند یا برای درمان آن اقدام نکنند. در واقع طبق آمار، افسردگی در زنان شایع‌تر است، اگرچه این می‌تواند به این دلیل باشد که مردان کمتر به افسردگی مبتلا می‌شوند ولی این موضوع هم حائز اهمیت است مردان کمتر افسردگی خود را بروز میدهند.

شما میتوانید بصورت 24ساعته، بدون نیاز به نوبت قبلی و به 3روش (حضوری، تلفنی، آنلاین) مشاوره روانشناسی افسردگی دریافت کنید. فقط کافیست با شماره 02125917355 تماس بگیرید.

درمان افسردگی در مردان

راه های درمان افسردگی در مردان، مختلف است. روانشناسان کلینیک دکترسلام به طور کلی در جلسات درمانی، از روان درمانی به ویژه رویکرد درمان شناختی-رفتاری برای درمان افسردگی در مردان【25 راهکار】 استفاده می کنند. در برخی موارد جدی تر، این درمان ممکن است با دارو ترکیب شود. علاوه بر مشاوره راه های درمان افسردگی در مردان، برخی از تغییرات سبک زندگی می تواند به مردان در مدیریت علائم افسردگی کمک کند.

اگر علائم افسردگی را در یکی از دوستان، شریک زندگی یا اعضای خانواده تشخیص دادید، ضروری است سعی کنید در مورد آن با آنها صحبت کنید و آنها را تشویق کنید که برای درمان افسردگی در مردان با روانشناس حرفه ای صحبت کنند. با فردی که افسرده است، مهم است که بسیار صبور باشید، زیرا گاهی اوقات ممکن است نسبت به شما عصبانی باشند. وقتی این اتفاق می افتد، باید همیشه سعی کنید بدون قضاوت در مورد این موضوعات بحث کنید. با درمان و حمایت مناسب، مرد مبتلا به افسردگی می تواند بر این اختلال غلبه کند.

مطالعه این مطلب توصیه میشود: راه نجات از افسردگی چیست؟

مشاوره درمان افسردگی در مردان

مراجعه به مشاور و روانشناس

یکی از مفیدترین راه حل ها برای درمان افسردگی در مردان، مراجعه به یک روانشناس برای روان درمانی است. انواع مختلفی از روان درمانی وجود دارد و هر درمانگر سبک منحصر به فرد خود را خواهد داشت. اگر با درمانگر خود راحت باشید، احتمال موفقیت شما در درمان بیشتر است. قبل از اینکه یکی را انتخاب کنید، با چندین مورد مشورت کنید تا بهترین مورد را پیدا کنید. سه مورد از مؤثرترین رویکردهای درمانی برای درمان افسردگی در مردان، ارائه شده است:

 • روان درمانی شناختی-رفتاری: شامل کار درمانگر و بیمار برای برجسته کردن مسائل و تغییر الگوهای افکار منفی است. ثابت شده است که این روش به اندازه داروهای ضد افسردگی موثر است و حتی از عود بیماری جلوگیری می کند.
 • رفتار درمانی: رفتارهای ناسالم یا مخرب را هدف قرار می دهد و مهارت های لازم برای سازگاری بهتر با موقعیت های استرس زا در آینده را آموزش می دهد
 • روان درمانی بین فردی: یک درمان اختلالات خلقی است که بر چگونگی تأثیر علائم افسردگی بر روابط بین فردی افراد تمرکز دارد. روان درمانی بین فردی در افسردگی خفیف تا متوسط مؤثرتر است.

بر افکار منفی غلبه کنید

برای درمان افسردگی در مردان، باید درک کنید که چقدر مهم است بر افکار منفی غلبه کنید. این یک جنبه حیاتی برای درمان افسردگی در مردان است. مردان مبتلا به افسردگی تمایل دارند اطلاعات را به اشتباه پردازش کنند. آنها تمایل دارند در همه چیز یک دیدگاه تحریف شده و منفی را انتخاب کنند، که آنها را حتی بیشتر به سمت افسردگی سوق می دهد.

دلایل افسردگی را بررسی کنید

بجز رویدادهای آسیب زا و شرایط زندگی، برخی از اشکال افسردگی ناشی از بیماری ها یا درمان های پزشکی برای بیماری های دیگر است. همچنین مشکلات تیروئید، عدم تعادل هورمونی و کمبود ویتامین یا مواد معدنی به ویژه در افرادی که رژیم غذایی محدود دارند نیز میتوانند از دلایل افسردگی باشند. گاهی نیز افسردگی می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد.

بیماری های همزمان با افسردگی اغلب با اختلالات اضطرابی (مانند اختلال استرس پس از سانحه، اختلال وسواس فکری، فوبیای اجتماعی و غیره)، سوء مصرف الکل و مواد مخدر، بیماری قلبی، حمله قلبی، سرطان، ایدز، دیابت و بیماری پارکینسون همراه است. این بیماری ها می توانند مقدم بر عواقب افسردگی باشند یا ناشی از آن باشند. به همین دلیل، یک قدم مهم در درمان افسردگی در مردان، بررسی دلایل افسردگی است.

درمان افسردگی شدید در مردان

اگر هنوز برای درمان افسردگی شدید در مردان اقدام نکرده اید، بسیار مهم است که شروع کنید و سعی نکنید به تنهایی از آن عبور کنید. چندین علامت رایج وجود دارد که می تواند با افسردگی شدید در مردان مرتبط باشد. اگر هر یک از علائم ذکر شده در زیر را به عنوان یکی از علائم افسردگی به مدت بیش از دوهفته تشخیص دادید، با یک روانشناس درمورد درمان افسردگی شدید در مردان مشورت کنید:

 • ناتوانی در عملکرد عادی در زندگی روزمره
 • ناتوانی در لذت بردن از فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید، مانند گردش، بازی های ویدیویی، نقاشی و غیره
 • بی حالی، خستگی و این احساس که انجام کارها انرژی زیادی از شما می گیرد
 • غم و اندوه مداوم، احساس اضطراب یا پوچی
 • احساس بی فایده بودن، سرزنش کردن خود و کاهش عزت نفس
 • بیشتر یا کمتر از حد معمول می خوابید یا بی خوابی دارید
 • مشکل در تفکر یا تمرکز، ناتوانی در تصمیم گیری یا از دست دادن حافظه
 • بدبینی یا احساس اینکه زندگی ناامید کننده و غیر جالب است
 • بدن درد، گرفتگی عضلات ، مشکلات گوارشی، سردرد و سایر دردهایی که بدون دارو از بین نمی روند
 • تحریک پذیری زیاد / گریه یا بغض بی دلیل و ناگهانی
 • افکار منفی، افکار خودکشی، تمایل به مردن یا اقدام به خودکشی

درمان افسردگی شدید در مردان

درباره درمان افسردگی شدید در مردان مطالعه کنید

هر چه می توانید در مورد درمورد درمان افسردگی شدید در مردان بیاموزید. یادگیری در مورد مشکل به شما امکان می دهد بر آن غلبه کنید. دانش راه خوبی برای اطمینان دادن به شما و آگاه ساختن شما از این موضوع است که افسردگی در مردان، یک مشکل واقعی است که باید جدی گرفته شود و راه های مختلفی برای درمان افسردگی شدید در مردان وجود دارد.

درک بهتر از افسردگی به شما این امکان را می دهد که برخی از ترس ها و نگرانی های خود را رها کنید. همچنین ابزارهای زیادی برای توسعه شخصی شما در اختیار شما قرار می دهد. به کتابخانه عمومی بروید و کتاب هایی را که با افسردگی، اضطراب و شادی سروکار دارد، امانت بگیرید. به منابع آنلاین قابل اعتمادی بروید که دارای مقالات و سایر مطالب برای درک بهتر افسردگی هستند. ترویج بهبودی از افسردگی از طریق مطالعه «کتاب درمانی» نامیده می شود. اگر انگیزه کافی برای رفتن به این مسیر را دارید، می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

همچنین از دانش عمیق خود برای آموزش به اطرافیان خود در مورد آنچه در حال گذراندن آن هستید استفاده کنید. اگر بتوانید موقعیت را به تصویر بکشید و در مورد افسردگی به اشتراک بگذارید، شاید بتواند به شما کمک کند تا با برخی نظرات ناخوشایند مقابله کنید.

زندگی را سخت نگیرید

به عنوان یک مرد، شما مهم هستید و ارزش زیادی دارید. سخت کردن همه چیز برای شما مانند سرزنش کردن خود است. از وسواس در مورد درمان افسردگی شدید در مردان بپرهیزید. حلقه بازخوردی که در هنگام عصبانیت از خود به دلیل افسردگی ایجاد می شود، این ناامیدی را تشدید می کند. بپذیرید که سفر به سوی تندرستی از گام های کوچک تشکیل شده است.

طرز فکر خود را درمورد درمان افسردگی شدید در مردان تغییر دهید

تغییر طرز فکر مردان برای مبارزه با الگوهای افکار منفی بسیار مهم است. روان درمانی شناختی-رفتاری و سایر اشکال روان درمانی درمورد درمان افسردگی شدید در مردان به شما کمک بسزایی میکنند.

بهتر است به یک فرد واجد شرایط مانند روانشناس اعتماد کنید که بتواند شما را در روند تغییر طرز تفکرتان راهنمایی کند، اما هنوز هم چیزهای مهمی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. متوجه باشید که درمان افسردگی شدید در مردان، کاملا امکان پذیر است. این مرحله ممکن است بسیار دشوار باشد، اما ضروری است، زیرا به شما کمک می کند تا افکار ناامیدی خود را از بین ببرید.

تمام نقاط قوت خود را فهرست کنید. وقتی افسرده هستید، تمایل دارید افکار مثبتی که ممکن است در مورد خودتان داشته باشید را تحقیر کنید. همه چیزهایی را که در مورد شما خوب است فهرست کنید. موفقیت های گذشته و امیدهایتان به آینده را به خاطر بسپارید. اگر نمی توانید این لیست را بنویسید، از یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که آن را برای شما بنویسد.

پذیرش خود برای رهایی از افسردگی در جوان یا میانسال، کاملاً ضروری است، زیرا به شما کمک می کند تا متوجه شوید که چیزهای مثبتی در شما وجود دارد، اما همچنین باید بر چالش هایی غلبه کنید. این به شما کمک می کند تا از قضاوت شدیدتر از دیگران خودداری کنید.

تصمیم بگیرید، حتی تصمیمات کوچک، و آنها را با عمل دنبال کنید. این کاری است که انجام آن در هنگام افسردگی بسیار دشوار است، اما با این وجود مبارزه با احساس درماندگی که افراد افسرده را مورد حمله قرار می دهد ضروری است. تصمیمات کوچک مانند بلند شدن از رختخواب، تماس با دوستان یا تمیز کردن آشپزخانه به خوبی انجام خواهد شد. هنگامی که آنها را با عمل دنبال کنید، آنها به موفقیت تبدیل می شوند.

درمان افسردگی در مردان میانسال

سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که 264 میلیون نفر در تمام سنین در سراسر جهان با افسردگی زندگی می کنند. افسردگی می تواند در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند و اثرات منفی بر سلامت جسمانی، روابط شما با دیگران و زندگی شما داشته باشد. همچنین بیشترین افراد مبتلا بین 45 تا 54 سال سن دارند که همین آمار، از اهمیت درمان افسردگی در مردان میانسال حکایت دارد.

مردان میانسال برای پذیرش واقعیت افسردگی یا تشخیص علائم آن مشکل دارند. وقتی مردی میانسال افسرده است، ممکن است احساسات خود را پنهان کند و اجازه دهد افسردگی او به صورت خشم و عصبانیت ظاهر شود. یک مطالعه در مورد تفاوت بین نحوه تجربه افسردگی مردان و زنان نشان داد که مردان بیشتر از زنان در معرض خشم و پرخاشگری هستند. افسردگی همچنین می تواند در مردان و زنان به شکل کمی متفاوت ظاهر شود که این می تواند تشخیص افسردگی را در مردان دشوارتر کند. به همین دلیل نقش یک روانشناس در درمان افسردگی در مردان میانسال مشهود است.

مشاوره درمان افسردگی در مردان میانسال میانسال

ورزش کنید

در موضوع درمان افسردگی در مردان میانسال، ورزش یک ماده شیمیایی ضد افسردگی در مغز شما آزاد می کند و همچنین به شما فرصت می دهد تا کاری فعال انجام دهید. با یک پیاده روی ساده شروع کنید تا کارهایتان را انجام دهید یا در اطراف محله خود قدم بزنید. به تدریج روتینی را نصب کنید که نیازهای شما را برآورده کند و به شما لذت بدهد.

ورزش راهی عالی برای انجام فعالیت بدنی منظم، مشغول ماندن، تمرکز بر پیشرفت و ملاقات با افراد جدید است. مطالعات نشان داده اند که مردان میانسالی که ورزش می کنند تا حدی علائم افسردگی کمتری دارند. ورزشی را انتخاب کنید که به اندازه کافی خسته کننده باشد تا افکار شما را آرام کند و به شما این تصور را بدهد که خسته شده اید، بدون اینکه زیاده روی کنید.

به دیگران کمک کنید

این کار می تواند یک راه خوب برای درمان افسردگی در مردان میانسال باشد و اغلب یک تکنیک ایده آل برای استفاده در زمانی است که احساس می کنید در حال رکود هستید. کمک به افرادی که در دوران سختی سپری می‌کنند به شما این امکان را می‌دهد که تمرکز خود را از خود منحرف کنید و روی دیگران تمرکز کنید، که اگر درون‌نگری بیش از حد داشته باشید می‌تواند چیز خوبی باشد.

البته خود را با سر به کار داوطلبانه نیندازید. اگر در کارهای خیریه یا داوطلبانه شرکت می کنید و احساس خستگی یا فرسودگی می کنید، نشانه آن است که بیش از حد انجام می دهید یا ممکن است هنوز آماده کمک به دیگران نباشید. این بدان معنا نیست که شما هرگز قادر به انجام آن نخواهید بود، بلکه باید اول از همه مراقب خود باشید تا بتوان راه های درمان افسردگی در مردان میانسال رو پیگیری کرد. البته اصلی ترین و مهم ترین راه درمان افسردگی در مردان میانسال، مشاوره روانشناسی است.

رژیم غذایی سالمی داشته باشید

مصرف قند و شکر، فست فود و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید. میوه ها، سبزیجات و غذاهایی که با آرد سبوس دار درست شده اند را بیشتر مصرف کنید. مقدار زیادی آب بنوشید و در مورد غذاهایی تحقیق کنید که گفته می شود باعث بهبود خلق و خو و تندرستی شما می شود. بهبود رژیم غذایی شما می تواند پروژه بسیار مثبتی باشد تا شما را در تلاش برای غلبه و درمان افسردگی در مردان میانسال، به طور سازنده مشغول نگه دارد.

درمان افسردگی در مردان جوان

اگر برای درمان افسردگی در مردان جوان اقدام نشود، علائم افسردگی می تواند هفته ها، ماه ها یا سال ها ادامه داشته باشد. هیچ دلیل واحدی برای افسردگی وجود ندارد و در برخی موارد نمی توان علت واضحی پیدا کرد. با این حال تحقیقات برای درمان افسردگی در مردان جوان، نشان می دهد که عوامل خطر و محرک متعددی وجود دارد که می تواند منجر به ایجاد این افسردگی در مردان جوان شود. از این عوامل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عوامل استرس زای محیطی: برخی از تجربیات زندگی می تواند باعث افسردگی در مردان شود. به عنوان مثال، از شکست های متعدد، از دست دادن شغل، شکست عشقی و یا فوت یکی از عزیزان می تواند باعث ایجاد احساس غم و اندوه شود که می تواند جای خود را به افسردگی بدهد.
 • ژنتیک: مردانی که قبلاً سابقه خانوادگی افسردگی دارند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این اختلال هستند.
 • سایر شرایط سلامتی: شرایط جدی سلامتی که اغلب مقابله با آنها یا مقابله با آنها دشوار است، مانند سرطان، می تواند باعث افسردگی در مردان شود. داشتن سابقه سایر اختلالات روانی نیز می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.
 • داروها: عوارض جانبی برخی داروها نیز می تواند در تحریک افسردگی نقش داشته باشد.
 • مصرف الکل: امروزه تحقیقات نشان میدهد مصرف مشروبات الکلی میتواند در بروز و تقویب افسردگی موثر باشد.

درمان افسردگی در مردان جوان

اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید

با دوستان، خانواده و همکارانی که با آنها احساس راحتی می کنید صحبت کنید و از گذراندن وقت با آنها لذت ببرید. وقت خود را با افرادی بگذرانید که دنیا را با دیدی مثبت می بینند و از آنها بخواهید دیدگاه ها، ایده ها و نگرش خود را نسبت به زندگی با شما در میان بگذارند. بیشتر افراد خوش بین از افشای چیزهایی که به آنها کمک می کند در زندگی خود شاداب بمانند، خوشحال می شوند. این مورد به روند درمان افسردگی در مردان جوان کمک بسزایی میکند.

به یاد داشته باشید زمانی که در حال گذراندن یک مشکل سخت هستید، دوری از افراد منفی باف بسیار سخت است، اما همچنان باید هر کاری که می توانید برای دوری از آنها انجام دهید. شما با تایید ترس های یکدیگر در مورد سختی دنیا به خودتان لطفی نمی کنید.

کارهای سرگرم کننده انجام دهید

انجام یک کار لذت بخش در روز، مانند تماشای یک کمدی یا خواندن یک کتاب خنده دار، برای مدتی شما را سرگرم می کند و میتواند به روند درمان افسردگی در مردان جوان کمک کند. رویدادهای مثبت زندگی خود را برنامه ریزی کنید. برای شام بیرون بروید، فیلم ببینید یا با دوستان قدم بزنید. اگر پیاده روی های طولانی را دوست داشتید، با یک پیاده روی کوتاه شروع کنید. آهسته آهسته به سمت تجربیات قابل ستایش پیشرفت کنید.

خود را مشغول کنید

همیشه مشغول بمانید یا کاری مثبت انجام دهید. تنها نشستن یا تکرار تمام اتفاقات ناگوار زندگی خود بدون اینکه به کسی بگویید، مطمئناً افسردگی شما را بدتر می کند. مشغول بودن یکی از راه‌های جلوگیری از تسخیر افکار منفی است. در درمان افسردگی در مردان جوان، اولین قدم اغلب سخت ترین است، بنابراین مجبور کردن خود به انجام کارها می تواند تفاوت بزرگی در روز شما ایجاد کند ضروری است.

درگیر سرگرمی هایی باشید که از آن لذت می برید یا ممکن است از آن لذت ببرید. خود را در آن غرق کنید. لزوماً نباید گران یا دشوار باشد. زندگی روزمره خود را ساختار دهید. برنامه ای از کارهایی که هر روز باید انجام دهید، حتی اگر پیش پا افتاده باشد، تنظیم کنید و تا زمانی که احساس بهتری پیدا کنید، ادامه دهید. یک برنامه می تواند به شما کمک کند روزی را که معمولاً خالی یا بی هدف به نظر می رسد را بهبود ببخشید.

درمان افسردگی در مردان مجرد

افسردگی به اندازه آنفولانزا یا گلودرد یک بیماری بالینی واقعی است. برای درک اینکه آیا فردی افسرده است، باید شدت و فراوانی علائم را بدانید. روش درمان افسردگی در مردان مجرد، از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما برخی از رویکردها وجود دارند که موثرتر از روشهای دیگر هستند. با درمان صحیح، ممکن است بتوانید علائم افسردگی را به حداقل برسانید و تأثیر آن بر کیفیت زندگی خود را کاهش دهید.

برای درمان افسردگی در مردان مجرد، صبور باشید و بدانید اثرات درمانی، تدریجی است. قبل از اینکه متوجه نتایج دائمی شوید، باید حداقل چند ماه جلسات منظمی را انجام دهید. تا زمانی که برای مدت زمان قابل توجهی تلاش نکرده اید، تسلیم نشوید.

به این دلیل که اغلب برای درمان افسردگی در مردان مجرد اقدام نمی شود، افسردگی در مردان مشکل جدی است. حدود 10 تا 17 درصد از مردان در طول زندگی خود یک دوره افسردگی اساسی را تجربه می کنند، اما تعداد کمی از آنها به دنبال درمان می روند. این عمدتا به این دلیل است که مردان افسردگی را پنهان می کنند. اگر به دنبال علائم کلاسیک افسردگی هستید، احتمالاً آنها را درمردان پیدا نخواهید کرد. در عوض، مردان غم و اندوه خود را با عصبانی شدن، تحریک پذیری یا رفتار بی پروا نشان می دهند.

درمان افسردگی در مردان مجرد

تشخیص و درمان افسردگی در مردان مجرد

همانطور که در بالا ذکر شد، آمار نشان می دهد که زنان تقریبا دو برابر مردان در معرض ابتلا به افسردگی هستند. با این حال این ممکن است به این دلیل باشد که علائم افسردگی در مردان تشخیص داده نشده است. برای درمان افسردگی در مردان مجرد، در ابتدا باید تشخیص درستی از افسردگی مردان مجرد انجام داد.

لازم به ذکر است که همه مردان مبتلا به افسردگی علائم یکسان و با شدت یکسان را تجربه نمی کنند. مثلا ممکن است علائم افسردگی در مردان مجرد با علائم افسردگی در مردان متاهل تفاوت داشته باشد. به ویژه، ممکن است بین نحوه تأثیر افسردگی بر مردان و زنان تفاوت هایی وجود داشته باشد. بنابراین نیاز است نشانه های افسردگی در مردان توسط یک متخصص درمان افسردگی بررسی شود. شایع ترین علائم افسردگی در مردان عبارتند از:

 • غم و اندوه مداوم: افراد مبتلا به افسردگی اغلب احساس غمگینی و پوچی می کنند. این ممکن است شامل گریه بیش از حد معمول و حتی احساس گناه برای داشتن این احساسات باشد.
 • از دست دادن لذت: زمانی که فردی افسرده است، اغلب در نهایت لذت را از فعالیت هایی که همیشه از آن لذت می برده، از دست می دهد.
 • تغییرات در اشتها: افسردگی همچنین می تواند بر اشتها تأثیر بگذارد و افراد مبتلا ممکن است تغییراتی در وزن و عادات غذایی داشته باشند.
 • تغییرات خواب: علاوه بر اشتها، افراد مبتلا به افسردگی در خواب نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. برای مثال، ممکن است در نهایت بیش از حد بخوابند و یا برعکس، یک شب خوب استراحت نکنند.
 • خستگی ثابت: افسردگی بر سطح انرژی افراد تأثیر می گذارد. این اغلب به این معنی است که فرد برای همیشه احساس خستگی می کند.
 • مشکلات تمرکز: حتی برای کارهای کوچک، افراد مبتلا به افسردگی ممکن است به سختی تمرکز کنند. حتی در کارهای پیش پا افتاده (مانند مرتب کردن تختخواب، شستن ظرف ها و غیره).

برخی از علائم رفتاری افسردگی ممکن است در مردان و زنان متفاوت ظاهر شوند. یک مثال مصرف الکل و مواد مخدر است که در میان مردان مبتلا به افسردگی شایع تر است. همچنین، مردان بیشتر احتمال دارد خشم و رفتارهای پرخطر از خود نشان دهند. از سوی دیگر، مردان تمایل دارند از صحبت در مورد عواطف و احساسات خود اجتناب کنند. بنابراین، برخی دیگر از علائم افسردگی در مردان عبارت اند از:

 • ناامیدی: مردان مبتلا به افسردگی به دلیل علائم مرتبط با افسردگی، ناامیدی بیشتری را تجربه می کنند.
 • تحریک پذیری و پرخاشگری: مردان مبتلا به افسردگی تمایل بیشتری به اتخاذ نگرش های پرخاشگرانه دارند. در واقع می تواند منجر به عصبانیت و دعوای بیشتر با دیگران شود.
 • اعتیاد به مواد مخدر: مردان می توانند برای مقابله با تمام علائم مرتبط با افسردگی به الکل و مواد مخدر روی آورند. این در نهایت نتیجه معکوس دارد زیرا بر علائم افسردگی تأکید می کند.
 • انزوای اجتماعی: همچنین اغلب از موقعیت های خانوادگی یا اجتماعی دوری می کنند و به دلیل اندوهی که احساس می کنند خود را منزوی می کنند.
 • کار وسواسی: مردان همچنین تمایل دارند از علائم افسردگی از طریق کار وسواسی که ممکن است شامل عدم استراحت کافی باشد نیز اجتناب کنند.
 • وسواس کنترل: افسردگی مردان همچنین می‌تواند باعث شود افرادی که از آن رنج می‌برند در روابط خود کنترل‌کننده‌تر یا سوءاستفاده‌کننده‌تر شوند.
 • رفتار مخاطره آمیز: این شامل درگیر شدن در قمار یا حتی درگیر شدن در رفتار نامناسب جنسی است.
 • افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی: مردان مبتلا به افسردگی بیشتر تمایل به انجام رفتار خودکشی یا خودکشی دارند.

راههای درمان افسردگی مردان

پذیرش این واقعیت که افسردگی دارید دشوار است، اما خبر خوب این است که قابل درمان است. افسردگی فرصتی منحصر به فرد است تا زمانی را برای ارزیابی خود، روابط و خودآگاهی اختصاص دهید. همچنین فرصتی است تا با مبارزه برای موفقیت در زندگی شخصی، خود را از دفاعی که برای جلوگیری از رنج خود قرار داده ایم رها کنیم.

علاوه بر استفاده از دارو، درمان های دیگری از جمله روان درمانی نیز از جمله راههای درمان افسردگی در مردان هستند. انجام روان درمانی منحصراً مختص افراد ضعیف نیست، بلکه کاملا برعکس است…همه مردان بزرگ این دنیا برای کمک به آنها برای گذراندن دوره های دشوار زندگی خود میتوانند از کمک و حمایت روان درمانی استفاده کنند.
از آنجایی که روان درمانی از بهترین و موثرترین راههای درمان افسردگی مردان است، امکان یافتن انرژی لازم برای مبارزه با افسردگی را نیز فراهم می کند و عوارض گاها مشکل زای داروها را ندارد.

راه درمان افسردگی

راه درمان افسردگی در مردان

ارزش‌های قدیمی که مرد را حافظ و تأمین‌کننده خانواده می‌دانند میتواند باعث شود فشار ناشی از ناتوانی در برآورده کردن انتظارات، اغلب مردان را به سمت افسردگی سوق می دهد.

افسردگی مردان، اغلب کمتر و به اشتباه تشخیص داده می شود. این موضوع در درجه اول به این دلیل است که تصور می شود افسردگی یک اختلال شایع در زنان و نوجوانان است. به همین دلیل راه درمان افسردگی در مردان اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد. تشخیص دیرهنگام افسردگی در مردان می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد که افکار خودکشی یا گاها اعتیاد یکی از جدی ترین علائم افسردگی است. داده ها نشان می دهد در حالی که زنان بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی و اقدام به خودکشی هستند، اما افسردگی مردان را نباید نادیده گرفت. چرا که آمار دقیقی از افسردگی مردان وجود ندارد، مردان بیشتر از زنان به خودکشی می پردازند و تقریبا 75درصد از مرگ‌های ناشی از خودکشی را مردان تشکیل می‌دهند.

درمان های جایگزین را امتحان کنید

در مورد درمان های جایگزین بالقوه مانند موسیقی درمانی یا هنر درمانی تحقیق کنید. علاوه بر درمان های دیگری که انتخاب کرده اید، این نوع درمان می تواند به شما کمک کند تعادل روانی خود را دوباره به دست آورید.

موسیقی نوعی از خودیاری درمانی است که به عنوان تغییر خلق و خوی شناخته شده است. موسیقی ای را انتخاب کنید که خلق و خوی شما را بهبود می بخشد. اگر به موسیقی غمگین گوش می دهید، پس از چند دقیقه به موسیقی شادتر تغییر دهید.

هنر درمانی یک راه درمان افسردگی در مردان است. طراحی کنید، نقاشی کنید، نقاشی هایی ایجاد کنید که به شما امکان می دهد احساسات خود را روی بوم یا کاغذ آزاد کنید. برخی از درمانگران واجد شرایط در زمینه های هنری می توانند در صورت نیاز به شما کمک کنند.

الگوهای افکار منفی را تغییر دهید

در افسردگی زمانی که بی‌حالی به وجود می‌آید و همه چیز خیلی سخت به نظر می‌رسد، می‌تواند بی پایان به نظر برسد. به همین دلیل مهم است که به آن به عنوان یک سفر چند مرحله ای فکر کنیم، نه چیزی که فوراً بهبود می یابد. گاهی عزم شما با زیر سوال بردن خود و ناامیدی مورد آزمایش قرار می گیرد، اما دقیقاً در چنین مواقعی است که باید تمام تلاش خود را انجام دهید.

یک الگو پیدا کنید. فکر می کنید تنها شما هستید که دچار افسردگی می شوید؟ میزان تعداد مبتلایان به افسردگی را در گوگل سرچ کنید، ببینید چه تعداد از مردان و سلبریتی ها مبارزه خود را با افسردگی فاش کرده اند. داستان های آنها را در مورد راه درمان افسردگی در مردان بخوانید. به این واقعیت توجه داشته باشید که افراد دیگر با موفقیت بر افسردگی خود غلبه کرده اند و اکنون حتی می توانید از تجربه آنها درس بگیرید!

روانشناسی مردان افسرده

بدانید که افسردگی هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. در یک مطالعه اخیر آمریکایی درمورد روانشناسی مردان افسرده، مشخص شد که هیچ فاصله ای بین تعداد افسردگی ها و خودکشی های زنان و مردان وجود ندارد. وقتی به داده های ارائه شده تحقیق روانشناسی مردان افسرده توسط یک موسسه نظرسنجی نگاه می کنیم، متوجه شدیم تفاوت های جنسیتی در مشاهده علائم افسردگی وجود دارد. برخی از آنها عبارت اند از:

تفاوت در تخلیه احساسات

بدانید که مردان به دنبال بیرونی کردن احساسات خود هستند. در حالی که افسردگی در هر دو جنس علل زمینه‌ای مشابه دارد، تفاوت‌های مبتنی بر جنسیت نیز وجود دارد. مردان تمایل دارند دیگران را به خاطر مشکلاتشان سرزنش کنند در حالی که زنان خود را سرزنش می کنند. این نظریه مبتنی بر تمایل زنان به درونی کردن احساسات خود است در حالی که مردان می خواهند آنها را تخلیه کنند.

فردی که احساسات خود را تخلیه نمی کند ممکن است رفتاری پرخاشگرانه، عصبانی و آشفته داشته باشد. کسی که احساسات خود را مهار می کند (اغلب زنان) الگوهای فکری خود را تحریف می کند و خود را به خاطر اعمال یا چیزهایی که نمی تواند کنترل کند سرزنش می کند.

تفاوت در مکانیسم درونی سازی و بیرونی سازی

بدانید که مردان تمایل به ایجاد درگیری دارند. یک مرد افسرده درگیری ایجاد می کند، جایی که یک زن اغلب برای جلوگیری از آنها هر کاری انجام می دهد. مردان نیاز درونی به کنترل دارند، در حالی که زنان برای تعیین محدودیت و حفظ کنترل موقعیت مشکل دارند. یک مرد ممکن است سعی کند با تلاش برای به دست آوردن مجدد کنترل اوضاع، با افسردگی کنار بیاید. یک زن اغلب کنترل افسردگی خود را از دست می دهد و احساس درماندگی می کند.

این به مکانیسم درونی‌سازی و بیرونی‌سازی هیجان‌ها منتهی می‌شود، جایی که اولی اغلب مربوط به زنان و دومی مردان است. زنان در درون احساسات خود غرق می شوند، در حالی که مردان می خواهند از شر آنها خلاص شوند.

تفاوت در روشهای خوددرمانی

توجه داشته باشید که هر جنسیت سعی می کند خود را به طور متفاوتی درمان کند. زنان و مردان خوددرمانی را امتحان می کنند، اما با استفاده از مواد مختلف. زنان برای درمان خود از غذا، دوستان و عشق استفاده می‌کنند، در حالی که مردان بیشتر به الکل، تلویزیون، ورزش و رابطه جنسی روی می‌آورند تا مشکل خود را تخلیه کنند.

این تفاوت ها ناشی از دو مدیریت هیجانات است که مخالف یکدیگرند. مردان با درمان خود با الکل و رابطه جنسی احساسات خود را تخلیه می کنند. ولی زنانی که جلوی احساسات خود را می گیرند، به دنبال حمایت عاطفی و ایجاد روابط هستند.

تفاوت در ابراز احساسات

توجه داشته باشید که انگ اغلب مردان را از پذیرش درمان باز می دارد. افسردگی به دلایل خاصی اغلب با زنان همراه است. این احتمالاً به دلیل تعصب مربوط به ابراز احساسات در مردان است. پایان دادن به این باورهای غلط ضروری است، زیرا مردان باید دائماً نگرش نسبتاً سختی از خود نشان دهند. مردان تمایل دارند فکر کنند که ضعیف خواهند بود، که اینطور نیست. نشان دادن احساسات نه تنها طبیعی، بلکه ضروری است. به همین دلیل است که میلیون‌ها مرد هرگز تشخیص داده نمی‌شوند.

علاوه بر این، زنان افسرده با میل بیشتری گریه می کنند. گریه و ابراز درماندگی به سرعت با افسردگی همراه است و زنان را به کمک گرفتن سوق می دهد. این نابرابری دلیل دیگری است که چرا افسردگی مردان اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد.

تفاوت در خودکشی

توجه داشته باشید که میزان خودکشی در بین مردان بیشتر است. مردان تمایل دارند افسردگی خود را به روش سنتی تری بیان کنند. همانطور که گفته شد، بسیاری از مردان یا برای درمان افسردگی، اقدام نمیکنند. این یک مشکل بسیار جدی است، به ویژه به این دلیل که تعداد خودکشی در بین مردان بیشتر است. زنان زمانی که افسرده هستند بیشتر اقدام به خودکشی می کنند، اما مردان بیشتر به خودکشی می پردازند. به همین دلیل ضروری است که ماهیت منحصر به فرد، واقعی و ناامیدکننده افسردگی مردانه را بشناسیم.

علائم افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان، از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نه تنها بر سلامت روان، بلکه بر سلامت جسمی مردان نیز تأثیر می گذارد. در حالی که یک فرد ممکن است فقط احساس غم و ناامیدی را تجربه کند، دیگری ممکن است کاهش وزن، بی خوابی یا خستگی را نیز تجربه کند. اگر افسردگی بدون درمان کافی پیشرفت کند، علائم افسردگی در مردان ممکن است تشدید شوند.

علائم افسردگی مردان اغلب کمی متفاوت از علائم افسردگی زنان است. این امر تشخیص را به خصوص در مراحل اولیه بیماری دشوارتر می کند. در واقع مردان کمتر احتمال دارد که احساسات غمگینی یا ناامیدی را که معمولاً با افسردگی مرتبط است، تشخیص دهند یا به اشتراک بگذارند.

علائم افسردگی در مردان (علائم عاطفی)

برخی علائم افسردگی در مردان (علائم عاطفی) عبارت اند از:

 • احساس غم و اندوه
 • تحریک پذیری
 • خشم
 • پرخاشگری
 • احساس بی ارزشی
 • احساس ناامیدی
 • از دست دادن تمرکز در فعالیت های روزانه
 • افکار خودکشی

علائم افسردگی در مردان (علائم رفتاری)

مردان به احتمال زیاد علائم رفتاری را نیز تجربه می کنند. که این علائم رفتاری افسردگی در مردان عبارت اند از:

 • مصرف زیاد سیگار یا الکل
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • فوران های مکرر خشم
 • کار بیش از حد
 • رفتار بی پروا

علائم افسردگی در مردان (علائم جسمی)

همچنین برخی از علائم جسمی افسردگی در مردان عبارت اند از:

 • احساس خستگی، نداشتن انرژی
 • سردرد، مشکلات گوارشی
 • کاهش وزن، از دست دادن اشتها، یا در برخی افراد: پرخوری عصبی
 • بیخوابی یا پرخوابی
 • ناتوانی یا کاهش میل جنسی

علائم افسردگی مردان

علائم افسردگی شدید در مردان

بدانید که افسردگی بسیار قابل درمان است. در واقع، اکثر مردم حداقل یک دوره افسردگی را در مقطعی از زندگی خود تجربه خواهند کرد. بسیار رایج است و جای خجالت ندارد که برای درمان افسردگی در مردان اقدام کنید.

افسردگی یک بیماری است که تبعات آن بر زندگی افراد متعدد و بسته به شدت افسردگی کم و بیش جدی است. برای تشخیص دوره افسردگی، علائم افسردگی شدید در مردان باید حداقل 15 روز طول بکشد. چند علامت وجود دارد که می تواند علائم افسردگی شدید در مردان باشد:

افزایش پرخاشگری

توجه کنید که آیا آیا بیشتر از قبل عصبانی و تحریک پذیر هستید یا نه. علائم افسردگی شدید در مردان بیشتر از طریق خشم بروز می کند. کمبود خواب و انرژی در زمانی که افسرده هستید غیرمعمول نیست و در نهایت تأثیر قابل توجهی بر خلق و خوی شما دارد.

زنان تمایل دارند علائم افسردگی را با گریه کردن و ابراز نیاز به کمک نشان دهند. ولی از سوی دیگر، مردان رفتاری پرخاشگرانه و عصبانی تر دارند. به همین دلیل، افزایش تحریک پذیری و پرخاشگری، ممکن است یکی از علائم افسردگی شدید در مردان باشد.

مشکل در تمرکز

توجه کنید که آیا در تمرکز مشکل دارید یا نه. مردی که از افسردگی رنج می برد احتمالاً در تمرکز، به خاطر سپردن جزئیات یا تصمیم گیری دچار مشکل می شود. او نمی تواند از عهده هیچ چیز، مهم ترین یا پیش پا افتاده ترین چیزها برآید. این مورد از علائم افسردگی شدید در مردان، به طور قابل توجهی زندگی شخصی، اجتماعی و خانوادگی او را مختل می کند.

غمگینی و احساسات منفی

از خودتان بپرسید که چه احساسی دارید؟ اگر افسرده باشید، احتمالاً احساس غم و اندوه می کنید. یکی دیگر از علائم افسردگی شدید در مردان، این است که او معمولاً به سختی می‌تواند ناراحتی خود را بیان کند. احساس پوچی گاهی خود را از طریق احساس درماندگی، تحریک پذیری، اضطراب یا عصبانیت نشان می دهد. او ممکن است بدبین به نظر برسد و به راحتی عصبانی شود.

افکار مربوط به خودکشی

توجه داشته باشید که آیا افکار خودکشی یا مرگ وجود دارد یا نه. این اغلب سخت ترین علامت برای مشاهده است، زیرا افراد افسرده به ندرت به خودکشی اشاره می کنند. با این حال می توانیم از طریق نحوه صحبت متوجه آن شویم.

متأسفانه، نمی توان با این نوع مشکلات به سادگی برخورد کرد. افکار خودکشی باید فوراً اصلاح شود زیرا بین افسردگی شدید درمان داده نشده و میزان بالاتری از خودکشی موفق در مردان همبستگی وجود دارد. به همین دلیل اگر علائم افسردگی شدید را در خود حدس میزنید، ضروری است فورا با یک مشاور روانشناس صحبت کنید و برای درمان علایم افسردگی شدید در مردان اقدام کنید.

علائم افسردگی در مردان مجرد

علائم افسردگی در مردان مجرد و میانسال و … معمولا یکسان است. خوب است هر زمان که علائمی از افسردگی را شناسایی کردید با یک درمانگر همراه باشید تا بتواند به شما کمک کند بر رنج درونی غلبه کنید و از تکرار بروز علائم افسردگی جلوگیری کنید.

رنج کشیدن از افسردگی یعنی نداشتن انگیزه، نداشتن قدرت تغییر، احساس تنهایی در میان دیگران، احساس پوچی و نیاز مبرم به دریافت محبت و روی خوش از سمت دنیا. در ادامه به بررسی 10 علائم افسردگی در مردان مجرد یا هر مرد دیگری میپردازیم:

رایج ترین علائم افسردگی در مردان مجرد

1.غم و اندوه طولانی مدت: کسانی که افسرده هستند فقط غمگین نیستند. در واقع، خلق و خوی منفی طولانی مدت می تواند از اصلی ترین علائم افسردگی در مردان مجرد باشد.

2.بی علاقگی و از دست دادن علاقه: افسردگی باعث می شود کسانی که از آن رنج می برند نسبت به همه چیز اطراف خود و حتی به فعالیت هایی که قبلاً باعث شادی می شدند، بی علاقه شوند.

3.بی خوابی و مشکلات خواب: مردان مبتلا به افسردگی اغلب در خواب (بی خوابی یا پرخوابی) نیز مشکل دارند.

4.کاهش وزن ناگهانی: در طول افسردگی رابطه فرد با غذا تغییر می کند. از دست دادن اشتها و عدم تمایل به انجام کاری، می تواند منجر به کاهش وزن سریع شود.

5.خستگی مداوم: در افسردگی از نظر ذهنی به دلیل اضطراب و بی تفاوتی و احساس پوچی، خستگی مداوم رخ می دهد.

6.درد جسمانی: سردرد و درد مفاصل یا درد عمومی می تواند زنگ خطری برای افسردگی باشد و با ایجاد یک چرخه معیوب خطرناک، آن را بدتر کند.

7.افکار مکرر درباره مرگ یا خودکشی: احساسات منفی همراه با افسردگی می تواند به افکار خودکشی منجر شود و در برخی موارد، خودکشی آخرین چاره در جستجوی راه فرار تلقی می شود.

8.احساس غیر واقعی بودن: افسردگی می تواند باعث ایجاد احساس غیرواقعی شود. مردان افسرده ممکن است احساس کنند که کنترلی بر اعمال خود ندارند و گویی در بعد موازی هستند.

9.دشواری در تصمیم گیری: خستگی، بی علاقگی و دردهای جسمی و روحی توانایی تصمیم گیری را در افراد افسرده به شدت کاهش می دهد.

10.مشکلات تمرکز: به دلیل تفکرات منفی و ذهن آشفته، تمرکز به افراد مبتلا به افسردگی فشار می آورد.

علائم افسردگی در مردان متاهل

اصطلاح بالینی “افسردگی” حاکی از یک وضعیت جدی از سرخوردگی در یک موقعیت دشوار است. افسردگی وضعیت نگران کننده ای را توصیف می کند که نیاز به توجه و درمان روان درمانی یا پزشکی یا در بسیاری از موارد ترکیبی از هر دو دارد. افسردگی بالینی که «اختلال افسردگی اساسی» نیز نامیده می‌شود، معمولاً توسط روان‌درمانگر یا روان‌پزشکی تأیید می‌شود که به ۵ علامتی که حداقل به مدت ۲ هفته وجود داشته‌اند، نگاه می‌کند. برخی از علائم افسردگی در مردان متاهل یا مجرد یا … عبارت اند از:

 • غم و اندوه پایدار
 • از دست دادن علاقه به همه چیز
 • خستگی و دلسردی مداوم
 • عزت نفس پایین
 • احساس بی ارزشی و نفرت از خود
 • احساس تنهایی و ناامیدی
 • احساس گناه
 • انزوای اجتماعی
 • تحریک پذیری یا پرخاشگری
 • کمبود انگیزه و انرژی
 • مشکل در خوابیدن یا خوابیدن بیش از حد
 • از دست دادن تمرکز و حافظه
 • کمبود اشتها، خوردن بیش از حد یا تقریباً هیچ
 • مشکل در انجام کارهای ساده روزانه، مانند دوش گرفتن
 • افکار مکرر درباره مرگ و خودکشی

علائم افسردگی در مردان متاهل یا مجرد فرق خاصی ندارد

هنگامی که از افسردگی رنج می برید، بنابراین این کلیت شما است که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرد. به این ترتیب با یک دور باطل با عواقب دردناک مواجه می‌شوید، زیرا این بیماری توانایی شما را برای ادامه فعالیت‌های روزانه‌تان به طور عادی مختل می‌کند، باعث کاهش احساس در سطوح مختلف می‌شود و افکارمنفی درمورد خود را بوجود میاورد. اما با مدیریت صحیح می توان علائم افسردگی در مردان متاهل یا مجرد یا … را درمان کرد. با این حال، به منظور محدود کردن خطر عود، به موازات سایر درمان‌های پزشکی به نظارت روان‌شناختی نیاز دارد.

بدانید که باید مجموعه ای از علائم را مشاهده کنید. اگر چند مورد از علائم ذکر شده در بالا را مشاهده کنید، احتمالاً یک دوره افسردگی را تجربه می کنید. با این حال، یک یا دو علامت لزوماً نشان دهنده یک مورد افسردگی نیست. همه ما هر از گاهی می توانیم نوعی ناراحتی و بی انگیزگی را تجربه کنیم. در حالی که یک غم ساده زودتر فروکش می کند و فقط در شرایط خاصی رخ می دهد، اما افسردگی بیش از دو هفته طول می کشد.

برخی نشانه های افسردگی در مردان

درد جسمی

توجه داشته باشید که آیا مرد درد فیزیکی دارد یا نه. بر خلاف زنان، مردان تمایل دارند علائم فیزیکی بیشتری را در مورد افسردگی بروز دهند. اگرچه شباهت هایی بین این دو جنس وجود دارد، اما مردان اغلب نشانه های متمایزتری را نشان می دهند. نیاز به مهار احساسات در واقع می تواند باعث درد فیزیکی شود. در اینجا برخی از علائم اصلی درد فیزیکی عبارت اند از: ناراحتی معده (مشکلات گوارشی)، سردرد، کمر درد، درد در قفسه سینه و غیره. اینها تنها برخی از علائم فیزیکی هستند که ممکن است یک مرد در هنگام ابتلا به افسردگی تجربه کند. علاوه بر این، این دردها می توانند به راحتی با مشکلات دیگری همراه شوند که تشخیص افسردگی را تسهیل نمی کند.

تغییر وزن یا اشتها

به تفاوت وزن توجه کنید. زنان در هنگام افسردگی تمایل به افزایش وزن دارند، در حالی که مردان بیشتر احتمال دارد وزن خود را کاهش دهند. با این وجود برخی از مردان سعی می کنند با خوردن بیشتر فشار خود را کاهش دهند، که باعث افزایش وزن آنها می شود. در هر صورت، توجه داشته باشید که آیا نوسانی در وزن وجود دارد. این احتمالاً به دلیل تغییر اشتها خواهد بود و نه تغییر در فعالیت بدنی.

مردی که عادت به زیاد خوردن داشته، دیگر تمایلی به خالی کردن بشقابش ندارد. به طور مشابه، فردی که مقدار زیادی غذا نمیخورد می تواند در تمام طول روز و اغلب شروع به خوردن غذاهای ناسالم کند. این تغییر وزن در نهایت با توجه به خلق و خوی فرد خود را نشان خواهد داد.

اعتیاد یا مصرف سیگار، الکل یا مواد مخدر

به هر عادت بد جدید توجه کنید. یکی از علائم رایج افسردگی در مردان، خوددرمانی است، چه از طریق مواد مخدر، الکل یا هر شکل دیگری از سوء مصرف. این راهی است برای پنهان کردن بیشتر آنچه واقعاً در جریان است. این مواد به طور لحظه‌ای جلوی احساسات انسان را می‌گیرند، اما در نهایت زمانی که ماده از بین رفت، این احساسات با شدت بیشتری ظاهر می‌شوند که باعث می‌شود انسان خوددرمانی خود را بیشتر تقویت کند و یک دور باطل را تشکیل دهد.

این اعتیاد همچنین می تواند افسردگی را حتی بدتر کند. هر دو اختلال، اعتیاد و افسردگی بر انتقال دهنده های عصبی تأثیر می گذارند و مشخص نیست که کدام یک از این مشکلات ابتدا خود را نشان می دهند.

ارتباط بین الکل و افسردگی متاسفانه می تواند منجر به رفتار خشونت آمیز شود. 40 درصد از جرایم خشن شامل الکل است، پدیده ای تکراری که نباید نادیده گرفته شود.

انجام رفتارهای خطرناک

توجه کنید که آیا او رفتارهای مخاطره آمیزی از خود نشان می دهد یا نه. توجه داشته باشید که آیا مردی که به افسردگی مشکوک هستید تکانشی است و بیش از حد بی پروا عمل می کند یا نه. آیا او خطرات فیزیکی انجام داده است؟ آیا رانندگی او تهاجمی تر شده است؟ این رفتارهای پرخطر می تواند نشانه افسردگی باشد.

اما به یاد داشته باشید که مردی که عادت به رانندگی پرخاشگرانه دارد، لزوماً افسرده نیست. مردانی که از افسردگی رنج می برند علائم متعددی را نشان می دهند. این نوع رفتارها علائم نسبتاً رایجی هستند و معمولاً با علائم جسمی و احساسی نیز همراه هستند.

از دست دادن علاقه

به میزان علاقه او به فعالیتی که از آن لذت می برد توجه کنید. یک مرد افسرده اغلب عدم علاقه خود را به شغل، خانواده و فعالیت هایی که زمانی از آن لذت می برد (از جمله رابطه جنسی)، ابراز می کند. زمانی که او از بیرون رفتن و انجام فعالیت‌هایی که قبلاً از آن لذت می‌برد، امتناع می‌کند، اغلب به راحتی مشاهده می‌شود. در عوض ترجیح می دهد در خانه بماند و خود را منزوی کند. این یک علامت ثابت است که در همه زمینه ها، در محل کار، خانه و یا روابط اجتماعی مشاهده می شود.

عدم علاقه به معاشرت با دیگران می تواند منجر به درجه ای از انزوا شود که تنش در روابط ایجاد می کند و در نهایت مشکل را بدتر می کند. این مرد همچنین ممکن است برای رفتن به سر کار مشکل داشته باشد یا دیگر عملکرد حرفه ای خوبی نداشته باشد، که همچنین می تواند شغل او را به خطر بیندازد.

مشکلات مربوط به خواب

توجه کنید که آیا او خسته است یا نه. یک مرد افسرده اغلب احساس خستگی یا فرسودگی می کند. او احتمالاً زیاد می خوابد یا حداقل سعی می کند در خانه بماند و کاری انجام ندهد. اما او علیرغم بی عملی خود خسته خواهد ماند.

همچنین او ممکن است خسته باشد زیرا مشکل خواب دارد. این شامل مشکل در به خواب رفتن، خواب بی کیفیت یا زود بیدار شدن است. هنگامی که او در رختخواب سعی می کند بخوابد به راحتی می توان متوجه شد. هر شب بی قرار است و خواب آرامی را فراهم نمی کند، که در نهایت او را در تمام روز و هر روز خسته می کند.

اختلال در خواب را جدی بگیرید

خواب برای داشتن بدنی سالم و متعادل ضروری است. کمبود خواب می تواند افکار منفی را بدتر کند و به راحتی منجر به یک چرخه معیوب شود که در آن افکار منفی شما را بیدار نگه می دارد و از خواب کافی جلوگیری می کند. افراد مبتلا به افسردگی اغلب از بیدار شدن با احساس بی قراری یا احساس خستگی شکایت دارند و خواب بیش از حد می تواند باعث شود افراد مبتلا به افسردگی احساس خستگی کنند.

شکستن این چرخه مستلزم رعایت یک برنامه منظم برای رفتن به رختخواب و بیدار شدن در ساعت معین هر روز، پرهیز از مصرف کافئین و الکل، ورزش نکردن در عرض سه ساعت قبل از خواب، حذف تمام حواس‌پرتی‌ها در اتاق خواب و حفظ سلامتی است.

نحوه به خواب رفتن را بررسی کنید. پایان دادن به چرخه خواب مختل کار آسانی نخواهد بود، زیرا چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند شما را به بی خوابی یا شب های بی قرار برگرداند. بنابراین مهم است که در مورد پایبندی به یک روال هشیار باشید و همچنین زمانی که نمی توانید بخوابید بتوانید خودتان را ببخشید.

priorygroup / Depression in men / symptoms of depression in men

error: شما قادر به کپی مطالب این سایت نیستید
پیمایش به بالا