مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکترسلام – سایت رسمی

عکس اول وبلاگ دکترسلام

(24ساعته + تعرفه مصوب) (حضوری، تلفنی، آنلاین) مشاوره خانواده؛ مشاوره زناشویی؛ مشاوره ازدواج؛ مشاوره فردی

تمامی مشکلات شما را در کوتاه ترین زمان ممکن توسط مشاوران مجرب و متخصص حل می‌شود

 • ارائه خدمات مشاوره حضوری / تلفنی یا آنلاین WhatsApp (از سراسر دنیا)
 • بدون نیاز به دریافت نوبت قبلی
 • فعالیت شبانه روزی و 24ساعته (حتی در روزهای تعطیل)
 • دارا بودن تیمی از بهترین روانشناسان تهران که همگی بیش از 10 سال تجربه کاری دارند 
 • امکان دریافت مشاوره فوری در هر ساعت از شبانه روز
 • اختصاص روانشناس متخصص در حیطه درخواستی
 • ارائه تعرفه های مصوب دولتی
سوالات متداول

از آنجا که شعار ما سرعت و سهولت در دریافت مشاوره روانشناسی است، شما با یک تماس یا پیغام در واتساپ میتوانید برای دریافت مشاوره اقدام کنید (لازم به ذکر است ما در کمتر از نیم ساعت شما را به روانشناس متخصص در حیطه درخواستی وصل میکنیم)

بله! تمامی روانشناسان ما دارای بیش از 10سال تجربه کاری هستند، همگی عضو انجمن رواشناسان ایران می باشند و صلاحیت آنها از فیلتر مدیریت احراز شده است.

قبل از برقرای جلسات مشاوره، سیستم ارجاع مجموعه (تیم پشتیبان) و سوپروایزر مرکز که دارای تحصیلات روانشناسی هستند، موضوع شما را بررسی میکنند و روانشناس متخصص در حیطه درخواستی را برای شما انتخاب میکنند تا بطور قطع از جلسات خود رضایت کاملی داشته باشید

ارتباط سریع و 24ساعته
⇓ کافیست کلیک کنید ⇓
عکس دوم وبلاگ مرکز مشاوره دکتر سلام

افسردگی در مردان

افسردگی در مردان چیست؟ بررسی علائم و راه درمان: 02125917355

فهرست مطالب

درمان افسردگی در مردان موثر است؟ راههای درمان افسردگی در مردان چیست؟ درمان افسردگی در مردان میانسال چگونه است؟ درمان افسردگی شدید در مردان میسر است؟ علائم و نشانه های افسردگی ممکن است برای مردان و زنان متفاوت باشد. به عنوان مثال، اگرچه یکی از بارزترین نشانه های افسردگی احساس غم و اندوه دائمی است، اما مردان بیشتر از زنان در معرض پرخاشگری و سوء مصرف مواد هستند و لازم به ذکر است که مردان کمتر در مورد افسردگی صحبت می کنند و به دنبال متخصص درمان افسردگی هستند.

درمان افسردگی مردان اغلب مورد توجه قرار نمیگیرد. اگرچه این اختلال در زنان و مردان به یک شکل یعنی با تأثیر گذاشتن بر احساسات، افکار و رفتار افراد تأثیر می‌گذارد، اما واقعیت این است که مردان تمایل دارند این علائم را به شکلی متفاوت بیرونی کنند یا برای درمان آن اقدام نکنند. در واقع طبق آمار، افسردگی در زنان شایع‌تر است، اگرچه این می‌تواند به این دلیل باشد که مردان کمتر به افسردگی مبتلا می‌شوند ولی این موضوع هم حائز اهمیت است مردان کمتر افسردگی خود را بروز میدهند.

افسردگی در مردان - علائم و درمان

درمان افسردگی در مردان

راه درمان برای افسردگی در مردان، مختلف است. در واقع، ما به طور کلی ما در مشاوره افسردگی (حضوری، تلفنی، آنلاین)، از روان درمانی به ویژه به تکنیک های درمان شناختی- رفتاری برای درمان افسردگی در مردان مجرد یا درمان افسردگی در مردان جوان یا میانسال و … استفاده می کنیم. در برخی موارد جدی تر، این درمان ممکن است با دارو ترکیب شود. علاوه بر مشاوره راه های درمان افسردگی در مردان، برخی از تغییرات سبک زندگی می تواند به شما در مدیریت علائم افسردگی کمک کند:

 • ایجاد ساختار: داشتن و پایبندی به یک روال روزانه می تواند به جبران احساس گناه مرتبط با افسردگی کمک کند.
 • تقسیم وظایف: افراد مبتلا به افسردگی اغلب در تمرکز مشکل دارند. آنها می توانند سعی کنند مهمترین وظایف را به کارهای کوچکتر تقسیم کنند که فکر می کنند می توانند انجام دهند.
 • تمرین یوگا، تمرکز حواس یا مدیتیشن: این تمرینات نه تنها در کاهش سطح استرس مفید هستند، بلکه می توانند به مدیریت علائم افسردگی نیز کمک کنند.
 • صحبت با دوستان و خانواده: به اشتراک گذاشتن احساسات خود با افراد دیگر می تواند علائم افسردگی را کمتر کند.
 • اجتناب از الکل و مواد مخدر: کاهش یا حذف مصرف الکل و سایر مواد مخدر می تواند خلق و خو را بهبود بخشد.

اگر علائم افسردگی را در یکی از دوستان، شریک زندگی یا اعضای خانواده تشخیص دادید، ضروری است سعی کنید در مورد آن با آنها صحبت کنید و آنها را تشویق کنید که برای درمان افسردگی در مردان با روانشناس حرفه ای صحبت کنند. با فردی که افسرده است، مهم است که بسیار صبور باشید، زیرا گاهی اوقات ممکن است نسبت به شما عصبانی باشند. وقتی این اتفاق می افتد، باید همیشه سعی کنید بدون قضاوت در مورد این موضوعات بحث کنید. با درمان و حمایت مناسب، مرد مبتلا به افسردگی می تواند بر این اختلال غلبه کند.

درمان افسردگی در مردان 02125917355

علائم افسردگی در مردان

همانطور که در بالا ذکر شد، آمار نشان می دهد که زنان تقریبا دو برابر مردان در معرض ابتلا به افسردگی هستند. با این حال این ممکن است به این دلیل باشد که علائم افسردگی در مردان تشخیص داده نشده است. این ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • تشخیص ندادن افسردگی: در بسیاری از موارد افراد فکر می کنند که علامت اصلی افسردگی غم و اندوه است، اما برای مردان لزوماً اینطور نیست.
 • نادیده گرفتن علائم: مردان ممکن است تشخیص ندهند یا نپذیرند که افسرده هستند. آنها همچنین ممکن است در نهایت افسردگی را سرکوب کنند، نادیده بگیرند یا پنهان کنند.
 • صحبت نکردن در مورد علائم افسردگی: مردان همیشه حاضر نیستند در مورد احساسات خود با خانواده یا دوستان صحبت کنند، چه رسد به یک روانشناس حرفه ای.
 • مقاومت در برابر درمان: حتی اگر مردان مشکوک به افسردگی هستند، ممکن است از تشخیص اجتناب کنند یا از درمان خودداری کنند.

بررسی علائم افسردگی در مردان

لازم به ذکر است که همه افراد مبتلا به افسردگی علائم یکسان و با شدت یکسان را تجربه نمی کنند. مثلا ممکن است علائم افسردگی در مردان مجرد با علائم افسردگی در مردان متاهل تفاوت داشته باشد. به ویژه، ممکن است بین نحوه تأثیر افسردگی بر مردان و زنان تفاوت هایی وجود داشته باشد. بنابراین نیاز است نشانه های افسردگی در مردان توسط یک متخصص درمان افسردگی بررسی شود. شایع ترین علائم افسردگی در مردان عبارتند از:

 • غم و اندوه مداوم: افراد مبتلا به افسردگی اغلب احساس غمگینی و پوچی می کنند. این ممکن است شامل گریه بیش از حد معمول و حتی احساس گناه برای داشتن این احساسات باشد.
 • از دست دادن لذت: زمانی که فردی افسرده است، اغلب در نهایت لذت را از فعالیت هایی که همیشه از آن لذت می برده، از دست می دهد.
 • تغییرات در اشتها: افسردگی همچنین می تواند بر اشتها تأثیر بگذارد و افراد مبتلا ممکن است تغییراتی در وزن و عادات غذایی داشته باشند.
 • تغییرات خواب: علاوه بر اشتها، افراد مبتلا به افسردگی در خواب نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. برای مثال، ممکن است در نهایت بیش از حد بخوابند و یا برعکس، یک شب خوب استراحت نکنند.
 • خستگی ثابت: افسردگی بر سطح انرژی افراد تأثیر می گذارد. این اغلب به این معنی است که فرد برای همیشه احساس خستگی می کند.
 • مشکلات تمرکز: حتی برای کارهای کوچک، افراد مبتلا به افسردگی ممکن است به سختی تمرکز کنند. حتی در کارهای پیش پا افتاده (مانند مرتب کردن تختخواب، شستن ظرف ها و غیره).

برخی از علائم رفتاری افسردگی ممکن است در مردان و زنان متفاوت ظاهر شوند. یک مثال مصرف الکل و مواد مخدر است که در میان مردان مبتلا به افسردگی شایع تر است. همچنین، مردان بیشتر احتمال دارد خشم و رفتارهای پرخطر از خود نشان دهند. از سوی دیگر، مردان تمایل دارند از صحبت در مورد عواطف و احساسات خود اجتناب کنند. بنابراین، برخی از علائم افسردگی در مردان اغلب موارد زیر است:

 • ناامیدی: مردان مبتلا به افسردگی به دلیل علائم مرتبط با افسردگی، ناامیدی بیشتری را تجربه می کنند.
 • تحریک پذیری و پرخاشگری: مردان مبتلا به افسردگی تمایل بیشتری به اتخاذ نگرش های پرخاشگرانه دارند. در واقع می تواند منجر به عصبانیت و دعوای بیشتر با دیگران شود.
 • اعتیاد به مواد مخدر: مردان می توانند برای مقابله با تمام علائم مرتبط با افسردگی به الکل و مواد مخدر روی آورند. این در نهایت نتیجه معکوس دارد زیرا بر علائم افسردگی تأکید می کند.
 • انزوای اجتماعی: همچنین اغلب از موقعیت های خانوادگی یا اجتماعی دوری می کنند و به دلیل اندوهی که احساس می کنند خود را منزوی می کنند.
 • کار وسواسی: مردان همچنین تمایل دارند از علائم افسردگی از طریق کار وسواسی که ممکن است شامل عدم استراحت کافی باشد نیز اجتناب کنند.
 • وسواس کنترل: افسردگی مردان همچنین می‌تواند باعث شود افرادی که از آن رنج می‌برند در روابط خود کنترل‌کننده‌تر یا سوءاستفاده‌کننده‌تر شوند.
 • رفتار مخاطره آمیز: این شامل درگیر شدن در قمار یا حتی درگیر شدن در رفتار نامناسب جنسی است.
 • افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی: مردان مبتلا به افسردگی بیشتر تمایل به انجام رفتار خودکشی یا خودکشی دارند.

یک نظریه در مورد تفاوت هایی که ممکن است بین افسردگی در زنان و مردان رخ دهد این است که این تغییرات رفتاری ممکن است ناشی از تلاش مردان برای پنهان کردن افسردگی باشد. این تلاش برای پنهان کردن افسردگی می تواند مردان را به رفتارهای خود تخریبی وادار کند. این موارد میتوانید علائم افسردگی شدید در مردان و علائم افسردگی در پسران باشد.